Zadzwoń teraz:
Ogólne

Akcyza za samochód

Akcyza za samochód to podatek, który trzeba zapłacić od niektórych wyrobów, w tym samochodów. Kiedy trzeba wnieść opłatę? Ile wynosi? Na te i inne pytania związane z akcyzą postaramy się odpowiedzieć.

Co to jest akcyza za samochód?

Niektóre produkty, takie jak energia elektryczna, napoje alkoholowe czy papierosy – objęte są podatkiem wspólnym dla wszystkich państw Unii Europejskiej. Jako jej członkowie musimy się zgodzić na takie zasady. Ale akcyza nakładana jest także na produkty, które nie są objęte tymi przepisami, a wysokość podatku ustalana jest przez każde państwo indywidualnie. Tak jest na przykład z suszem tytoniowym, płynami do papierosów elektronicznych oraz właśnie samochodami. Te, które przywiezione są z zagranicy, wymagają dodatkowej opłaty.

Czy warto kupić samochód z zagranicy?

Kupienie samochodu za granicą to często możliwość oszczędzenia sporej kwoty. Polacy najczęściej wybierają auta z Niemiec – tamtejsze wysokie zarobki oraz dobrze wykonane drogi sprawiają, że auta są często mało zniszczone i mogą służyć jeszcze wiele lat. Najpopularniejszą sprowadzaną marką jest od wielu lat Volkswagen, ale Opel czy Audi także zajmują wysokie miejsca w rankingach. 

Dlaczego Polacy decydują się na auta z zagranicy?

Pierwsza próba zakupu używanego samochodu to zwykle poszukiwania w obrębie kraju. Jednak choć często ceny są akceptowalne, w wielu przypadkach samochody mają już przejechanych wiele kilometrów i ich stan techniczny budzi obawy. Zwłaszcza, że wiele z nich już w momencie zakupu było dość wiekowych. Niska cena w takim przypadku nie zawsze rekompensuje zużycie auta – trzeba się bowiem liczyć z tym, że wymagane będą naprawy, których koszt przekroczy znacznie wartość samego samochodu. Zakup za granicą zwiększa szanse na to, że kupowane auto miało jednego lub niewielu właścicieli – odsetek nowych samochodów kupowanych za granicą jest wyższy niż w Polsce. Ale zagraniczne zakupy wiążą się także z koniecznością załatwienia wielu formalności i rodzą trudność w wyborze właściwego auta.

Jakie problemy mogą wynikać z zakupu samochodu z zagranicy?

Przede wszystkim pojawia się bariera językowa. Choć większość ludzi w europie jest w stanie dogadać się po angielsku, nie każdy przygotowany jest na taką ewentualność. Zwłaszcza, że wiele niemieckich, używanych samochodów trafia do komisów prowadzonych przez imigrantów. W takim przypadku nawet znajomość niemieckiego może się nie przydać. Kupując samochód za granicą trzeba się więc pogodzić z tym, że nie wszystkiego uda się dowiedzieć. 

Przeczytaj także: Jak samodzielnie sprowadzić samochód z zagranicy i nie zwariować?

Zakup samochodu za granicą wiąże się także z tym, że choć znaleźć pożądany egzemplarz można w internecie – za każdym razem trzeba pojechać na miejsce, aby zobaczyć auto na żywo. Nie jest łatwo tego samego dnia zobaczyć więcej samochodów, zatem samo przedsięwzięcie może być problematyczne.

Zakup używanego samochodu

Każdy zakup używanego samochodu może się wiązać z problemami – często bowiem nie udaje się sprawdzić wszystkich danych o historii pojazdu. Choć z łatwością można dowiedzieć się, czy jest to auto powypadkowe – nie zawsze możliwe jest odkrycie wszystkich usterek. Nawet jazda próbna nie zawsze pozwala wykryć wszystkie elementy, które trzeba będzie wymienić.

Przeczytaj także: Używany samochód – co na pewno trzeba w nim wymienić?

Trzeba także pamiętać, że każdy używany samochód trzeba po zakupie sprawdzić, najlepiej oddając na przegląd do dobrego warsztatu samochodowego. Na jakie jeszcze koszty trzeba się przygotować?

Koszty związane z zakupem używanego samochodu

Zakup używanego samochodu to zdecydowanie niższy koszt niż kupienie auta w salonie, ale trzeba mieć na uwadze, że wiąże się on także z koniecznością wniesienia wielu opłat.

 • Ubezpieczenie OC

Przede wszystkim każdy samochód poruszający się po drogach publicznych musi mieć ważne ubezpieczenie OC. Jeśli kupowany samochód pochodzi z zagranicy należy kupić tablice wywozowe – ten wydatek trzeba ponieść na miejscu. Należy odwiedzić wydział komunikacji i w odpowiednim urzędzie kupić tablice. Są one konieczne do zakupu polisy OC – ale w tym przypadku będzie ona tymczasowa. Koszt takiego ubezpieczenia, ważnego trzydzieści dni, to około 100 zł.

 • Akcyza

Po przyjeździe kupionym samochodem trzeba zapłacić podatek. O tym, jak go wyliczyć oraz gdzie należy dokonać wpłaty piszemy w kolejnym rozdziale.

 • Tłumacz

Przed rejestracją samochodu konieczne jest przetłumaczenie wszystkich dokumentów związanych z transakcją na język polski. Nie jest obojętne, kto tego dokona – na tłumaczeniu musi podpisać się tłumacz przysięgły. Za przełożenie na język polski umowy sprzedaży, dowodu rejestracyjnego oraz przeglądu technicznego trzeba zapłacić około 100 zł.

 • Rejestracja samochodu

Po przetłumaczeniu dokumentów oraz opłaceniu akcyzy można udać się do odpowiedniego ze względu na miejsce zamieszkania wydziału komunikacji i zarejestrować auto. W tym celu trzeba wnieść opłatę w wysokości 256 zł oraz przedstawić dokumenty:

 • dowód osobisty;
 • wniosek o rejestrację pojazdu;
 • dokument potwierdzający zakup samochodu (może to być umowa kupna-sprzedaży, faktura VAT czy nawet orzeczenie sądu);
 • obecny dowód rejestracyjny;
 • karta pojazdu – jeśli została wydana;
 • dotychczasowe tablice rejestracyjne lub oświadczenie ich braku;
 • dokument potwierdzający zapłacenie akcyzy;
 • dokument świadczący o pozytywnym przejściu badania technicznego;
 • tłumaczenia dokumentów;
 • potwierdzenie uiszczenia opłaty komunikacyjnej;
 • potwierdzenie uiszczenia opłaty ewidencyjnej.

Na podstawie tych wszystkich dokumentów wydawane są tymczasowe, czerwone tablice rejestracyjne, które są ważne trzydzieści dni.

 • Badanie techniczne

W czasie czasowej rejestracji należy wykonać ponownie badanie techniczne, nawet jeśli zagraniczne nie straciło jeszcze ważności. O kosztach z tym związanych przeczytasz w artykule: Ile kosztuje badanie techniczne w 2020 roku?

 • Stała rejestracja

Z wykonanym przeglądem technicznym należy ponownie udać się do odpowiedniego wydziału komunikacji, aby wymienić czerwone, tymczasowe tablice rejestracyjne na stałe, białe. Wraz z nimi wydana zostanie naklejka identyfikacyjna oraz tymczasowy dowód rejestracyjny. Dopiero bowiem od tego momentu urząd ma trzydzieści dni na wydanie nowego – stałego już dokumentu.

 • Ubezpieczenie OC

Po przejściu całej procedury rejestracyjnej należy także udać się do ubezpieczyciela i zmienić tymczasową polisę na stałe ubezpieczenie – lub dopiero teraz poszukać najatrakcyjniejszej polisy na rynku. Cena nie jest zawsze jednakowa i może się okazać, że w różnych firmach oferty bardzo się różnią.

Przeczytaj także: Od czego zależy cena OC samochodu?

Akcyza – jak ją wyliczyć i gdzie zapłacić?

Podatek, jakim jest akcyza, obliczany jest na podstawie jego wartości. Kwotę, jaką nowy właściciel zapłacił poprzednikowi za przeniesienie własności, samodzielnie wpisuje się we wniosku – dlatego urząd ma prawo ją zakwestionować, jeśli rażąco odbiega od wartości rynkowej podobnych samochodów. Na szczęście nie oznacza to wówczas, że nie ma możliwości przeprowadzić zakupu za taką cenę, ale trzeba ją uzasadnić. Najczęściej jest ona obniżona ze względu na zły stan techniczny pojazdu – i to właśnie należy napisać we wniosku. Jak obliczyć należny podatek? W Polsce obowiązują dwie stawki akcyzy. Jest to:

 • 3,1% dla samochodów, których pojemność silnika wynosi mniej niż 2000 cm³;
 • 18,6% jeśli pojemność silnika przekracza tę wartość.

Jeśli samochód został kupiony za granicą, to i jego cena była wyrażona w innej walucie. Dlatego wysokość akcyzy należy przeliczyć. Obowiązujący jest kurs NBP z dnia, w którym samochód przekroczył granicę. Aby dowiedzieć się, jakie stawki są obowiązujące, wystarczy odwiedzić stronę Narodowego Banku Polskiego w internecie. https://www.nbp.pl Opłatę należy wnieść maksymalnie po 14 dniach od sprowadzenia auta. W tym celu należy złożyć deklarację wewnątrzwspólnotowego nabycia pojazdu, która ma symbol AKC-U. Dokument należy złożyć we właściwym ze względu miejsca zameldowania Urzędzie Skarbowym. Sam formularz można pobrać z internetu – w tym celu należy odwiedzić stronę Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów. Akcyzę można także zapłacić przez internet. Trzeba pamiętać jedynie, aby nie przekroczyć terminu trzydziestu dni od daty zakupu auta. W dobie epidemii taka możliwość jest szczególnie poszukiwana. Aby zapłacić podatek nie wychodząc z domu wystarczy odwiedzić stronę www.puesc.gov.pl.

Akcyza za samochody elektryczne i hybrydowe

Nieco inaczej wygląda sprawa akcyzy, jeśli sprowadzony zostanie pojazd elektryczny lub hybrydowy. Od 1 stycznia 2020 roku wprowadzone zostały zniżki dla osób, które zdecydują się na korzystanie z takich aut. Podobnie jak w innych przypadkach, tak i w tym obowiązują dwie stawki. Jest to odpowiednio:

 • 1,55% wartości dla pełnych hybryd oraz tak zwanych miękkich hybryd o pojemności silnika mniejszej niż 2000 cm3;
 • 9,3% wartości dla samochodów o pojemności silnika większej niż 2000 cm3;.

Warto także wiedzieć, że tylko do końca 2020 roku zwolnione z podatku są samochody typu Plug-in oraz auta elektryczne o rozszerzonym zasięgu.

Opłaty związane z zakupem samochodu zza granicy

Okazuje się zatem, że cena samochodu sprowadzanego z zagranicy może być dużo oszczędnością – ale z takiej decyzji wynika wiele formalności, na które trzeba poświęcić sporo czasu, oraz do ceny samochodu należy doliczyć konieczne opłaty, których wcale nie jest mało. Jeśli jednak samochód kupiony jest wyjątkowo okazyjnie – o ile nie ma ukrytych wad, które będą wymagać drogich napraw – wciąż może się to okazać opłacalne. Ale aby uniknąć przykrej niespodzianki, warto zabrać ze sobą zaprzyjaźnionego mechanika, który będzie w stanie na miejscu, jeszcze przed zakupem, sprawdzić stan techniczny pojazdu.

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.
Karolina Burzyńska

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!