Ubezpieczenie zdrowotne

Dentysta na NFZ – co oferuje ubezpieczenie? Czy warto czekać?

Ból zęba spotyka raz na jakiś czas każdego. Nie zawsze jednak można sobie pozwolić na wizytę prywatną – nie jest to bowiem najtańsze świadczenie. Czy zatem dentysta na NFZ jest wyjściem z problemów? Jakie są wady i zalety tego rozwiązania?

Dentysta na NFZ – jakie plomby założy?

Niestety oczekiwanie w długich kolejkach nie jest jedynym problemem osób, które chcą skorzystać ze świadczenia refundowanego przez NFZ. Okazuje się bowiem, że lista świadczeń oferowanych przez państwową służbę zdrowia jest ograniczona. Największe kontrowersje wzbudzają plomby. Wraz ze wzrostem świadomości zmienił się bowiem stosunek wielu osób do plomb amalgamatowych. Dylemat na temat ich bezpieczeństwa nie został rozwiązany – na wszelki wypadek wiele osób z nich rezygnuje. Są jednak bardziej trwałe niż nowoczesne plomby światłoutwardzalne. Pytanie więc, czy takie rozwiązanie jest dobre. Kiedyś można było całą usługę stomatologiczną wykonać w ramach NFZ, a tylko za plombę kompozytową, nierefundowaną przez NFZ, zapłacić. W ten sposób nie było konieczne opłacenie wszystkiego z własnej kieszeni, jednak obecnie nie ma już takiej możliwości. Jeśli pacjent decyduje się na plombę światłoutwardzalną, nie może dopłacić do usługi wykonanej w ramach NFZ. Musi udać się do prywatnego gabinetu i tam zapłacić za całą usługę.

Czy plomby amalgamatowe są trujące?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że obecnie stosowane są dwa typy plomb amalgamatowych – starszego typu, tzw. amalgamaty z fazą gamma 2. Te faktycznie mogą nieść ryzyko – badania wykazały, że mogą one nie pozostawać obojętne dla zdrowia. Uwalniają bowiem rtęć, która jest trująca dla organizmu. Ale na rynku pojawiły się także amalgamaty wolne od fazy gamma 2. Ten typ wypełnień nie powoduje uwalniania rtęci do organizmu, jest więc całkowicie bezpieczny. W 2013 roku minister zdrowia wydał rozporządzenie, w myśl którego tylko takie plomby mogą być zakładane w ramach usługi na NFZ. Zaletą tego rozwiązania jest z pewnością jego trwałość – taka plomba przetrwa nawet 30 lat bez konieczności jej wymiany. Niestety jest ona ciemna i widoczna, dlatego więcej osób decyduje się jednak na mniej trwałe, ale znacznie bardziej estetyczne wypełnienia kompozytowe.

Co jeszcze oferuje dentysta na NFZ?

Nie tylko plombę można założyć korzystając z ubezpieczenia w NFZ. Na liście jest bowiem znacznie więcej świadczeń, o których często wiele osób nie wie i nie korzysta z oferty gabinetów, od razu kierując się do lekarzy prywatnie. Tymczasem warto wiedzieć, że na NFZ można na przykład wykonać skaling. Usuwanie kamienia nazębnego najczęściej wykonywane jest prywatnie, tymczasem raz w roku NFZ refunduje takie świadczenie. Niewielu pacjentów z tej możliwości korzysta głównie dlatego, że nie ma o niej pojęcia. Co jeszcze można wykonać w ramach NFZ?

  • 3 razy w roku można poddać się kontroli lekarskiej,
  • 2 razy w roku można wykonać zdjęcie RTG wewnątrzustne,
  • refundowane jest leczenie próchnicy,
  • w ramach każdej usługi nie trzeba dodatkowo płacić za znieczulenie,
  • refundowane jest także leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej.

Niestety pewnymi ograniczeniami objęte jest leczenie kanałowe, tak często przecież potrzebne. Tymczasem NFZ refunduje chirurgiczne usunięcie zęba, ale leczenie kanałowe dostępne jest bezpłatnie tylko dla dzieci i kobiet w ciąży – pozostałe osoby mogą w ten sposób leczyć tylko przednie zęby, które statystycznie najrzadziej wymagają takiej procedury. 

Jakie są alternatywy dla NFZ?

Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiści wizyta prywatna. Ta jednak może okazać się droga – leczenie kanałowe może bowiem, w zależności od miasta i wybranego gabinetu, kosztować nawet 600 zł. Alternatywą są jednak ubezpieczenia zdrowotne. Co prawda trzeba je opłacać co miesiąc, ale już przy niewielkiej kwocie można liczyć na to, że w pakiecie – oprócz stomatologa – znajdzie się wielu specjalistów, z których usług można korzystać.

Przeczytaj także: Stomatolog na NFZ – lepiej czekać czy od razu iść prywatnie?

Ubezpieczenie na życie 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC