Ubezpieczenia turystyczne

Cypr – przewodnik dla turystów

Malownicza wyspa Morza Śródziemnego to miejsce, które odwiedza co roku rzesza turystów. Cypr kusi bogactwem kultur, mnogością pięknych widoków i egzotyką. Ale czy wyprawa na Cypr to także konieczność specjalnego przygotowania? Co warto zobaczyć na Cyprze? Sprawdź Cypr – przewodnik dla turystów!

Cypr – wycieczki

Na Cypr można polecieć na własną rękę, ale często oferty biur podróży są na tyle atrakcyjne, że nie warto samodzielnie rozwiązywać wszystkich problemów. Przede wszystkim wycieczki organizowane przez takie firmy to oszczędność czasu, gdyż zapewniony jest nocleg, wyżywienie i wiele dodatkowych atrakcji. Biura podróży obiecują:

 • atrakcyjną lokalizację hotelu – w tym wypadku z widokiem na morze;
 • program animacji dla dzieci – także rodzice mogą odpocząć, wiedząc, że dziecko jest pod dobrą opieką;
 • wiele hoteli oferuje także basen do użytku gości;
 • sale gier i siłownie;
 • możliwość korzystania z baru;
 • często można skorzystać z wypożyczalni rowerów lub samochodów.

Przeczytaj także: Wypożyczony samochód – co obejmuje ubezpieczenie? Na co trzeba uważać?

Wyjazd na taką wycieczkę to na pewno większa możliwość odpoczynku – o nic bowiem nie trzeba się martwić. Z pewnych względów jednak wiele osób decyduje się na samodzielnie zaplanowane wakacje. Czego wymaga taka decyzja?

Czy na Cyprze jest bezpiecznie? Cypr – przewodnik dla turystów

Decyzja o tym, że wycieczka zostanie zorganizowana samodzielnie, oznacza więcej trudu – ale wystarczy poznać nieco specyfikę miejsca i wiedzieć, jakie formalne wymagania trzeba spełnić. W zamian taki wyjazd jest wielką przygodą i z pewnością pozostanie niezapomniany. Pierwszą rzeczą, jaką trzeba wiedzieć, to czy na Cyprze jest bezpiecznie. Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba poznać nieco historii. Otóż obecnie Cypr podzielony jest na Republikę Cypryjską i Turecką Republikę Cypru Północnego. Konflikt między nimi trwa od wieków i nic nie wskazuje na to, że sytuacja może się zmienić. Tureckiej Republiki Cypru Północnego nie uznaje polski rząd – ale nie jest to przeszkodą w zorganizowaniu wyjazdu. Nie trzeba się także obawiać, ze konflikt może być powodem konfliktów i ataków terrorystycznych. Pod tym względem na Cyprze jest bezpiecznie – szczególnie dla turystów. Są oni bowiem ważnym źródłem dochodów kraju i w niczyim interesie nie leży zniechęcenie ich do odwiedzin ani narażanie na niebezpieczeństwo. Na kilka rzeczy jednak należy uważać. 

Na co trzeba uważać na Cyprze?

Choć ataki terrorystyczne to nie jest coś, czego należy się obawiać – jak w każdym turystycznym miejscu istnieją także i tutaj pewne zagrożenia dla turystów.

 • Kieszonkowcy

Turystyczne miejsca często przyciągają kieszonkowców – drobne i łatwe kradzieże nie należą tutaj do rzadkości. Nie należy zatem zabierać ze sobą niepotrzebnych wartościowych rzeczy – lepiej zostawić je w hotelowym sejfie. Warto także na wszelki wypadek wykonać ksero dokumentów, a oryginały również schować w bezpiecznym miejscu. 

 • Kradzieże hotelowe

Choć zdarzają się rzadko – zdarza się, że turyści narzekają na obsługę hotelową i zgłaszają zaginięcie wartościowych, drobnych przedmiotów. Niestety raz na jakiś czas do takiego zniknięcia dochodzi w pokoju hotelowym pod nieobecność gości, dlatego najważniejsze rzeczy lepiej zostawiać w sejfie.

 • Bezdomność

Choć Cypr nie ma problemu z bezdomnością i raczej nieczęsto można natknąć się na osoby skrajnie ubogie proszące o jałmużnę – zdarzają się osoby, które żerują na bogatych turystach i zaczepiają prosząc o wsparcie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca więc szczególną ostrożność, zwłaszcza na terenie Tureckiej Republiki Północnego Cypru.

 • Przechodzenie przez ulicę

Warto także wiedzieć, że na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny, o czym trzeba pamiętać przede wszystkim wypożyczając na miejscu samochód, ale także będąc pieszym turystą – przechodzenie przez ulicę wymaga większej niż zwykle uważności. Zwłaszcza, że Cypryjczycy słyną z brawurowej i szybkiej jazdy – a sygnalizując zamiar skrętu wystawiają rękę przez okno, zamiast używać kierunkowskazu. Tymczasem na Cyprze nie brakuje krętych dróg i warto znać tutejsze zwyczaje, aby czuć się bezpiecznie.

Cypr - przewodnik dla turystów

Cypr – ceny

Planując wyjazd na Cypr warto wiedzieć, na jakie ceny należy się przygotować. Nad tym, czy na Cyprze jest drogo – zastanawiają się przed wyjazdem niemal wszyscy turyści. Cypr – przewodnik dla turystów odpowiada na wszystkie pytania!

 • Tania wyprawa

Cypr nie należy do drogich miejsc, nie trzeba przewidywać specjalnie wysokiego budżetu na zwiedzanie okolic czy zjedzenie posiłku na mieście. Jeśli w planach jest tylko odwiedzenie popularnych miejsc i zobaczenie wyspy – większość atrakcji nie kosztuje dużo. Dla przykładu – Zamek Kolossi w Limassol można odwiedzić za 2,5 EUR, do parku archeologicznego w Paphos zaś można wejść za 8,5 EUR. Nie są to wygórowane ceny, dlatego nawet dysponując niewielkim budżetem można zaplanować wycieczkę na Cypr. Zwłaszcza, że wszystkie plaże są darmowe, a taki odpoczynek usatysfakcjonuje wielu turystów.

 • Droższa opcja

Nieco więcej kosztują wycieczki organizowane na miejscu – choć dzięki temu można zobaczyć znacznie więcej i tego dnia nie martwić się o wyżywienie – całodniowa wycieczka kosztuje około 100 EUR.

 • Ceny w sklepach i restauracjach

Sam pobyt na pewno nie będzie należał do najdroższych – w sklepach zakupy można zrobić w takiej samej cenie jak w Polsce – wiele produktów jest także tańszych. Z powodzeniem można także zaplanować odwiedzanie restauracji – w tych tańszych można zjeść obiad już za 8 EUR, nieco drożej będzie w porządniejszym miejscu – w nieco droższych restauracjach za porcję trzeba zapłącić około 20 EUR, ale porcje są bardzo duże.

 • Noclegi

Warto także wiedzieć, ile kosztuje nocleg na Cyprze – ta informacja jest potrzebna przede wszystkim po to, aby podjąć decyzję odnośnie organizacji wyjazdu. Cena hotelu za nocleg w dwuosobowym pokoju to około 70 EUR. W przeliczeniu jest to mniej więcej 318,54 zł. Przykładowa oferta wyjazdu organizowanego to niecałe 800 zł za 7 dni dla 1 osoby. Oznacza to, że ten sam standard w tym wypadku kosztuje trzykrotnie mniej. Warto więc najpierw sprawdzić jakie ceny można znaleźć na własną rękę, a co oferuje biuro podróży – może mieć to duży wpływ na decyzję.

Co zobaczyć na Cyprze?

Zanim podjęta zostanie decyzja o tym, jaką formę mają mieć wakacje (samodzielnie zorganizowane czy też kupione w biurze podróży), warto zaplanować atrakcje i sprawdzić, które miejsca koniecznie trzeba zobaczyć i gdzie się one znajdują. Co zobaczyć na Cyprze, aby nie zmarnować czasu ani pieniędzy?

 • Cape Greco

Ten chroniony park narodowy jest wspaniałą reprezentacją przyrody, jaką można znaleźć w tej szerokości geograficznej. Od tego parku właśnie wielu turystów rozpoczyna zwiedzanie wyspy. Największą atrakcją są tutejsze jaskinie oraz punkty widokowe umieszczone wzdłuż klifów morskich. Do dyspozycji jest aż dziewięć tras edukacyjnych, przeznaczonych zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów. Park można także przejechać konno.

 • Słone jezioro Salt Lake w Larnace 

Na cel wyjazdu warto wybrać południową część wyspy i udać się do Larnaki zobaczyć słynne słone jezioro. Od listopada do marca można tu spotkać różowe flamingi – co także może być (oprócz niższej ceny) powodem wyjechania na Cypr poza sezonem. Jeśli zaś wyjazd planowany jest w miesiącach letnich – trzeba liczyć się z tym, że w jeziorze nie będzie wody. Kiedy temperatury są wysokie wyparowuje ona niemal całkowicie, a dno jeziora pokrywa się grubą warstwą soli. Dawniej była ona jednym z najważniejszych produktów eksportowych kraju, teraz pierwszeństwo wiodą ziemniaki, cytrusy i oliwa z oliwek.

 • Skała Afrodyty

Skała Afrodyty, czyli Petra tou Romiou, to formacja skalna znajdująca się pomiędzy miastami Pafos i Limassol. Według legendy to właśnie tutaj z morskiej piany wyłoniła się afrodyta. Przesąd zaś mówi, że opłynięcie skały nago przy pełni księżyca gwarantuje nieśmiertelność, miłość i szczęście.

 • Wodospad Millomeris

Jest to najwyższy wodospad na Cyprze. To darmowa atrakcja, więc warto ją wpisać na listę nawet przy planowaniu niskobudżetowego wyjazdu. Należy jednak pamiętać o zabraniu odpowiedniego obuwia – dojście piechotą związane jest z nieco dłuższą podróżą. Można jednak dostać się tam także wynajętym samochodem, ale to już podnosi koszt odwiedzenia tego miejsca.

 • Wioska Lofou

Aby zobaczyć nieco lokalnej tradycji i kultury, warto odwiedzić niewielką miejscowość, jaką jest Lofou. Między innymi właśnie tutaj można zobaczyć charakterystyczne, cypryjskie budownictwo mniejszej skali – brak jest miejskiego zgiełku i głośnych atrakcji turystycznych.

 • Larnaka

Aby jednak zobaczyć miasto, warto udać się do Larnatki. Liczące 50 tysięcy mieszkańców jest trzecim co do wielkości w całym kraju. Ale nawet tutaj nie można nie zauważyć pięknych widoków – Cypr nawet w miastach oszałamia krajobrazem.

Przeczytaj także: Co warto wiedzieć przed wyjazdem na Cypr?

Cypr – atrakcje turystyczne

Cypr spodoba się przede wszystkim tym turystom, którzy są zainteresowani zabytkami, sztuką antyczną oraz naturalnymi krajobrazami. To nie jest miejsce słynące z nocnych, głośnych atrakcji. Ale spokojne wakacje na łonie natury to idealna okazja, aby wybrać się właśnie tutaj. 

Cypr – co warto o nim wiedzieć?

Wybierając się na Cypr warto wiedzieć, na co trzeba uważać i czego się spodziewać. 

 • Zwiedzanie kościołów

Ciekawostką jest na przykład to, że wybierając się na wycieczkę szlakiem zabytkowych kościołów Cypru – w wielu miejscach obowiązuje całkowity zakaz fotografowania oraz nie wszędzie mogą wejść kobiety – listę takich miejsc warto przygotować wcześniej podróżując w kobiecym gronie.

 • Koty

Kolejna ciekawa informacja na temat wyspy dotyczy tego, że kraj ten zamieszkany jest przez ogromną ilość kotów. Można ich tu spotkać dużo więcej, niż na innych wyspach. 

 • Niepełnosprawne osoby

Warto także wiedzieć, że Cypr słynie z tego, że niemal każde miejsce jest dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na każdym kroku w miejscach publicznych można spotkać wiele ułatwień. 

 • Gniazdka

Choć o tym, że na wyspie obowiązuje ruch lewostronny, można przeczytać w każdym przewodniku – nie wszyscy wiedzą, że także gniazdka są tutaj brytyjskie. Na szczęście ogólnie dostępne są odpowiednie adaptery, kosztują około 2 EUR.

Ubezpieczenie turystyczne

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!