Ogólne

Choroby, które mogą wpływać na bezpieczeństwo jazdy

Choć oczywiste jest, że nie można prowadzić samochodu pod wpływem alkoholu czy narkotyków – niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że koncentrację zaburzają także substancje zawarte w niektórych lekach. Niebezpieczne mogą być także interakcje. Tymczasem choroby, które mogą wpływać na bezpieczeństwo jazdy, wymagają często podania takich właśnie środków. 

Co grozi za jazdę pod wpływem środków zaburzających koncentrację?

Przede wszystkim niezdolność do prowadzenia pojazdów to poważny problem i nie należy go lekceważyć. Złamanie zakazu w czasie, gdy niemożliwe jest utrzymanie uwagi – grozi wysokim mandatem, ale w skrajnych przypadkach także pozbawieniem wolności. Statystyki podają łączną ilość osób zatrzymanych pod wpływem nietrzeźwości – jest to 4 000 osób tylko w grudniu 2017. W tym wiele osób pozostawało pod wpływem alkoholu, ale część z nich to także osoby po spożyciu różnych leków. 

Choroby, które mogą wpływać na bezpieczeństwo jazdy są przeciwwskazaniem do wydania prawa jazdy

Niektóre choroby są niebezpieczne same w sobie – jednym z objawów jest właśnie brak koncentracji. Do tego dochodzi konieczność przyjmowania leków, które także mogą powodować podobny stan. Tymczasem wydanie prawa jazdy poprzedza nie tylko konieczność zaliczenia egzaminów, ale także badanie lekarskie. Najczęstsze powody, z których lekarz nie wyda pozytywnego orzeczenia, to:

  • choroby psychiczne, jeśli zalecone leki są przeszkodą w prowadzeniu pojazdu;
  • cukrzyca, ze względu na możliwość zasłabnięcia;
  • epilepsja;
  • choroby układu krążenia;
  • choroby układu nerwowego.

Poza wymienionymi oczywiście istnieje wiele chorób, które są przeciwwskazaniem do wydania uprawnień do prowadzenia pojazdu, ale są zdecydowanie rzadsze. Lekarz w każdym przypadku podejmuje więc indywidualną decyzję po przeprowadzeniu wywiadu, badaniu i sprawdzeniu, jakie leki zlecił lekarz. Od wydanej decyzji można się odwołać, ale jeśli choroba lub przyjmowane leki powodują zaburzenia koncentracji – będzie to działanie bezskuteczne.

Leki, których nie należy przyjmować chcąc prowadzić samochód

Istnieje długa lista leków, które są przeciwwskazaniem do prowadzenia samochodu. Są one przepisywane ze względu na różne choroby, dlatego najlepiej znać ich nazwy. Są to przede wszystkim:

  • barbiturany, które zawarte są w niektórych lekach nasennych, przeciwpadaczkowych czy znieczulających;
  • benzodiazepiny – zawarte w niektórych lekach nasennych i przeciwdrgawkowych.

Te substancje są surowo zabronione dla kierowców, jeśli po ich spożyciu wsiądą oni za kierownicę – mogą zostać pozbawieni wolności nawet na dwa lata. Ale nie są to jedyne niebezpieczne środki. Szczególną ostrożność trzeba także zachować używając:

  • morfiny,
  • kodeiny,
  • leków psychotropowych,
  • antydepresantów,
  • środków przeciwlękowych.

Jak zachować ostrożność?

Ostrożność trzeba zachować szczególnie wtedy, kiedy w planach jest długa podróż samochodem. Każdy lek jest inny, zatem należy skonsultować z lekarzem, na jak długo należy odstawić przyjmowane środki przed planowaną trasą. Nie zawsze wystarczy bowiem pominąć jedną dawkę, a na własną rękę nie należy tego robić w żadnej sytuacji. Jeśli więc kierowca choruje na jedną z wyżej wymienionych chorób, a chce prowadzić samochód – musi ustalić z lekarzem właściwą strategię działania. Może się to okazać niemożliwe, wówczas niestety jedynym rozwiązaniem jest całkowite zrezygnowanie z roli kierowcy.

Wizyta u dentysty – czy znieczulenie jest przeciwwskazaniem do prowadzenia auta?

Szczególnym przypadkiem, który przydarza się każdemu, nawet zdrowemu kierowcy – jest konieczność odwiedzenia dentysty. Czasem bowiem podawane jest znieczulenie, a w skrajnych przypadkach także narkoza. Wówczas nie ma takiej możliwości, żeby samodzielnie wrócić samochodem do domu, należy wezwać taksówkę lub poprosić kogoś o pomoc.

Ubezpieczenie na życie 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC