Ubezpieczenia na życie

Aktuariusz, Asekurator, Komisarz Awaryjny, Underwriter – kim są?  

Kupując polisę lub wnioskując o wypłatę należnego świadczenia możesz spotkać się z mało popularnymi słowami, określającymi stanowiska zajmowane przez pracowników towarzystw ubezpieczeń. Czym zajmują się osoby wykonujące tajemnicze zawody? Jaki jest zakres ich obowiązków i do kogo zwrócić się o pomoc? 

Ubezpieczenia – definicje 

Branża ubezpieczeniowa jest bardziej skomplikowana, niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Zapewnienie bezpieczeństwa i zagwarantowanie wypłaty świadczeń osobie ubezpieczonej wymaga współpracy wielu osób, których stanowiska często nie są zrozumiałe. Dziś wyjaśniamy trudne słowa, na które można się natknąć kupując polisę lub wnioskując o wypłatę świadczenia. 

Aktuariusz 

Z aktuariuszem prawdopodobnie nigdy się nie spotkasz – nie zajmuje się on osobiście obsługą klientów, ani tych, którzy kupują ubezpieczenie, ani wnioskujących o wypłatę odszkodowania. Aktuariusz to osoba, która pracuje dla towarzystwa ubezpieczeniowego. Zajmuje się wyceną zobowiązań wobec klientów oraz konstruowaniem produktów. Jest to praca wymagająca dużej wiedzy i doświadczenia, ale wymaga też spełnienia kilku warunków. Przede wszystkim na takim stanowisku może pracować osoba, która: 

  • ma pełną zdolność do czynności prawnych, 
  • mieszka na terenie Polski, 
  • ukończyła studia wyższe , 
  • uzyskała pozytywny wynik na egzaminie organizowanym przez Komisję Egzaminacyjną dla Aktuariuszy, 
  • uzyskała wpis do rejestru Aktuariuszy. 

Asekurator 

Asekurator to nic innego jak inna nazwa dla towarzystwa ubezpieczeniowego. Czasem, stosowana zamiennie, może wprowadzić w błąd i sprawić, że dokument staje się niezrozumiany. Asekuratorem jest każda firma, która na podstawie umowy gwarantuje wypłatę określonej sumy gwarancyjnej w razie powstania szkody. 

Komisarz Awaryjny  

Wiele ubezpieczeń gwarantuje ochronę nie tylko na terenie kraju, ale także poza jego granicami. Dotyczy to w szczególności polis turystycznych, ale także inne rodzaje ubezpieczeń mogą działać poza Polską. O tym, czy tak jest, dowiesz się z umowy ubezpieczeniowej oraz Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU). W sytuacji, kiedy dochodzi do szkody objętej ochroną ubezpieczeniową za granicą, pomoc świadczy właśnie osoba fizyczna lub instytucja pełniąca funkcję Komisarza Awaryjnego i reprezentująca polską firmę w kraju, w którym doszło do szkody. 

Underwriter 

To najnowszy z wymienionych zawodów. Praca na stanowisku Underwritera wiąże się na ogół z wysokimi zarobkami, jest jednak bardzo wymagająca. Osoba zatrudniona na takim stanowisku odpowiedzialna jest za stworzenie indywidualnej oferty dla klienta, dla którego standardowa polisa nie jest odpowiednia. Underwriter szacuje ryzyko związane z ubezpieczeniem od pożądanych szkód i znajduje kompromis pomiędzy ofertą ubezpieczyciela, a potrzebami klienta. Aby móc pracować na takim stanowisku należy posiadać szeroką wiedzę z zakresy ekonomii i prawa ubezpieczeniowego – ale przydatne okazują się także studia z zakresu medycyny i innych dziedzin, dotyczących przedmiotu ubezpieczeń. 

ubezpieczenie na zycie

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC