Ogólne

Co to jest ISA?

Najwięcej mandatów wystawianych jest za przekroczenie prędkości. To przewinienie jest także najczęstszym powodem wypadków drogowych. Być może w niedalekiej przyszłości uda się to zmienić, ale jakie będą konsekwencje? Co to jest ISA i dlaczego ten system ma być za kilka lat obowiązkowy?

Co to jest ISA? Do czego służy ten system i jakie będą konsekwencje jego wprowadzenia?

ISA to nic innego jak system, który zapewnia Inteligentne Dostosowanie Prędkości. Skrót pochodzi od angielskiej nazwy systemu, która brzmi: Inteligent Speed Assistance.  Pomysl na jego powstanie wynika z dwóch powodów. Przede wszystkim każdego roku statystyki pokazują, że najwięcej mandatów przyznawanych jest za przekroczenie maksymalnej dopuszczalnej prędkości. Rzadko się zdarza, że kierowca jedzie przepisowo. Nawet w terenie zabudowanym poważne konsekwencje, jakimi jest odebranie prawa jazdy, grożą dopiero po przekroczeniu prędkości o więcej niż 50 km/h. Z kolei nadmierna prędkość jest najczęstszą przyczyną wypadków na drogach. I choć stosowane są rozliczne rozwiązania, jak na przykład progi zwalniające – kierowcy wciąż jeżdżą zbyt szybko. To pierwszy powód, dla którego wymyślono system ISA. Jaki jest zatem drugi?

W jakich jeszcze sytuacjach przydatny będzie ten wynalazek?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba zastanowić się co to jest ISA i co umożliwia ten system. Przede wszystkim monitoruje prędkość pojazdu. Za pomocą GPS i systemu rozpoznawania znaków drogowych ma on pilnować dopuszczalnej maksymalnej prędkości w danym miejscu i nie pozwalać na jej przekroczenie. Na ten temat pojawia się wiele sprzecznych informacji, jednak na konferencji w Strasburgu Róża Thun zapewniała, że jedyną funkcją systemu w tej przestrzeni jest informowanie kierowcy o przekroczeniu przez niego prędkości. Sadochód nie będzie zatem sam zwalniał. 

Drugim powodem, dla którego system może okazać się kluczowy w  ograniczaniu wypadków drogowych, jest możliwość zdalnego sterowania samochodem przez służby bezpieczeństwa. Obecnie bardzo wiele kolizji powstaje podczas policyjnych pościgów. Jeśli funkcjonariusze mieliby możliwość unieruchomienia auta, takie wypadki nie miałyby miejsca.

Komu potrzebny jest system ISA?

System ISA jest więc potrzebny zarówno kierowcom, jak i policjantom. W pierwszej kolejności jednak  wyposażenie takie otrzymają największe samochody – a więc auta dostawcze i ciężarowe. System ISA nie jest jednak jedyną nowością w walce z poprawą bezpieczeństwa na drogach. Planowanych jest niemal 30 zmian w obowiązkowym wyposażeniu aut, a ISA to tylko jedna z nich. Zmiana w budowie samochodów ma się zacząć w 2022 roku, wszystkie nowe elementy mają się zaś pojawić do końca 2028 roku.

Jakie jeszcze zmiany przewidywane są w budowie samochodów?

Poza systemem ISA, który będzie obowiązkowy, wprowadzone będą także inne zmiany mające na celu poprawę bezpieczeństwa i zmniejszenie ilość wypadków, zwłaszcza śmiertelnych. Na liście znajduje się:

  • zmniejszenie martwego pola,
  • poprawienie widoczności kierowcy,
  • powiększenie powierzchni szyb,
  • zaawansowany system hamowania awaryjnego,
  • ostrzeganie o spadku uwagi kierowcy,
  • instalacja blokady alkoholowej,
  • zwiększenie wymagań w testach zderzeniowych,
  • kontrola jakości używanych opon,
  • awaryjny system utrzymywania pojazdu w ruchu.

To tylko niektóre ze zmian, jakie mają się pojawić.

Jak zmiany wpłyną na koszt zakupu i utrzymania samochodu?

Zarówno producenci jak i osoby planujące zakup auta zastanawiają się nad dodatkowymi kosztami wynikającymi z nowych przepisów. Róża Thun zapewnia konsumentów, że ceny samochodów nie wzrosną, jednak przed niektórymi modyfikacjami wzbraniają się producenci. Przede wszystkim konieczne bowiem będzie przebudowanie szoferki w samochodach ciężarowych. Europosłanka widzi jednak szansę w upowszechnieniu systemów – jeśli będą bowiem obowiązkowe i wprowadzane zaczną być na masową skalę, koszt ulegnie obniżeniu. 

Kolejne jednak pytanie dotyczy obowiązkowych ubezpieczeń OC. Jeśli nowy sytem wpłynie na zmniejszenie prędkości pojazdów i tym samym wzrośnie bezpieczeństwo, czy takie auta dadzą możliwość tańszego zakupu polisy? Jak nowe wyposażenie produkowanych samochodów wpłynie na koszt ubezpieczenia aut starszej generacji? Czy brak wyposażenia w nowoczesne systemy spowoduje, że polisa dla nich będzie droższa? Nie znamy jeszcze odpowiedzi na te pytania.

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC