Ubezpieczenia na życie

Beneficjent polisy ubezpieczeniowej – jakie są jego obowiązki?

Beneficjent, inaczej osoba uposażona, to ktoś, kto otrzymuje pieniądze w razie śmierci ubezpieczonego. Termin ten pojawia się tylko w przypadku tych ubezpieczeń, w którym przedmiotem jest życie osoby podpisującej polisę, a więc w ubezpieczeniach na życie i NNW. O czym beneficjent polisy ubezpieczeniowej powinien wiedzieć? 

Kim jest beneficjent polisy ubezpieczeniowej? 

O tym, kto zostaje beneficjentem polisy ubezpieczeniowej decyduje osoba, która objęta jest ochroną. W przypadku ubezpieczeń grupowych, do których można przystąpić w firmie, sytuacja jest wyjątkowa. Ubezpieczający i ubezpieczony to bowiem nie ta sama osoba – taka polisa zawierana jest przez firmę, nie zaś przez pracownika. Ale w takim przypadku także osoba ubezpieczona wskazuje uposażonego, czyli beneficjenta. W takiej sytuacji odbywa się to poprzez złożenie oświadczenia woli. 

Czy beneficjent umowy ubezpieczeniowej może się zmienić?

W przypadku każdego ubezpieczenia, w którym mamy do czynienia z osobą uposażoną, można zmienić osobę, która została wyznaczona na beneficjenta. W przypadku większości towarzystw ubezpieczeniowych zmiany można dokonać korespondencyjnie, nie trzeba osobiście stawiać się w oddziale firmy. Ale coraz częściej możliwe jest także wprowadzenie niezbędnych zmian on-line. Problemem jest jedynie sytuacja, gdy ma miejsce bezskuteczne wskazanie beneficjenta. O takim przypadku można mówić, gdy:

  • beneficjent umrze przed ubezpieczonym, a ten nie wskaże nowej osoby uposażonej,
  • beneficjent straci życie w tym samym momencie, co ubezpieczony – na przykład w tym samym wypadku samochodowym,
  • jedyny beneficjent, jaki został wskazany w polisie, przyczynił się do śmierci ubezpieczonego.

W takim przypadku, gdy brak jest uposażonego – odszkodowanie wypłacane jest rodzinie, z zachowaniem kolejności określonej w prawie spadkowym.

Beneficjent

Kto może być beneficjentem umowy ubezpieczeniowej?

To ubezpieczony decyduje, kogo chce uposażyć, czyli kto dostanie odszkodowanie w razie jego śmierci. We wskazywaniu takiej osoby panuje pełna dowolność. Beneficjentem może być zarówno członek rodziny, jak i osoba niespokrewniona. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku wskazania żony lub męża jako osoby uposażonej, w przypadku rozwodu – beneficjent się nie zmienia. W takiej sytuacji trzeba zatem odwołać tę osobę i zmienić dane w polisie ubezpieczeniowej. Beneficjentów ubezpieczenia może być wielu, wybór nie musi ograniczać się do jednej osoby. Udział w odszkodowaniu określany jest procentowo – jedne, na co trzeba zwrócić uwagę, to takie podzielenie świadczenia, które daje w sumie 100%. Jeśli podział nie jest ustalony w umowie, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci ubezpieczenia w równych częściach. Jeśli jednak jeden z beneficjentów zostanie w trakcie trwania umowy odwołany, a podział nie zostanie ustalony na nowo ani nie zostanie wskazana nowa osoba uposażona, udziały w odszkodowaniu dla pozostałych beneficjentów wzrosną. 

Jakie obowiązki ma beneficjent polisy ubezpieczeniowej?

Beneficjent polisy ubezpieczeniowej otrzyma odszkodowanie, kiedy ubezpieczony umrze. W tym celu jednak musi zgłosić się do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupiono polisę. Aby otrzymać świadczenie należy także przedstawić niezbędne dokumenty:

  • akt zgonu ubezpieczonego (może być kopia, jeśli jest potwierdzona notarialnie);
  • oryginał polisy ubezpieczeniowej, która potwierdza prawo do otrzymania świadczenia;
  • dowód tożsamości.

Konieczne jest także wypełnienie wniosku o wypłacenie odszkodowania. Większość towarzystw ubezpieczeniowych ma gotowy wzór tego dokumentu, który można otrzymać od agenta lub w placówce ubezpieczyciela. 

Inne dokumenty,  jakie może poprosić towarzystwo ubezpieczeniowe

Jeśli śmierć ubezpieczonego była wynikiem choroby, towarzystwo ubezpieczeniowe może poprosić o dostęp do dokumentacji medycznej osoby zmarłej. W przypadku gdy bezpośrednią przyczyną śmierci był wypadek, mogą być potrzebne dokumenty dotyczące przebiegu zdarzenia. W przypadku, gdy nie jest możliwe ustalenie przebiegu zdarzenia i przyczyny śmierci, towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo wstrzymać wypłatę świadczenia, jednak musi być ono wypłacone najpóźniej 14 dni od daty wyjaśnienia okoliczności. 

Przeczytaj także: Dostęp ubezpieczyciela do dokumentacji medycznej a tajemnica lekarska 

Ubezpieczenie na życie 

 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC