Ubezpieczenia AC, Ubezpieczenia OC

Co zrobić, gdy OC kończy się w weekend lub w święto?

Brak ubezpieczenia OC może być dużym problemem. Za przerwanie ciągłości ochrony grożą bowiem wysokie kary. Jednak co zrobić, gdy OC kończy się w weekend lub w święto? Czy można w taki dzień przedłużyć kończącą się ochronę?

Ubezpieczenie OC – zawsze obowiązkowe!

Obowiązek posiadania ubezpieczenia OC wynika z przepisów – mówi o tym ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Kończące się ubezpieczenie powinno być natychmiast zastępowane przez nową polisę – tak, aby zachowana była ciągłość ochrony. Musi ona trwać tak długo, jak długo jest się w posiadaniu samochodu. Tymczasem dawniej kontrolowanie sytuacji było nieco bardziej naturalne – każdy kierowca bowiem miał obowiązek posiadania przy sobie dokumentu potwierdzającego zawarcie polisy. Część towarzystw ubezpieczeniowych umożliwiała nawet wycięcie tylko odpowiedniej wielkości fragmentu całej strony z umową, tak aby potwierdzenie rozmiarem odpowiadało wielkości dowodu rejestracyjnego. Często zatem była okazja do tego, aby sprawdzić ważność OC. Tymczasem zmieniły się przepisy i dziś już nie trzeba wozić ze sobą tych dokumentów. Wszystkie zawarte w nich informacje znajdują się także w bazie CEPiK, do której dostęp mają policjanci zatrzymujący auto do kontroli drogowej.

Przeczytaj także: Brak dowodu rejestracyjnego i polisy OC – czy musisz obawiać się mandatu?

W sytuacji, gdy dokumentu mogą zostać w domu, trudniej jest pamiętać o kończącym się ubezpieczeniu.

Brak ubezpieczenia OC – konsekwencje

Niestety kontrolowanie terminu, w którym wygasa ubezpieczenie OC jest absolutną koniecznością. Za przerwanie ciągłości trwania ochrony grożą bowiem wysokie kary.

Przeczytaj także: Co grozi za brak OC? W 2019 roku wzrastają opłaty karne!

Mogą być one nałożone na kierowcę nie tylko podczas sprawdzania dokumentów po wezwaniu funkcjonariuszy do wypadku. Także podczas rutynowej kontroli drogowej może się okazać, że kierowca nie ma ważnego OC. To jednak także nie wszystko. Od kilku lat można także anonimowo donosić na kierowców, wobec których zachodzi podejrzenie braku ochrony. Zgłoszenia można w prosty sposób dokonać wypełniając formularz na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Zatem prawdopodobieństwo, że brak ubezpieczenia zostanie niezauważony – jest bardzo niewielkie. 

Przeczytaj także: Donosy do UFG – brak ubezpieczenia nie zostanie niezauważony

Co zrobić, gdy OC kończy się w weekend lub w święto?

Zdarza się jednak, że właściciel samochodu o braku ubezpieczenia OC przypomni sobie w ostatniej chwili, a ostatni dzień ważności polisy wypada w święto lub weekend, kiedy wszystkie sklepy i punkty usługowe są zamknięte. Co wówczas można zrobić, aby nie narazić się na karę? Okazuje się, że nie jest to sytuacja bez wyjścia, od kiedy dostępna jest możliwość zakupu ubezpieczenia przez internet. Nie trzeba też kupować obojętnie jakiej polisy – wybór jest ogromny, wystarczy skorzystać z porównywarek ubezpieczeń OC, aby znaleźć nie tylko polisę, która uchroni od kary za niedopełnienie obowiązku, ale także będzie atrakcyjna cenowo. Za pomocą narzędzi internetowych można także dobrać dodatkowe elementy ochrony, takie jak ubezpieczenie szyb czy opon. Także Autocasco można kupić tą drogą – kompleksowe ubezpieczenie auta na kolejny rok nie jest zatem problemem nawet wtedy, gdy jest niedziela lub święto. 

Korzystanie z porównywarek internetowych – same zalety!

Co zrobić, gdy OC kończy się w weekend lub w święto?

Wiadomo już, co zrobić, gdy OC kończy się w weekend lub w święto. Ale nie jest to jedyny powód, da którego warto korzystać z internetowych porównywarek. Zakup ubezpieczenia tą drogą jest także korzystny z innych przyczyn.

  • Bez wychodzenia z domu

Nawet jeśli siedziby towarzystw ubezpieczeniowych są otwarte i można kupić ubezpieczenie na miejscu, wymaga to zawsze poświęcenia czasu i wiąże się niejednokrotnie z koniecznością oczekiwania w kolejce. Tymczasem porównywarka internetowa to narzędzie, które umożliwia zakupy bez wychodzenia z domu.

  • Możliwość przeanalizowania wielu ofert

Porównanie dostępnych ofert przez internet pozwala także zyskać pewność, że wybrana polisa faktycznie jest najlepsza. Można bowiem sprawdzić, co oferują niemal wszyscy ubezpieczyciele, nie trzeba się decydować na umowę z firmą, z którą współpracuje multiagencja.

  • Możliwość rezygnacji

W przypadku transakcji zawieranych przez internet można także łatwo zmienić zdanie. Jeśli okaże się, że jednak inna oferta jest lepsza – klient towarzystwa ubezpieczeniowego ma aż 30 dni na odstąpienie od umowy.

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC