Ubezpieczenia na życie

Czy ubezpieczenie na życie działa w przypadku samobójstwa?

Choć liczba samobójstw w Polsce w ostatnich latach spada, wciąż więcej osób targa się na swoje życie, niż ginie w wypadkach drogowych. To ogromny problem społeczny, który pociąga za sobą wiele pytań. Jednym z nich jest problem polisy. Czy ubezpieczenie na życie działa w przypadku samobójstwa?

Problem samobójstw

Problem samobójstw, mimo ich spadku od rekordowego pod tym względem roku 2013, wciąż jest poważnym problemem. Wciąż zbyt mało podejmowanych jest działań, które mogą go rozwiązać. Najbardziej niepokojący jest fakt, że Polska zajmuje 4 miejsce w Europie pod względem samobójstw mężczyzn. O ile w przypadku kobiet sytuacja nie wygląda tak źle (zajmujemy szósty najlepszy wynik w Europie), to właśnie mężczyźni nie potrafią znaleźć pomocy na czas. Trudno powiedzieć jednoznacznie, jakie są motywy takich działań, niewiele osób bowiem zostawia list pożegnalny z wyjaśnieniami. I o ile w przypadku dorosłych mężczyzn można przynajmniej snuć podejrzenia, trudno zgadywać, jakie są motywy dzieci i młodzieży – ale w tym przypadku także nie wyglądamy dobrze na tle innych europejskich państw.

Czy ubezpieczenie na życie działa w przypadku samobójstwa?

Czy ubezpieczenie na życie działa w przypadku samobójstwa?

Ubezpieczenie na życie z definicji ma zabezpieczać osoby uposażone, najbliższe, na wypadek śmierci ubezpieczonego. Jeśli taka okoliczność nastąpi, otrzymają one ustaloną w umowie kwotę. Na pozór samobójstwo może więc być rozwiązaniem problemów finansowych w rodzinie, tak jednak nie jest. Ubezpieczyciele zabezpieczają się bowiem na taką ewentualność za pomocą karencji. Jest to zapis w umowie ubezpieczeniowej, który mówi, że ubezpieczenie nie zostanie wypłacone, jeśli do zdarzenia dojdzie wcześniej niż przed upływem określonego czasu. Jest to przynajmniej dwanaście, ale często dwadzieścia cztery miesiące. W takiej sytuacji beneficjenci polisy nie otrzymają ustalonych w umowie środków. 

Przeczytaj także: Karencja ubezpieczenia – co to jest? Do czego służy?

Ograniczenia w ubezpieczeniu na życie na wypadek samobójstwa

Karencja nie jest jednak jedynym sposobem, w jaki towarzystwa ubezpieczeniowe zabezpieczają się na wypadek próby samobójczej. Jeśli bowiem ubezpieczenie na życie ma także chronić na wypadek ciężkiej choroby lub pobytu w szpitalu, do czego potrzebne jest dodatkowe rozszerzenie, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania jeśli powodem problemów zdrowotnych jest właśnie próba samobójcza. A problemy te mogą być bardzo poważne i wymagać przewlekłego leczenia. Do najczęstszych należą uszkodzenia kręgosłupa po skoku z wysokości czy przewodu pokarmowego z powodu przedawkowania leków. W skrajnych przypadkach taka osoba już nigdy nie odzyskuje pełni zdrowia, nie zawsze także jest w stanie wrócić do pracy. Brak wypłaty świadczenia może być zatem ogromnym problemem.

Ubezpieczenie na życie a choroba psychiczna

Częstym przypadkiem samobójstw są problemy psychiczne. W niektórych przypadkach o chorobie wiadomo wcześniej. Czy zatem taka osoba w ogóle może podpisać umowę ubezpieczeniową? Skoro ryzyko popełnienia przez nią samobójstwa jest większe, niż w przypadku zdrowych osób?

Przeczytaj także: Choroby psychiczne

Okazuje się, że tak. Mimo większego ryzyka ubezpieczeniowego, taka osoba może podpisać umowę, ale pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim w tym miejscu warto wspomnieć, że choroby psychicznej pod żadnym pozorem nie należy zatajać. Rzetelne wypełnienie ankiety medycznej jest postawą do tego, aby ubezpieczyciel wypłacił ubezpieczenie zgodnie z umową. Choć trzeba się liczyć z tym, że składka w takiej sytuacji może być nieco wyższa, ankietę medyczną należy wypełnić poprawnie.

Przeczytaj także: Po co ankieta medyczna w ubezpieczeniu na życie?

Kolejnym warunkiem, jaki trzeba spełnić, aby ubezpieczyciel podpisał umowę z osobą z zaburzeniami psychicznymi, jest regularne poddawanie się badaniom, odwiedzanie lekarza i stosowanie się do jego zaleceń. Jeśli te warunki są spełnione, nie będzie przeciwwskazań do tego, aby osoba chora psychicznie kupiła ubezpieczenie na życie.

Przeczytaj także: Wykluczenia z ubezpieczenia na życie – jaka grupa boryka się z tym problemem?

Ubezpieczenie na życie 

The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC