Ogólne

Dieta dr Ewy Dąbrowskiej – dlaczego zyskuje tak wielką popularność?

W ostatnich latach zwiększyło się zainteresowanie zdrową żywnością, ekologią i odpowiednim trybem życia. Wiele diet zyskało popularność, między innymi dieta dr Ewy Dąbrowskiej. Na czym polega jej fenomen? Dlaczego tak wiele osób decyduje się na post?

Dieta dr Ewy Dąbrowskiej – jaki jest jej cel?

W ostatnim czasie o diecie dr Ewy Dąbrowskiej zaczęło być głośno. Pojawiły się książki, artykuły w czasopismach oraz strony informacyjne w internecie. Powstało także wiele grup na Facebook’u, gdzie osoby decydujące się na post mogą wymieniać informacje. Czemu zawdzięcza sukces ta restrykcyjna dieta? Przede wszystkim warto wyjaśnić, czym jest proponowany przez dr Ewę Dąbrowską post. Choć zgubienie zbędnych kilogramów i zyskanie pięknej sylwetki jest dla wielu osób główną motywacją do stosowania rozlicznych zmian w sposobie odżywiania, ten sposób żywienia ma zupełnie inny cel. Jest nim odzyskanie zdrowia. Poprawa sylwetki jest zatem tylko dodatkiem, skutkiem ubocznym kuracji.

Na czym polega post?

Dr Ewa Dąbrowska swoją dietę określa mianem postu. I jest to trafne określenie, gdyż ten sposób jedzenia bardziej przypomina głodówkę, czy właśnie post, niż tradycyjną dietę, nawet najbardziej restrykcyjną. Podczas owego postu dopuszczalne jest jedzenie warzyw i tylko niewielkiej ilości owoców, używanych głównie do dekoracji potraw. Stąd często używana nazwa: dieta warzywno-owocowa. Nie wszystkie jednak warzywa są dopuszczalne – poszczenie wymaga ograniczenie się do tych warzyw, które zawierają niewielką ilość cukrów oraz nie mają skrobi. Można więc jeść warzywa:

  • korzeniowe, takie jak marchew, pietruszka, buraki;
  • kapustne, czyli między innymi kalafior i brokuły;
  • cebulowe, takie jak cebula czy por;
  • dyniowate, a więc cukinię, ogórki czy dynię,
  • psiankowate – ale z wyjątkiem ziemniaków, dopuszczalna jest natomiast papryka i pomidory;
  • sałaty.

Potrawy można urozmaicać jabłkami, cytrynami, grejpfrutami i innymi owocami o niskiej zawartości cukru, jednak powinno ich być bardzo niewiele.

Dieta dr Ewy Dąbrowskiej - dlaczego zyskuje tak wielką popularność?

W czym może pomóc dieta?

Choć podczas diety spożycie kalorii ograniczone jest do 400 – 800 dziennie, to nie odchudzanie jest jej najważniejszym celem. Jest nim powrót do zdrowia. Dieta bowiem pozwala na zahamowanie lub cofnięcie się chorób, których w żaden inny sposób nie można pokonać. Wskazaniami są między innymi:

  • cukrzyca typu II;
  • nadciśnienie;
  • choroby tarczycy;
  • problemy hormonalne;
  • blizny;
  • dna moczanowa;
  • miażdżyca;
  • kamica żółciowa i nerkowa;
  • choroby autoimmunologiczne, takie jak RZS, łuszczyca czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego;
  • alergie;
  • choroby przewodu pokarmowego;
  • stwardnienie rozsiane;
  • padaczka.

Ale wśród chorób, które ustępują, pojawiają się wciąż nowe. Warto zauważyć dużą ilość kobiet cierpiących na endometriozę, którym pomogła właśnie dieta – poprawa była tak znaczna, że niepotrzebny okazał się zabieg chirurgiczny.

Przeczytaj także: Endometrioza – choroba, o której się milczy

Wiele osób stosuje także dietę w celach profilaktycznych i dla oczyszczenia organizmu – okazuje się, że ma ona ogromne właściwości hamujące procesy starzenia i pomaga zapobiegać chorobom, nie tylko je leczyć.

Na czym polega fenomen diety dr Ewy Dąbrowskiej?

Mechanizm, na którym opiera się diera dr Ewy Dąbrowskiej, został odkryty już wcześniej. W 2016 roku Japończyk prof. Yoshinori Ohsumi otrzymał nagrodę Nobla za badania nad autofagią, a więc właśnie nad tym, co jest podstawą cudownych właściwości diety. Autofagia jest zdolnością organizmu do pozbywania się uszkodzonych komórek, przez co można zaobserwować proces samoleczenia. Komórki te zostają przekształcone w glukozę, której w czasie postu dostarcza się znikome ilości z pożywieniem, a jest potrzebna do pracy mózgu oraz serca. Podczas postu aktywowane są także niedawno odkryte białka – sirtuiny – które są odpowiedzialne za długowieczność i mają zdolność naprawy DNA. Co ważne, podczas postu następuje znaczna redukcja tkanki tłuszczowej, a pozbycie się tłuszczu trzewnego, który produkuje hormony odpowiedzialne za powstanie zespołu metabolicznego u osób otyłych, pozwala na cofnięcie się takich chorób, jak właśnie cukrzyca typu II, nadciśnienie czy zaburzenia lipidowe. 

Przeczytaj także: Cukrzyca typu I i II – czym się różnią?

Jak przygotować się do diety?

Post standardowo trwa od 14 do 42 dni. W celach profilaktycznych na pewno wystarczą już dwa tygodnie, lecz ciężkie choroby wymagają dłuższej diety. Ale zanim rozpocznie się post, należy się odpowiednio przygotować. Zaczęcie go znienacka może powodować silny ból głowy czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Dlatego juz kilka dni wcześniej należy zrezygnować z używek, mięsa i stopniowo ograniczać spożywane cukry.

Przeczytaj także: Ile cukru dziennie można zjeść?

Warto także wykonać podstawowe badania, sprawdzić też poziom witamin i minerałów. W przypadku ciężkich chorób post należy odbywać pod okiem lekarza, który w razie potrzeby dostosuje dawki przyjmowanych leków do zmieniającego się stanu zdrowia. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego – wówczas wykonywanie badań na bieżąco będzie znacznie łatwiejsze.

Przeczytaj także: Tanie ubezpieczenie zdrowotne – ile tak na prawdę kosztuje opieka?

Ubezpieczenie na życie 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC