Ubezpieczenia AC

Akt wandalizmu – jak dostać odszkodowanie z AC?

Akt wandalizmu, podobnie jak szkoda parkingowa, są problemami, w przypadku których sprawca zwykle pozostaje nieznany. W takiej sytuacji uzyskanie odszkodowania jest szczególnie ważne, gdyż zwykle uszkodzona jest karoseria samochodu, a takie zniszczenia są bardzo trudne do samodzielnego naprawienia w przydomowym garażu. 

Jakie ubezpieczenia chronią przed aktem wandalizmu?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że gdy powstanie taka szkoda, w przypadku której nie jest możliwe ustalenie sprawcy, a samochód jest zniszczony (na przykład akt wandalizmu), nie każdy może liczyć na odszkodowanie. Taką możliwość daje jedynie Autocasco, którego jednak nie kupują wszyscy kierowcy, a jedynie nieliczni. 

Przeczytaj także: Dlaczego Polacy nie kupują Autocasco?

Przed czym chroni Autocasco?

Autocasco jest polisą, która ma za zadanie chronić właściciela samochodu przed szkodami, które dotkną jego samochód. Zalicza się do nich na przykład wszystkie uszkodzenia spowodowane przez siły natury – takie jak huragan lub padający grad. Choć najważniejszym zadaniem tego ubezpieczenia jest ochrona na wypadek całkowitej utraty auta, na przykład spowodowanej kradzieżą, jest także doskonałym narzędziem do tego, aby zagwarantować odszkodowanie za mniejsze uszkodzenia, spowodowane na przykład na parkingu. Także akt wandalizmu może być powodem zniszczeń, za które zapłaci ubezpieczyciel w przypadku posiadania przez właściciela samochodu polisy Autocasco. 

Akt wandalizmu a smart casco

Istnieją także ograniczone wersje ubezpieczenia Autocasco, dzięki którym właściciel nie musi płacić pełnej składki za polisę. Na takie rozwiązanie znacznie łatwiej jest się zdecydować, gdyż koszt Autocasco jest zwykle wysoki. Zwłaszcza posiadacze średniej klasy samochodów, które nie są dużo warte, sięgają po takie rozwiązanie – jest ono bardziej adekwatne do kwoty, jaką można uzyskać przy sprzedaży auta, niż pełne ubezpieczenie. Czy jednak w takiej sytuacji można uzyskać odszkodowanie za szkody spowodowane przez akt wandalizmu? Niestety nie. Takie okrojone ubezpieczenie służy głównie do zabezpieczenia właściciela samochodu przed całkowitą szkodą. To znaczy, że auto jest chronione przed kradzieżą, ale już nie przed drobnymi uszkodzeniami, do których dochodzi często na parkingach, ani przed aktami wandalizmu. 

Przeczytaj także: Szkoda całkowita – kiedy zostaje stwierdzona?

Co to jest akt wandalizmu?

Czym właściwie jest akt wandalizmu, przed którym chroni pełne ubezpieczenie Autocasco? Czasem definicja podana jest w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU), jednak nie zawsze. Często akt wandalizmu jest tylko wymieniony jako dopuszczalny powód powstania szkody, za którą należne jest odszkodowanie. Akt wandalizmu jest sytuacją, w której osoba trzecia celowo uszkodziła samochód. Co zrobić w takiej sytuacji?

Co należy zrobić, gdy zniszczenia wynikają z wandalizmu?

Warto wiedzieć co zrobić, gdy zauważy się zniszczenia dokonane przez nieznanych sprawców. Problem może się pojawić szczególnie wtedy, gdy właściciel pojazdu nie posiada Autocasco. Czy wówczas musi sam zapłacić za naprawę? Otóż nie zawsze, może bowiem dochodzić swoich praw w sądzie – jednak jest to możliwe tylko wtedy, gdy sprawca zostanie zidentyfikowany. To zaś może być trudnym zadaniem. Podpowiadamy, co można zrobić.

  • Monitoring

Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy miejsce, w którym zaparkowany był samochód, objęte jest monitoringiem. Jeśli tak – trzeba uzyskać do niego dostęp i sprawdzić, czy zdarzenie zostało nagrane oraz czy na tej podstawie możliwa jest identyfikacja sprawcy.

  • Policja

Sprawę należy każdorazowo zgłosić policji. Taki obowiązek ciąży także na tych kierowcach, którzy posiadają ubezpieczenie Autocasco. 

  • Świadkowie

Warto także zadać sobie trud szukania świadków. Być może ktoś widział zdarzenie i jest w stanie wskazać winnego. Dobrym narzędziem do zgłaszania takiego poszukiwania jest internet, ale rozwiązaniem może być także rozklejenie kartek ogłoszeniowych w najbliższej okolicy. Niestety osoba, która nie posiada Autocasco i nie znajdzie sprawcy – będzie musiała naprawić szkodę na własną rękę. 

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC