Ogólne, Ubezpieczenia mieszkania

Alerty pogodowe – czy należy im wierzyć? Jak korzystać z systemów wczesnego ostrzegania?

Ocieplenie klimatu, którego skutki zauważalne są kolejny rok, to nie tylko wysokie temperatury latem. Coraz częściej zdarzają się anomalie pogodowe, które mogą spowodować niemałe szkody. Warto więc dowiedzieć się, jak korzystać z systemów wczesnego ostrzegania. Jednym z nich są alerty pogodowe.

Alerty pogodowe – czy to jedyne dostępne systemy wczesnego ostrzegania?

Zmieniający się klimat to nie tylko upalne lata i ciepłe zimy. Pojawiają się też coraz częściej rzadkie dotąd zjawiska meteorologiczne. Ulewne deszcze, gwałtowne burze czy nawet huraganowe wiatry traktowane były dotąd jak anomalie pogodowe. Tymczasem ich występowanie na obszarach, gdzie dotąd odnotowywane były rzadko, każe traktować je jako zjawiska coraz bardziej powszechne. Bywają one jednak bardzo niebezpieczne. Niszczą domy, samochody i ogrody. I choć każdy właściciel zarówno nieruchomości jak i cennego auta posiada zwykle odpowiednie ubezpieczenie, często powstałe szkody są niemożliwe do naprawienia. Nawet dobre Autocasco nie zawsze pomoże, gdy samochód zostanie poważnie uszkodzony. Nawet najlepsza naprawa nigdy nie przywróci jego pierwotnej wartości. Dlatego oprócz dobrej polisy, tak ważne jest zapobieganie zniszczeniom. Odpowiednio szybką reakcję zapewniają systemy wczesnego ostrzegania. Jak działają? Czy alerty pogodowe to jedyna możliwość, aby dowiedzieć się wcześniej o nadchodzącym zagrożeniu?

Alerty pogodowe to nie wszystko! Z czego jeszcze warto korzystać?

Każdy posiadacz telefonu komórkowego miał już z pewnością styczność z powiadomieniami o nadchodzącym zagrożeniu rozsyłanymi w sms’ach. Jak działa ten system? Mowa o alertach RCB. Są to komunikaty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, które za pomocą krótkich wiadomości są rozsyłane do operatorów telekomunikacyjnych. Ci zaś przesyłają je wszystkim użytkownikom znajdującym się w zasięgu stacji bazowych. W wiadomościach znajdują się przede wszystkim informacje o nadchodzącym niebezpiecznym zjawisku pogodowym, takim jak silny wiatr czy gwałtowna burza, ale sms’y zostaną także rozesłane w każdej innej sytuacji, kiedy zagrożone może być życie i zdrowie człowieka. Alerty pogodowe są możliwie krótkie i zawierają informację o rodzaju zagrożenia oraz instrukcje, jak należy się zachować. Może zatem pojawić się na przykład informacja: Nie chowaj się pod drzewami lub Jeśli możesz – zostań w domu.

alerty pogodowe

Alerty pogodowe wysyłane są tylko w wyjątkowych sytuacjach, nie należy zatem obawiać się, że sms’y zaśmiecą skrzynkę odbiorczą.

Systemy wczesnego ostrzegania inne niż alerty pogodowe

Poza tym, że w razie niebezpieczeństwa zostaną rozesłane alerty pogodowe, można o bezpieczeństwo zadbać na własną rękę. Pamiętając o tym, że sms’y są wysyłane wyłącznie w szczególnych przypadkach, warto kontrolować sytuację we własnym zakresie, aby dowiedzieć się o mniejszych, ale wciąż niebezpiecznych zagrożeniach. Można zatem korzystać z aplikacji, które umożliwiają śledzenie warunków pogodowych. Jakie wybrać?

  • WeatherPro, 
  • Meteo ICM,
  • Pogodynka ALERT-IMGW.

Istnieją także aplikacje stworzone specjalnie do tego, aby ostrzegać przed silnym wiatrem. Należą do nich:

  • Blitzortung Lightning,
  • Storm Radar,
  • Windy.

W ostatnich latach wzmógł się także problem wynikający z obecności smogu w miastach. Szczególnie dokuczliwy jest oczywiście zimą, kiedy niemal wszędzie włączone jest ogrzewanie. Aby monitorować jakość powietrza także stworzono aplikacje, informujące o aktualnej jego czystości. Warto korzystać z:

  • Kanarek,
  • Plume,
  • Airly,
  • Smog Polska.

Należy pamiętać, że alerty pogodowe i inne systemy wczesnego ostrzegania są potrzebne nie tylko wtedy, gdy trzeba ochronić dom czy przedmioty pozostawione na dworze. Ostatecznie dobre ubezpieczenie mieszkania pomoże naprawić szkody. Ale trzeba pomyśleć także o zwierzętach. Podczas silnej burzy z piorunami pozostawiony w domu pies czy kot może być przerażony nagłym hałasem, dokładnie tak samo, jak podczas pokazów sztucznych ogni w sylwestra. Warto więc wówczas postarać się wrócić do domu na czas.

kalkulator ubezpieczeń nieruchomości

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC