Ubezpieczenia na życie

Choroby zawodowe 

Choroba zawodowa to taka, która dotyka pracownika w związku z wykonywanymi przez niego obowiązkami służbowymi. Długotrwałe przebywanie w niedogodnej pozycji czy też kontakt z niebezpiecznymi substancjami, mogą być powodem problemów zdrowotnych. Co ciekawe – chorobę zawodową można stwierdzić także w sytuacji, gdy pracownik nie wykonuje już swoich obowiązków, na przykład z powodu przejścia na emeryturę. Co zrobić w sytuacji zaobserwowania niepokojących objawów? 

Choroby zawodowe – wykaz 

Choroby, które uznano za zależne od wykonywanych obowiązków służbowych, znajdują się w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie chorób zawodowych. Co kilka lat lista ulega zmianie – dlatego należy sprawdzać aktualność danych. Obecny wykaz stworzono w 2009 roku i zawiera 26 pozycji. Jeśli znajdziesz chorobę na opublikowanej liście – możesz ubiegać się o świadczenia wynikające z wystąpienia choroby zawodowej, nawet jeśli już nie pracujesz.  

Choroby zawodowe – procedura 

Zgłoszenia wystąpienia choroby zawodowej u pracownika może dokonać: 

  • pracodawca, 
  • lekarz, 
  • pracownik lub były pracownik, który zaobserwował u siebie objawy mogące świadczyć o zachorowaniu. 

Istnieją dwie instytucje, którym należy zgłaszać każdy przypadek stwierdzenia wystąpienia choroby zawodowej u pracownika bądź osoby, która zakończyła już pełnienie obowiązków na danym stanowisku. Są to: 

  • Państwowy Inspektor Sanitarny, 
  • Inspektor Pracy. 

Należy wybrać instytucję właściwą ze względu na miejsce wykonywania pracy. Zgłoszenia można dokonać na specjalnie do tego celu przygotowanym formularzu, dostępnym w Internecie, ale w nagłych przypadkach lub ostrym przebiegu choroby – należy dodatkowo poinformować odpowiedni organ telefonicznie. 

W związku ze stwierdzeniem wystąpienia choroby zawodowej, pracownik może ubiegać się o takie same świadczenia, jak przy wypadku przy pracy. Są to: 

  • zasiłek chorobowy, 
  • świadczenie rehabilitacyjne, 
  • zasiłek wyrównawczy, 
  • jednorazowe odszkodowanie, 
  • renta z tytułu niezdolności do pracy, 
  • renta szkoleniowa, 
  • renta rodzinna, 
  • dodatek pielęgnacyjny, 
  • finansowanie kosztów leczenia stomatologicznego oraz szczepień ochronnych, 
  • pokrycie kosztów zakupu niezbędnych przedmiotów ortopedycznych. 

Nie w każdym jednak wypadku można się ubiegać o wypłatę świadczenia. Nie przysługują Ci one, jeśli prowadzisz pozarolniczą działalność gospodarczą lub jesteś osobą duchowną i sam opłacasz składki, a opóźnienie w ich opłacaniu powoduje zadłużenie na kwotę większą niż 6,60zł w dniu złożenia wniosku o wypłatę świadczeń z tytułu choroby zawodowej.  

Choroby zawodowe w Polsce 

Mimo długiego wykazu chorób uznanych za zawodowe, w Polsce do najczęstszych przypadków należą choroby narządu głosu u nauczycieli. Następne na liście są pylica płuc i utrata słuchu u osób pracujących stale w hałasie. Aby zapobiec rozwojowi chorób dobrym rozwiązaniem jest zakup grupowego ubezpieczenia dla pracowników – dzięki takiemu rozwiązaniu będą oni mieli dostęp do regularnych badań w prywatnych placówkach a profilaktyka jest najskuteczniejszą metodą walki z chorobami. 

Choroby zawodowe 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC