Ubezpieczenia turystyczne

Alergie pokarmowe w podróży

Nadchodzi lato – a z nim pojawia się coraz więcej planów i pomysłów na wyjazdy. Wszyscy chcemy wypocząć, ale dla osób z alergią zorganizowanie urlopu nie jest takie proste. Potencjalnych problemów może pojawić się wiele i trzeba dobrze przemyśleć wakacje osób z alergią pokarmową, aby ich uniknąć.

Zmiana  klimatu jest zalecana dla alergików – także przy kłopotach z nietolerancją pokarmową. Dobrze jednak, kiedy taki urlop trwa minimum dwa tygodnie. Góry i morze – mimo, że najlepiej nadają się na taki wypoczynek – wymagają czasu na aklimatyzację. Ponadto jeśli cierpimy także na alergię wziewną musimy dokładnie przyjrzeć się miejscu, do którego się udajemy. Możliwości zorganizowania pobytu jest kilka:

Wynajem kwatery prywatnej

Najłatwiej wybrać miejsce, w którym będziemy mieć dostęp do kuchni – wówczas sami przygotujemy posiłki i będziemy pewni, że nie zawierają żadnych alergenów. Trzeba tylko pamiętać aby zabrać (lub kupić na miejscu) deskę do krojenia i dokładnie wyparzyć naczynia, których będziemy używać.

Jeśli chodzi o samo jedzenie – wiadomo, że nie jesteśmy w stanie zapakować wszystkiego, co będzie nam potrzebne podczas urlopu. Warto więc zabrać takie rzeczy jak pieczywo bezglutenowe, napoje roślinne i słodycze, na które na pewno będziemy mieć ochotę a dostęp do tych certyfikowanych, odpowiednich dla alergików – może być utrudniony.

Dobrze jest pamiętać, że dużą część zakupów możemy zrobić przez Internet z dostawą do miejsca naszego pobytu – w ten sposób zaoszczędzimy miejsce w walizce a mimo to będziemy mieć dostęp do ulubionych produktów.

Trzeba także przyjrzeć się miejscu, w którym będziemy spać. Zasłony czy puchate dywany na pewno podnoszą wartość pokoju ale są też siedliskiem roztoczy i osoby z alergiami powinny unikać takich elementów wystroju. W niektórych przypadkach (szczególnie przy Atopowym Zapaleniu Skóry) niebezpieczna będzie też pościel i ręczniki – w miarę możliwości trzeba więc  zabrać swoje (ręczniki nie zajmą wiele miejsca a pościel może zastąpić śpiwór) lub zapytać o możliwość samodzielnego wyprania tekstyliów w przywiezionym przez siebie sprawdzonym proszku. Większość kwater prywatnych zapewnia dostęp do pralki, nie powinno więc być z tym kłopotu. Jeśli wybieramy się nad morze i tak będzie nam to potrzebne – pranie ręczników po powrocie z plaży w przypadku alergii jest obowiązkowe!

Alergie pokarmowe w podróży

Pobyt w hotelu

Jeśli natomiast chcemy odpocząć od gotowania i prania możemy wybrać hotel – już w tych czterogwiazdkowych zwykle istnieje możliwość zastrzeżenia sobie specjalnej diety i wypranie tekstyliów w specjalnym, antyalergicznym proszku. Dzięki temu będziemy się mogli cieszyć wakacjami bez prac domowych – ale taki wypoczynek kosztuje więcej. Obie opcje zwiększają jednak nasze bezpieczeństwo podczas wyjazdu.

W przypadku wyjazdu organizowanego przez biuro podróży warto wszystkie nietypowe oczekiwania zawrzeć w umowie – prośba o zagwarantowanie odpowiednich warunków na miejscu –  może nie wystarczyć.

Ubezpieczenie wakacyjne – czy nas chroni?

Czy możemy się zabezpieczyć na  wypadek, gdyby mimo podjętych przez nas kroków coś poszło nie tak? Odpowiedzią będzie na pewno odpowiednio dobrane ubezpieczenie turystyczne. Warto wiedzieć, że silne alergie zaliczane są do chorób przewlekłych i jako takie często nie są objęte polisą ubezpieczeniową. Zmiana klimatu może nasilić objawy – koniecznie trzeba więc przed wyjazdem udać się do swojego lekarza alergologa lub dietetyka i zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne lekarstwa. Jeśli mimo to podczas zagranicznej wyprawy wystąpi silny atak wymagający hospitalizacji – może nas spotkać sytuacja, w której za leczenie będziemy musieli zapłacić sami. Rozwiązaniem jest zakup dodatkowej polisy ubezpieczeniowej lub pewność, że nasza zapewnia pomoc w takich przypadkach. Takie informacje powinny znajdować się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Mniej musimy się natomiast martwić o alergie, które wystąpiły nagle i o których nie wiedzieliśmy – np. na orzechy egzotyczne. Jeśli po zjedzeniu pokarmu, z którym nie mamy styczności na co dzień wystąpią silne objawy alergiczne – zostanie to potraktowane jako zdarzenie nagłe i jako takie nie wymaga dodatkowego ubezpieczenia – jak ma to miejsce w przypadku chorób przewlekłych, o których wiemy i mamy dokumentację medyczną potwierdzającą długotrwałe leczenie. Jeśli jednak sytuacja wymaga np. pobytu w szpitalu – nasza polisa ubezpieczeniowa musi obejmować także koszty leczenia za granicą.

Ubezpieczenie na życie 

The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC