Zadzwoń teraz:
Ogólne

Co warto ubezpieczyć? Na jaką polisę dobrze jest wygospodarować pieniądze?

Ubezpieczenie jest zwykle uważane za zbędny wydatek. Drożejące produkty spożywcze czy idące w górę ceny mieszkań powodują wystarczająco dużo problemów. Zawsze są to dobre wymówki dla nieopłacania żadnego nieobowiązkowego ubezpieczenia. Tymczasem na niektóre polisy warto się zdecydować. Co warto ubezpieczyć?

Ubezpieczenie samochodu – nie tylko obowiązkowe OC

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest dla każdego właściciela samochodu obowiązkiem wynikającym z Ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Nie można uniknąć tego kosztu, który bywa wysoki. Ale już ubezpieczenie Autocasco jest produktem dobrowolnym. Czy warto w niego zainwestować? Okazuje się, że dzięki opłacaniu składek na AC można zyskać bardzo szeroki zakres ochrony. Wbrew pozorom jest to sposób na oszczędzanie – w razie zniszczenia lub kradzieży auta nie trzeba bowiem związanych z tym zdarzeniem kosztów ponosić samodzielnie. Ubezpieczenia komunikacyjne można ponadto w prosty sposób znaleźć i porównać oferty w internecie. Choć większość ofert można kupić w ten sposób, ubezpieczenia komunikacyjne są najczęściej wybieranym produktem on-line.

 Co warto ubezpieczyć?

Przeczytaj także: Jak wybrać najlepsze AC?

Warto wiedzieć, że podobnie jak polisa OC, w każdej firmie wydatek związany z ubezpieczeniem Autocasco może być inny.

Ubezpieczenie nieruchomości – czy naprawdę jest konieczne?

Po przeanalizowaniu cen i zakresu oferowanej ochrony w przypadku ubezpieczeń nieruchomości niemal każdy właściciel mieszkania lub domu dojdzie do wniosku, że tak. Warto ponieść ten wydatek, aby nieruchomość była bezpieczna. W praktyce bowiem nie na wszystkie zdarzenia można mieć wpływ. Nawet najlepszy alarm nie ustrzeże mieszkania przed pożarem, jeśli taki wybuchnie. Koszty naprawienia takiej szkody mogą być ogromne – a wystarczy skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń nieruchomości, aby za naprawdę niewielkie pieniądze zabezpieczyć się przed ponoszeniem kosztów wynikających z nieprzewidzianych zdarzeń.

Przeczytaj także: Najczęstsze wypadki w mieszkaniach – od czego trzeba się ubezpieczyć?

Czy warto inwestować w ubezpieczenie na życie?

Z największym dystansem większość Polaków podchodzi do ubezpieczenia na życie. Ten wydatek jest omijany najczęściej – nie jest to polisa obowiązkowa, a wypłata odszkodowania następuje zwykle dopiero po śmierci osoby ubezpieczonej. Czy jednak warto rezygnować z takiej ochrony? Przede wszystkim polisę na życie kupują osoby, które mają dzieci. Chcą w ten sposób zabezpieczyć ich przyszłość na wypadek, gdyby zostały same. To oczywiście dobry powód, aby zdecydować się na polisę, ale nie jedyny. Warto kupić ubezpieczenie nawet wtedy, gdy dzieci nie są w planach. Także młode osoby, które być może w przyszłości postarają się o potomstwo, powinny pomyśleć o takim ubezpieczeniu. Można w ten sposób sporo zaoszczędzić. W jaki sposób? O szczegółach przeczytasz w artykule: Ubezpieczenie na życie przed 30 rokiem życia.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie na życie AVIVA. Czy polisy dla singli są potrzebne?

Ubezpieczenie zdrowotne – co oferuje?

Kolejnym ubezpieczeniem, z którego nie warto rezygnować, jest prywatna opieka medyczna. Można ją zyskać na wiele sposobów:

  • ubezpieczenie na życie i zdrowie – w przypadku podpisania odpowiednich rozszerzeń pozwala uniknąć kosztów leczenia w przypadku ciężkiej choroby;
  • ubezpieczenie grupowe w firmie – w niektórych zakładach pracy oferowana jest możliwość przystąpienia do grupowej polisy, która jest zwykle niedroga i zapewnia wszystkie najważniejsze świadczenia;

Przeczytaj także: Ubezpieczenie grupowe dla pracowników – czy warto?

  • abonament medyczny – można także indywidualnie wykupić abonament medyczny, który pozwala korzystać z prywatnych placówek medycznych bez ponoszenia dodatkowych kosztów;
  • polisa zdrowotna – to alternatywa dla abonamentu medycznego.

Przeczytaj także: Polisa zdrowotna vs abonament medyczny

Bezpieczeństwo firmy

Osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą lub zdecydowały się na inną formę prowadzenia firmy wiedzą, że bezpieczeństwo interesów potrafi spędzić sen z oczu. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest ubezpieczenie firmy. Zabezpieczyć należy nie tylko dobra materialne, ale także osobiste pracowników. Zapewnienie im bezpieczeństwa, zwłaszcza w przypadku dużych firm posiadających wiele zatrudnionych osób, może być niemożliwe. Koszty roszczeń wobec firmy – zarówno płynące od klientów jak i pracowników – mogą pochłonąć znaczną część zysku. Tymczasem posiadanie polisy gwarantuje, że wszystkie powstałe szkody naprawi ubezpieczyciel, a finanse firmy będą bezpieczne.

Jakie ubezpieczenie wybrać?

Oferta rozlicznych ubezpieczeń obejmuje wiele produktów. Mało kto jest w stanie opłacić składki wynikające z wszystkich potrzebnych polis. Dlatego trzeba wybrać te, które są najbardziej niezbędne w danym momencie. Sytuacja każdego człowieka jest inna, czego innego będzie potrzebował. Do tego dochodzi problem cen – na rynku działa wiele towarzystw ubezpieczeniowych i nawet wybranie ofert nie rozwiązuje problemu. Trzeba jeszcze wybrać te, które kosztują najmniej. Aby samodzielnie nie musieć analizować wszystkich dostępnych ofert, dobrym rozwiązaniem jest zorganizowanie spotkania z agentem. Porady, których udziela są zupełnie bezpłatne i do niczego nie zobowiązują. O tym, dlaczego warto korzystać z tego rozwiązania, przeczytasz w artykule: Dlaczego warto się spotkać z agentem? Rozmawiamy z agentem ubezpieczeniowym.

Ubezpieczenie na życie 

Co warto ubezpieczyć? Na jaką polisę dobrze jest wygospodarować pieniądze?
5 (100%) 5 glos[y]
The following two tabs change content below.
Karolina Burzyńska

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!