Ubezpieczenia turystyczne

Brak ubezpieczenia turystycznego – czym grozi wyjazd na wakacje bez polisy?

Co trzecia osoba wyjeżdżająca na wakacje wybiera się za granicę. Ale tylko co druga zamierza się ubezpieczyć. Tak wynika co roku z badań przeprowadzanych przez różne firmy, i choć odsetek osób kupujących polisy turystyczne rośnie, wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę z zagrożenia. Czym grozi brak ubezpieczenia turystycznego?

Czym grozi brak ubezpieczenia turystycznego? 

Wyjazd na wakacje bez odpowiedniej polisy to spore ryzyko. Tymczasem wiele osób w ogóle nie zdaje sobie z niego sprawy. Koszty, na jakie narażają się co roku turyści wyjeżdżający bez ubezpieczenia to nawet setki tysięcy złotych. Jak ustrzec się przed wydatkami? Wystarczy ubezpieczenie, które może kosztować nawet tylko kilka złotych dziennie.

Na jakie wydatki naraża brak ubezpieczenia turystycznego?

Skąd biorą się opowieści o ogromnych kosztach, które wynikają z braku polisy? Za co trzeba zapłacić? Niestety jadąc na wakacje trzeba pamiętać, że tak jak w domu – w obcym państwie można zachorować, przewrócić się i złamać nogę czy też ulec innemu wypadkowi. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że ryzyko podczas wakacji jest większe – dużo wolnego czasu wypełnionego po brzegi atrakcjami to znacznie więcej okazji, aby zrobić sobie krzywdę. Najczęściej turyści wracają z wysokimi rachunkami, ponieważ zostali obciążeni kosztami:

  • leczenia, jeśli zachorowali – trzeba pamiętać, że inna flora bakteryjna zwiększa ryzyko zatrucia, nawet podczas picia wody;
  • pomocy medycznej po wypadku – złamania, zranienia wymagające opatrzenia czy nawet szycia;
  • powrotu do domu transportem medycznym w celu kontynuowania leczenia na miejscu;
  • przyjazdem i pobytem bliskich osób w przypadku przedłużającego się pobytu w szpitalu;
  • akcji ratowniczych i poszukiwawczych, które są organizowane najczęściej w przypadku zaginięcia lub wypadku w górach;
  • pomocy prawnej – w przypadku umyślnego lub nie wejściu w konflikt z lokalnym prawem – często nieznanym turystom;
  • wynikającymi z konieczności naprawy sprzętu sportowego;
  • naprawy szkody wyrządzonej osobie trzeciej – na przykład uszkodzenia jej sprzętu lub spowodowanie uszczerbku na zdrowiu;
  • odzyskania utraconego bagażu – jeśli skradzione zostanie wszystko, łącznie z ubraniami, a do końca pobytu zostało wiele dni – trzeba odkupić skradzione przedmioty, aby móc nie rezygnować z wycieczki. Znacznie większą stratą jest jest jednak ukradziony sprzęt fotograficzny, telefon czy laptop;
  • rezygnacji z wyjazdu – czasem z ważnego powodu nie można wziąć udziału w opłaconej imprezie turystycznej, brak ubezpieczenia turystycznego może spowodować bezpowrotną utratę wpłaconych środków.

Dlaczego karta EKUZ nie wystarczy?

Wiele osób nie kupuje ubezpieczenia ze względu na posiadaną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Wydawać by się mogło, że jest to gwarancja dostępu do ubezpieczenia za granicą. Ale z dwóch podstawowych powodów takie rozwiązanie nie zastąpi ubezpieczenia turystycznego:

  • nie chroni przed wieloma ryzykami związanymi z pobytem za granicą, daje dostęp tylko do opieki medycznej;
  • umożliwia korzystanie z usług tylko w takim samym zakresie, w jakim bezpłatny dostęp daje swoim obywatelom odwiedzane państwo.

Ponadto działa tylko w krajach europejskich, odwiedzając państwa innych kontynentów nie można liczyć na to, że taka karta będzie w czymkolwiek pomocna. Więcej na temat zasad działania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego przeczytasz w artykule: Ile wynoszą koszty leczenia za granicą z EKUZ?

Brak ubezpieczenia turystycznego – dlaczego jest taki niebezpieczny?

Trzeba pamiętać, że w wielu sytuacjach jedno zdarzenie obciąża turystę różnymi kosztami naraz. Czasem w wyniku jednego wypadku potrzebna jest np. zarówno pomoc medyczna jak i porada prawna. Polisa zapewnia jedno i drugie, a brak ubezpieczenia turystycznego może powodować narastanie kosztów. Aby więc nie wrócić do domu z wakacji z ogromnym rachunkiem, warto zadbać o polisę, która nie jest droga. I to nie cena powoduje, że brak ubezpieczenia turystycznego jest tak powszechny. O tym, dlaczego turyści decydują się na wyjazd bez polisy przeczytasz w artykule: Dlaczego Polacy nie kupują ubezpieczeń turystycznych?  

ubezpieczenie turystyczne

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC