Ubezpieczenia mieszkania

Co powinno znajdować się w polisie mieszkaniowej?

Za ubezpieczenie mieszkania nie trzeba płacić dużo – a przede wszystkim nie trzeba płacić za niepotrzebną ochronę. Nie wszystkie bowiem dodatki są potrzebne. O tym, co powinno znajdować się w polisie mieszkaniowej warto zadecydować przed wizytą w towarzystwie ubezpieczeniowym.

Co powinno znajdować się w polisie mieszkaniowej? Z których dodatków można zrezygnować, aby nie płacić za niepotrzebną ochronę?

Aby zdecydować, co powinno znajdować się w polisie mieszkaniowej, trzeba przede wszystkim wiedzieć, jakie dodatki oferują ubezpieczyciele i jaką ochronę one zapewniają. 

  • Ubezpieczenie przed pożarem

Ubezpieczenie mieszkania od ognia jest podstawową potrzebą każdego właściciela dowolnej nieruchomości. Te osoby, które posiadają lokal w domu wielorodzinnym szczególnie powinni o tym pamiętać. Rozprzestrzenianie się ognia po całej kondygnacji jest realnym zagrożeniem – mieszkanie nie jest w żaden sposób odgrodzone od innych lokali.

  • Zalanie

Pożar stwarza także zagrożenia, o których myśli niewielu lokatorów. Mieszkanie może bowiem zostać zalane przez strażaków podczas gaszenia pożaru. Nawet jeśli ogień nie będzie bezpośrednią przyczyną zniszczeń – może on zostać poważnie uszkodzony. Ale zalanie może też mieć bardziej prozaiczne przyczyny. Wystarczy przecież, że pęknie przewód odprowadzający wodę z pralki czy zmywarki – i nieszczęście gotowe. Jeśli mieszkanie zostanie zalane z winy sąsiadów, którzy są ubezpieczeni na taką okoliczność – najłatwiej będzie naprawić szkodę.

Przeczytaj także: Zalane mieszkanie – co zrobić?

  • Uderzenie samochodu

Polisy mieszkaniowe często obejmują także ochronę od ryzyk, które nie wszystkim zagrażają. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia można znaleźć zapisy o tym, że ochrona obejmuje na przykład uderzenie samochodu, trzęsienie ziemi i czy nawet upadek statku kosmicznego. O ile ta ostatnia ewentualność nie jest prawdopodobna, o tyle lokatorzy zajmujące mieszkania na parterze, przy ruchliwej ulicy – mogą być zainteresowani ochroną przed uderzeniem samochodu.

  • OC w życiu prywatnym 

Warto także pomyśleć o tym, ze nie tylko sąsiad z góry stanowi zagrożenie dla zajmowanego mieszkania i może je zalać – niebezpieczne jest także spowodowanie uszkodzeń mieszkania na niższej kondygnacji. Jeśli woda zaleje jego mieszkanie, trzeba będzie pokryć straty. Z pomocą przychodzi jednak ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, które chroni przed szkodami wyrządzonymi osobom trzecim. W razie zalania mieszkania znajdującego się niżej, to właśnie z tej polisy zostanie sfinansowany remont. Jeśli zaś jej nie ma – trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni.

  • Pakiet Home Assistance

Wielu ubezpieczycieli podczas doradzania, co powinno znajdować się w polisie mieszkaniowej, proponuje niewielką dopłatę do pakietu Home Assistance. Jest to bardzo ciekawa opcja – gwarantuje pomoc specjalistów, gdy coś się zepsuje. Można skorzystać z pomocy hydraulika, ślusarza czy elektryka. Warto się jednak zastanowić, czy taka ochrona faktycznie ma sens. Wiele osób w razie awarii korzysta z pomocy znajomego, który zna się na sprawie – lub dzwoni po sprawdzonego specjalistę. Jeśli więc ubezpieczenie mieszkania zawiera pakiet home assistance – warto o tym pamiętać i w razie awarii dzwonić do ubezpieczyciela, zamiast po specjalistę. Jeśli zaś pakiet nie jest wykorzystywany – nie ma sensu za niego płacić. Warto zastanowić się kupując polisę, czy ten element jest faktycznie konieczny. To atrakcyjna opcja, ale tylko dla tych osób, które faktycznie z niej korzystają. 

 Co powinno znajdować się w polisie mieszkaniowej

Przeczytaj także: Ranking ubezpieczeń mieszkania

Jak kupić ubezpieczenie mieszkania, które zawiera tylko potrzebne elementy?

Kupując polisę mieszkaniową warto sprawdzić dostępne opcje i zastanowić się, które elementy faktycznie się przydadzą. Nie ma sensu płacić za ubezpieczenie od uderzenia samochodu mieszkając na piątym piętrze. Nawet jeśli dodatki nie są drogie – warto zastanowić się, czy rzeczywiście będą potrzebne. Jeśli masz wątpliwości co do tego, co powinno znajdować się w polisie mieszkaniowej, skontaktuj się z agentem lub skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń nieruchomości. To narzędzie z pewnością ułatwi Ci wybór spośród wielu dostępnych ubezpieczeń.

Przeczytaj także: Dlaczego warto spotkać się z agentem? Rozmawiamy z agentem ubezpieczeniowym

kalkulator ubezpieczeń nieruchomości

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC