Ogólne

Badania profilaktyczne – co należy kontrolować, aby cieszyć się zdrowiem? 

Coraz większa świadomość dotycząca roli badań profilaktycznych powoduje, że Polacy pamiętają o nich coraz częściej. Większą motywację do monitorowania zdrowia mają jednak osoby, które na coś chorują – kiedy nic się nie dzieje często są odkładane w nieskończoność. A nawet podstawowe, najprostsze badanie może powiedzieć wiele o stanie zdrowia. Jakie badania zatem warto robić regularnie i jak często je powtarzać? 

Badania profilaktyczne – cena 

Dostęp do laboratoriów prywatnych powoduje, że łatwo zgubić się w gąszczu oferowanych przez nie usług. Specjalnie przygotowane pakiety zawierają zestawy badań na niemal każde schorzenie. Które jednak warto powtarzać regularnie? Przede wszystkim nie zawsze za badania profilaktyczne trzeba płacić. Oczywiście najszybszą możliwością jest udanie się do prywatnego laboratorium i wybranie badań, które mają być zrobione. Najprostsze kosztują od kilku czy kilkunastu złotych, bardziej skomplikowane nawet kilkaset. W przypadku badań profilaktycznych bardzo przydaje się zatem indywidualne ubezpieczenie zdrowotne, na przykład w formie abonamentu medycznego. Wiele firm zapewnia takie rozwiązanie w ramach grupowego ubezpieczenia pracowników. Dzięki temu możesz, korzystając z placówek firmy, z którą podpisana jest umowa, regularnie powtarzać wszystkie badania  objęte przez wykupiony pakiet. Jeśli jednak Twoja firma nie oferuje Ci ubezpieczenia, a nie chcesz płacić za usługę w prywatnym laboratorium, możesz także poprosić lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie. Wówczas podstawowe badania wykonasz bezpłatnie, w ramach NFZ.  

Badania profilaktyczne – jakie wybrać? 

Bez względu jednak na formę finansowania, powinieneś wiedzieć, jakie badania są Ci potrzebne. Nawet, jeśli dobrze się czujesz, powinieneś regularnie – raz do roku – powtarzać następujące badania:
badania profilaktyczne

  • Morfologia krwi 

To najbardziej popularne badanie, które jest w stanie pokazać, czy w organizmie występuje stan zapalny. Ocenie podlega ilość i jakość poszczególnych elementów krwi: krwinki białe, czerwone i płytki. Dowiesz się także o wysokości hemoglobiny. Jeśli w organizmie dzieje się coś złego, to badanie nie da odpowiedzi na pytanie co to jest, ale wskaże potrzebę wykonania kolejnych badań. 

  • OB – odczyn Bernackiego 

Badanie polega na pomiarze opadania czerwonych krwinek w niekrzepnącej krwi. Jest to badanie niejasne – nawet dobry wynik nie daje gwarancji na brak infekcji, ale zły pozwala stwierdzić, że istnieje prawdopodobieństwo procesu zapalnego lub nowotworowego.  

  • Cholesterol 

Pełny lipidogram pozwala określić proporcje między tzw. dobrym a złym cholesterolem. W dobie powszechnych złych nawyków żywieniowych ryzyko miażdżycą dotyczy coraz większej ilości osób, dlatego to badanie należy wykonać nawet osobom, które nie przejawiają zagrożenia chorobą, wówczas wystarczy je powtarzać raz na pięć lat. Częściej powinny się badać osoby z grupy podwyższonego ryzyka. 

Ubezpieczenie na życie i zdrowie

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC