Zadzwoń teraz:

Czy po kolizji samochodowej trzeba wzywać policję?

Wszelkiego rodzaju zdarzenia drogowe niestety nie należą do najrzadszych sytuacji na drogach i stanowią jedną z najczęstszych interwencji policji. Jeśli przydarzy nam się kolizja lub wypadek, powinniśmy zachować zdrowy rozsądek i podjąć odpowiednie kroki adekwatne do sytuacji. Warto wiedzieć także, w jakiej sytuacji mamy obowiązek powiadomić policję.

Czym jest kolizja?

To zdarzenie drogowe potoczne nazywane stłuczką, w którym uczestnicy nie odnieśli żadnych uszkodzeń ciała, a szkodą są poniesione straty materialne, najczęściej uszkodzony pojazd.

Co robić po stłuczce?

Gdy już dojdzie do stłuczki, należy zatrzymać pojazd, włączyć światła awaryjne i ostrożnie opuścić samochód, tak aby nie prowokować innych zdarzeń drogowych z innymi uczestnikami ruchu drogowego. Powinniśmy się rozejrzeć, zrobić kilka zdjęć, które urzeczywistnią położenie pojazdów w momencie kolizji, a następnie uzgodnić miejsce do zjazdu i zatrzymania pojazdu z drugim kierowcą. Miejsce zdarzenia, jeżeli jest to środek ulicy, powinniśmy opuścić, aby nie utrudniać ruchu i nie stwarzać zagrożenia. Po rozmowie z drugim kierującym, możemy podjąć decyzję, czy chcemy wzywać policję. Wiele tego typu zdarzeń jest niezgłaszanych, ponieważ kierowcy dogadują się między sobą i spisują oświadczenie, a sprawca zobowiązuje się, że wszelkie koszty poniesione przez poszkodowanego zostaną pokryte z jego ubezpieczenia OC. Jeżeli jednak między kierowcami nie może dojść do porozumienia w kwestii winy, sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia, albo zachodzi podejrzenie, że kierowca jest w stanie po spożyciu środków alkoholowych lub narkotykowych, wówczas mamy obowiązek powiadomić policję. Możemy wezwać patrol w sytuacji, gdy doszło do kolizji podczas prowadzenia nie swojego lub służbowego pojazdu. Obowiązek wezwania policji zachodzi też wtedy, gdy do kolizji wezwane zostają inne służby, jak straż pożarna, czy pogotowie, a także, gdy w kolizji którakolwiek z osób w pojeździe lub poza nim dozna urazów ciała. W sytuacji, gdy nasze wątpliwości budzą dokumenty lub polisa OC sprawcy również mamy obowiązek zawiadomić policję.

Kolizja drogowa to dość stresująca sytuacja dla uczestników, ale mimo wszystko musimy pamiętać, jak odpowiednio się zachować. Pamiętajmy, że zachowanie zdrowego rozsądku pozwoli na uniknięcie wielu problemów i pozwoli na szybkie załatwienie sprawy.

ubezpieczenie OC i AC

 

The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC