Zadzwoń teraz:
Ubezpieczenia na życie, Ubezpieczenie zdrowotne

Choroby jelit coraz częstsze

Choroby jelit są uznawane za jedne z najczęściej występujących chorób XXI wieku. Popularna i ogólnodostępna wysoko przetworzona żywność nie sprzyja poprawie tej sytuacji. Jak zadbać o układ trawienny, aby zapobiec chorobom? Jaka dieta jest właściwa dla zachowania zdrowia?

Na jakie choroby jelit zapadają Polacy?

Choroby jelit są przyczyną poważnych dolegliwości ze strony układu trawiennego, często uniemożliwiających normalne, codzienne funkcjonowanie. Czasem problemy są tak duże, że chory nie jest zdolny do pracy – ilość zwolnień lekarskich z powodu problemów jelitowych sięga kilkuset tysięcy dni rocznie, a to oznacza poważny problem nie tylko społeczny, ale i ekonomiczny. Z jakimi chorobami zmagają się Polacy?

  • Choroba Leśniowskiego-Crohna

Nie wiadomo do końca jaka jest etiologia tej choroby. Wiadomo, że ma ona związek z zaburzeniami mikroflory jelit, nieprawidłowościami w układzie immunologicznym i obniżeniem szczelności bariery nabłonkowej śluzówki jelita. Niestety dostęp do możliwych terapii dla pacjentów jest ograniczony – z ponad 20 000 Polaków, którzy rocznie zapadają na tę chorobę, do Programów Lekowych dostaje się mniej niż 2000. Dla pozostałych, którym leczenie farmakologiczne nie pomaga, oznacza to konieczność resekcji części jelita. Jak zapobiec chorobie Leśniowskiego-Crohna? Niełatwo jest znaleźć rozwiązanie na uniknięcie choroby, której przyczyny nie są do końca poznane. Do tej pory za czynniki zwiększające ryzyko zachorowania uznaje się papierosy, alkohol czy nawet antykoncepcję hormonalną. Jedyne co można zatem zrobić, jest ograniczenie używek oraz nielekceważenie objawów, do których należą:
-bóle w środkowej i dolnej części brzucha,
-wzdęcia,
-niedokrwistość,
-brak apetytu,
-utrata masy ciała.
W razie uporczywych dolegliwości należy wykonać zlecone przez lekarza badania. Może być ich dużo, dlatego pomocne wydają się pakiety medyczne, umożliwiające bezpłatne wykonanie badań w placówkach prywatnych.

Przeczytaj także: Polisa medyczna vs abonament medyczny

  • Zespół jelita drażliwego IBS

Kolejną popularną przypadłością Polaków jest zespół jelita drażliwego (IBS) nazywany także nadwrażliwością jelita. Choroba ma charakter przewlekły i nawracający i niestety związana jest ze stresem, którego we współczesnych czasach nikomu nie brakuje. Również w przypadku tej choroby inne przyczyny dolegliwości nie są znane. Zauważyć można jedynie, że częściej na IBS chorują kobiety. W przypadku zespołu jelita drażliwego najważniejsze jest ograniczenie stresu i w razie potrzeby – zastosowanie psychoterapii. Ale niezmiernie ważna jest także odpowiednia dieta. Choć powinna być ustalona indywidualnie dla każdego pacjenta, na pewno konieczne jest zrezygnowanie z produktów wysoko przetworzonych, fast-foodów czy potraw smażonych. Zdecydowanie łatwiej poradzić sobie z chorobą wybierając delikatne i lekkostrawne produkty. Ważne jest także zwiększenie aktywności fizycznej, o ile objawy na to pozwalają. Najważniejsze jest jednak odzyskanie spokoju. Jeśli jednym z problemów codziennego życia jest stres, warto pomyśleć o tym, jak można go wyeliminować. Na pewno rozsądne i na dłuższą metę pozwalające zaoszczędzić środki finansowe jest dobre ubezpieczenie – zarówno na życie, jak i ochrona mieszkania czy samochodu. Można w ten sposób wyeliminować finansowe przyczyny stresu.

Przeczytaj także: Co warto ubezpieczyć? Na jaką polisę dobrze jest wygospodarować pieniądze?

  • Zespół nieszczelnego jelita

Choć zespołu nieszczelnego jelita nie ma jeszcze w wykazie chorób, wielu lekarzy upatruje w tym problemie przyczyn różnych chorób autoimmunologicznych. W przypadku tej nieprawidłowości także istotną rolę odgrywa stres, ale za przyczynę wymienia się także spożywanie konserwowanych i wysoko przetworzonych produktów. Niekorzystnie na ścianę jelita wpływają także niektóre leki:
-antybiotyki,
-leki z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne, dostępne także bez recepty),
-leki sterydowe,
-aspiryna,
-niektóre leki hormonalne.

Oprócz dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich jak ból brzucha czy zgaga, oznaką nieszczelnego jelita może być także bezsenność, zaburzenia koncentracji czy ciągłe zmęczenie. Wskazaniem do badania szczelności jelita mogą być także:
-zmiany skórne,
-problemy z zatokami,
-gorączki niewiadomego pochodzenia,
-bóle mięśni i stawów,
-częste zmiany wagi.

Choroby jelit coraz częstsze

Choć nie ma jednego testu dającego stuprocentową pewność, że problemem jest nieszczelne jelito, można wykonać test podając pacjentowi do wypicia mannitol i laktulozę. Jeśli po 6 godzinach badanie moczu wykaże wysokie stężenie mannitolu, można podejrzewać nieszczelność jelita. W warunkach domowych możliwe jest wykonanie testu buraka. Polega on na spożyciu soku z buraków (przynajmniej 50 ml) i obserwowanie, czy mocz zabarwi się na czerwono. Nie powinien – betaniny zawartej w burakach, odpowiedzialnej za ich kolor, organizm nie trawi, powinna zatem być wydalona wraz z kałem. Jeśli jednak mocz ma zmienioną barwę, można podejrzewać dostanie się tej substancji do krwiobiegu. Test buraka przeprowadzony w warunkach domowych jest jedynie sygnałem do dalszej diagnostyki, nie daje stuprocentowej pewności. Ale może stanowić dobry punkt wyjścia.

Ubezpieczenie na życie i zdrowie

The following two tabs change content below.
Karolina Burzyńska

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!