Ogólne

Depresja – nie tylko zwykły smutek

Słowo „depresja” dawno zagościło w potocznym słowniku i tym mianem często określane jest każde gorsze samopoczucie. Jest to jednak poważna choroba, która może znacznie wpłynąć na życie. Nie jest łatwa w leczeniu i często współwystępuje z innymi chorobami. Co tak naprawdę wiesz o depresji? 

Ta choroba zbiera ogromne żniwa w ostatnich latach. Cierpi na nią ponad 10% populacji, tym samym jest to czwarta pod względem występowania choroba na świecie. Popularny współcześnie tryb życia bardzo jej sprzyja – szybkie tempo, dużo pracy, ogromna ilość stresów, potrzeba bycia najlepszym, zdobywania uznania – to wszystko powoduje, że przygnębienie i zmęczenie może przerodzić się w poważną chorobę.  

Depresja – objawy 

Ciężko jest stwierdzić kiedy mamy do czynienia z przygnębieniem, które zdarza się każdemu – a kiedy można mówić o depresji. WHO określa co prawda kryteria diagnostyczne poszczególnych chorób ale depresja może przejawiać się na różne sposoby i czasem niełatwo jest dokładnie określić jej początek. Są jednak pewne kryteria, które muszą być spełnione aby można było mówić o depresji. Trzy podstawowe objawy, z których przynajmniej dwa muszą występować przez czas dłuższy niż dwa tygodnie, to: 

  • obniżony nastrój, 
  • brak energii, 
  • brak radości. 

Można podejrzewać depresję jeśli ponadto wystąpią dwa objawy z listy dodatkowej: 

  • niska samoocena, 
  • poczucie winy, 
  • myśli o samobójstwie, 
  • trudności z koncentracją, 
  • brak chęci do aktywności, 
  • problemy ze snem, 
  • zaburzenia apetytu. 

Dodatkowymi oznakami mogą być także zmiany wyglądu: mała ilość ruchów mimicznych, wolniejsze tempo wypowiedzi, monotonny głos – z tych wszystkich sygnałów można wyczytać, że pora skonsultować się ze specjalistą. 

Zdarzają się niestety sytuacje, kiedy choroba się ukrywa. Występują inne dolegliwości, które leczone nieskutecznie wpędzają we frustrację. Przewlekły ból, migreny, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, inne objawy wskazujące na chorobę, której jednak nie wykazują żadne badania. Bywa tak, że złe samopoczucie psychiczne tłumaczone jest dolegliwościami fizycznymi – a tak naprawdę to właśnie one są objawem. Depresja może skutecznie wyłączyć chorego z życia i uniemożliwić pracę  – dlatego jest jednym z powodów, dla których wiele osób sięga po ubezpieczenie na życie z obawy przed tą chorobą. Czy jednak zawsze możesz liczyć na wsparcie finansowe w razie zachorowania? 

 Depresja – ubezpieczenie. Co z wypłatą świadczenia? 

Decyzja o zakupie ubezpieczenia na życie wiąże się – w najlepszym razie – z wypełnieniem ankiety medycznej. W niektórych przypadkach konieczne jest także wykonania badań lekarskich. Ubezpieczyciel obliczając wysokość składki musi wiedzieć jaki jest stan zdrowia klienta podpisującego taką umowę. Budzi to wiele emocji – ale działa też na korzyść ubezpieczonego. Wielu ubezpieczycieli posiada ofertę rozszerzenia polisy o dodatkowe zapisy dotyczące chorób psychicznych. Bardzo ważne dla obu stron jest więc ustalenie stanu faktycznego na dzień podpisania umowy – zatajenie faktu na przykład uczestniczenia w terapii – może być bowiem podstawą do odmowy wypłaty świadczenia. Mimo opłacania składek – ubezpieczenie nie będzie obejmowało zatajonej choroby. Nie jest to korzystna sytuacja dla klienta, warto więc zarówno nie zatajać faktów wypełniając ankietę – jak i poddać się wymaganym badaniom.  

Ustalenie faktycznego stanu zdrowia jest ważne dla obu stron podpisujących umowę ubezpieczenia ale niezbędne jest też dokładne przeczytanie OWU. Ofert ubezpieczających życie i zdrowie jest bardzo wiele i wybierając odpowiednią należy znać wszelkie zapisy umowy oraz – przede wszystkim – listę wyłączeń. Będą tam wymienione sytuacje, w których ubezpieczyciel będzie mógł odmówić wypłaty świadczenia. Jeśli zależy Ci na konkretnych zapisach – możesz skorzystać z porównywarek internetowych lub pomocy agenta – są to możliwości skracające czas poświęcony na analizy ofert – ale w każdej sytuacji niezbędne jest dokładne zapoznanie się z warunkami umowy – tylko tak unikniesz rozczarowania w razie choroby. 

Ubezpieczenie na życie 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC