Ubezpieczenia na życie

Ubezpieczenie grupowe dla pracowników – czy warto? 

Na rynku pracy w Polsce panuje dość trudna sytuacja, mówi się o tym, że nadszedł czas pracownika. Wiele firm ma trudności z zatrudnieniem odpowiednich osób na stanowiska, które oferuje. Trudno jest jednak oferować konkurencyjne wynagrodzenie, koszty zatrudnienia i tak są wysokie. Dlatego przedsiębiorcy szukają innych sposobów na uatrakcyjnienie miejsca pracy. 

Benefity dla pracowników 

Dużo łatwiej jest zapewnić pracownikom dodatki do pensji niż ją podnieść – kupienie karty sportowej dla firmy jest korzystniejsze finansowo. Normą stało się już, że pracownik otrzymuje telefon służbowy, może korzystać z kursów językowych oraz prywatnej opieki medycznej. Pracodawcy sięgają po najróżniejsze metody zatrzymania pracowników. Pojawiają się darmowe owoce i słodycze, firmy zlokalizowane poza miastami oferują bezpłatne dojazdy dla pracowników z okolicznych miejscowości. Jako jedno z tego typu rozwiązań wymienia się także ubezpieczenie grupowe, do którego może przystąpić każda osoba zatrudniona w firmie. Czy oferowanie takiego rozwiązania jest dla pracodawcy korzystne i czy pracownicy chętnie korzystają z ochrony? 

Ubezpieczenie grupowe dla firmy – jak wybrać polisę? 

Decydując się na zawarcie ubezpieczenia, do którego będą mogli przystąpić pracownicy, trzeba dokładnie sprawdzić warunki polisy i wybrać taką, która najbardziej odpowiada potrzebom firmy. Jeśli największa część zatrudnionych osób pracuje przy komputerze i ryzyko związane z wypadkiem przy pracy jest małe – warto wybrać ofertę, która umożliwia objęcie ochroną także rodziny pracowników. Natomiast w przypadku firmy budowlanej, w której większość pracowników codziennie ryzykuje życiem i zdrowiem pracując na wysokości lub w trudnych warunkach – trzeba zwrócić uwagę na jak najszerszy zakres ochrony przed nieszczęśliwymi wypadkami – suma gwarancyjna powinna być możliwie wysoka. 

Ubezpieczenie grupowe – czy pracodawcy się to opłaca? 

Wybierając polisę grupową dla pracowników ważnym aspektem jest jej prostota – warunki powinny być przedstawione w sposób zrozumiały dla klienta a formalności, zarówno przy zawieraniu ubezpieczenia jak i w momencie wypłaty świadczenia – trwać możliwie krótko. W razie wątpliwości, przy wyborze można skorzystać z pomocy doradcy ubezpieczeniowego. Samo zawarcie ubezpieczenia z reguły nie jest dużym kosztem dla przedsiębiorcy – częstą praktyką jest bowiem potrącanie części składki z wynagrodzenia pracownika, który zadeklarował chęć przystąpienia do polisy. W takiej sytuacji jednak należy pamiętać, że niezbędne jest jego pisemne pozwolenie na taką formę pokrywania kosztów ochrony. Ponadto pracodawca zawierając grupowe ubezpieczenie na życie dla pracowników może zaliczyć zapłacone składki do kosztów uzyskania przychodu – zatem podobnie jak w przypadku innych benefitów, jest to korzystniejsze rozwiązanie niż podniesienie wynagrodzenia pracownikom.
 banner ubezpieczenie grupowe

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC