Ubezpieczenia mieszkania, Wiadomości

Anomalie pogodowe – przypadek czy zmiana klimatu?

Od kilku lat anomalie pogodowe stają się codziennością. Zmiany klimatyczne, które obserwujemy od wiosny do późnego lata przynoszą burze, trąby powietrzne i powodzie w miejscach, gdzie dotąd rzadko się je spotykało.

Trąba powietrzna w Niemczech

Najbardziej zjawiskowym wydarzeniem ostatnich miesięcy była potężna burza połączona z gradobiciem i tornadem, która przeszła przez Hesję w Niemczech. Majowa trąba powietrzna pojawiła się tak niespodziewanie, że mieszkańcy nie mieli szansy się na nią przygotować – ale przede wszystkim od wielu lat na tym terenie nie występowały takie zjawiska i wiele osób było zaskoczonych siłą wiatru i ogromem zniszczeń, jakie spowodował. Ranne zostały przynajmniej dwie osoby. Pierwszą był kierowca, próbujący odsunąć gałęzie tarasujące nieprzejezdną drogę – w ciężkim stanie trafił do szpitala. Drugą ofiarą tornada był porażony prądem strażak, którego obrażenia na szczęście nie były poważne. O tylu rannych doniosły media – ale w rzeczywistości poszkodowanych mogło być więcej. Ucierpiały także domy, samochody i gospodarstwa – w takiej sytuacji brak ubezpieczenia AC mógł wiązać się z ogromnymi stratami finansowymi dla właścicieli zniszczonych aut. Największym problemem okazały się jednak uszkodzenia domów i gospodarstw – pozrywane dachy, zawalone płoty, zniszczone budynki gospodarcze – to obraz, jaki pozostawiła po sobie zaledwie kilkunastominutowa burza. Wiele zabudowań nie nadaje się do użytku – ponad 50 domów zostało mocno uszkodzonych a ich właściciele muszą poszukać innego lokum na czas remontów. Największy jednak problem stanowią zniszczone obejścia gospodarcze – jeśli właściciele nie zadbali o ubezpieczenie nieruchomości – odbudowa nie tylko zabierze dużo czasu – ale także pochłonie ogromne środki finansowe.

Tornado na Białorusi

Również u naszych wschodnich sąsiadów zjawiska atmosferyczne osiągają niespotykane w ostatnim czasie rozmiary. Dwie wsie położone w okolicach Łojewa (Starodubka i Uborki) ucierpiały na skutek trąby powietrznej, która przeszła przez pola. Niosła ze sobą tumany kurzu i ziemi. Na szczęście w tym przypadku nie odnotowano rannych a apogeum burzy miało miejsce na otwartym, niezabudowanym terenie.

Przeczytaj także: Odszkodowanie za szkody spowodowane trąbą powietrzną lub wichurą

Chmury burzowe nad Europą

Nasza strefa klimatyczna coraz częściej narażona jest na zjawiska atmosferyczne, których skutkiem mogą być ogromne zniszczenia. Narażają one także na niebezpieczeństwo ludzi i zwierzęta. Ulewne deszcze, burze, gradobicia i tornada – są skutkiem gorących mas powietrza docierających nad nasz kontynent. Można się więc spodziewać, że trąby powietrzne będą niebawem powszechnym zjawiskiem i tej sytuacji nie można zapobiec. Jedyne, co jest w naszej mocy – to zachowanie ostrożności i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Latem należy bezwzględnie słuchać komunikatów meteorologicznych i zachować szczególną ostrożność podczas zapowiadanych burz. Warto także zabezpieczyć się finansowo wykupując odpowiednie ubezpieczenie – pamiętajmy o tym, że taka pogoda zagraża zarówno życiu i zdrowiu – jak i majątkowi.

kalkulator ubezpieczeń nieruchomości

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!