Ubezpieczenia OC

Dlaczego Polacy nie kupują ubezpieczenia OC?

Wysokie kary finansowe za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC nie sprawiają, że aut bez polisy jeździ po polskich drogach mniej. Dlaczego Polacy nie kupują ubezpieczenia OC? Okazuje się, że w większości przypadków nie jest to działanie z premedytacją.

Brak policy OC bywa niedopatrzeniem

Z badań statystycznych wynika, że nakładanie kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC nie może być rozwiązaniem problemu pojawiania się na drogach nieubezpieczonych aut, gdyż niemal w połowie przypadków brak polisy nie jest złą wolą kierowcy. Dlaczego Polacy nie kupują ubezpieczenia OC? Co sprawia, że tak dużo aut nie jest chronionych? Otóż w 40% przypadków wcale nie chodzi o uniknięcie kosztów. Tak dużo przypadków spowodowanych jest zakupem używanego auta i wygaśnięciem polisy poprzedniego właściciela. To wyjaśnia, dlaczego najwięcej takich przypadków można spotkać w województwach:

  • dolnośląskim,
  • opolskim,
  • zachodniopomorskim,
  • lubuskim,
  • warmińsko-mazurskim.

Na tych terenach funkcjonuje bowiem największa ilość komisów samochodowych. Tutaj zatem najłatwiej jest kupić używany samochód, występuje więc największe ryzyko wygaśnięcia polisy poprzedniego właściciela.

Dlaczego Polacy nie kupują ubezpieczenia OC

Dlaczego jeszcze Polacy nie kupują ubezpieczenia OC?

Kolejnym powodem, dla którego na ulicach pojawiają się nieubezpieczone samochody, jest pominięcie raty składki ubezpieczeniowej. Warto wiedzieć, że tylko zapłacenie wszystkich rat w przypadku płatności podzielonej może skutkować wznowieniem ubezpieczenia. Tymczasem takie niedopatrzenia stanowią 24% sytuacji, w których na drodze publicznej spotkać można nieubezpieczone auto. Czasem niedopełnienie obowiązku dotyczy także zbyt późnego opłacenia ubezpieczenia po zakupie samochodu. Statystyki mówią, że 3,5% takich przypadków to sprowadzenie auta z zagranicy lub kupienie używanego wozu w Polsce i zbyt późne zgłoszenie tego faktu w ubezpieczalni.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie OC na raty – jak to działa?

Brak znajomości przepisów skutkuje brakiem ubezpieczenia OC

Niestety nieznajomość przepisów nie znosi odpowiedzialności za niedopatrzenia. Tak jest także w przypadku obowiązkowych ubezpieczeń. Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych nakłada obowiązek posiadania polisy w każdym przypadku, bez względu na stan pojazdu i częstotliwość jego użytkowania. Niestety wielu właścicieli samochodów nie zdaje sobie sprawy z tej konieczności i rzadko używany lub uszkodzony pojazd, znajdujący się w garażu czy innym zapomnianym miejscu, nie jest ubezpieczony. Przekonanie o tym, że niesprawnego samochodu nie trzeba ubezpieczać, powoduje brak polisy OC aż w 20% przypadków. Na szczęście jeśli faktycznie auto nie jest używane, zagrożenie kolizji z takim wozem spada.

Wysokie ceny polisy OC sprawiają, że kierowcy jeżdżą bez ubezpieczenia

Także wysokie ceny ubezpieczeń są często powodem nieopłacenia składki za obowiązkową polisę, ale wbrew powszechnemu przekonaniu takie przypadki stanowią zaledwie 6% wszystkich sytuacji, w których samochód pozostaje nieubezpieczony. Osób, które nie opłacają składki ze względów finansowych jest niewiele, gdyż istnieje wiele możliwości na obniżenie składki. Oprócz tego, co można zrobić, aby ubezpieczenie stanowiło mniejsze ryzyko dla ubezpieczyciela (o czym można przeczytać w artykule: Zniżki OC – jak obniżyć koszt ubezpieczenia? , warto poświęcić nieco czasu na znalezienie właściwej polisy.

Jak znaleźć najtańsze OC?

Choć powodów, dla których Polacy nie kupują ubezpieczenia OC jest kilka i względy finansowe wcale nie są na pierwszym miejscu, warto znaleźć sposób na uniknięcie choćby takich sytuacji. Jeśli ubezpieczenie OC jest za drogie – do tego stopnia, że zapada decyzja o jego niezapłaceniu, można poszukać tańszej polisy. Choć wysokość sum ubezpieczenia jest narzucona przepisami ustawy, już cena ubezpieczenia zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego i ryzyka, jakie zdaniem firmy wiąże się z używaniem auta przez właściciela. W sytuacji, gdy firm ubezpieczeniowych jest tak wiele, można spodziewać się, że różnice w cenach mogą być ogromne. Czasem możliwe jest znalezienie polisy nawet o połowę tańszej. Wystarczy skorzystać z porównywarek internetowych lub poprosić o poradę doradce ubezpieczeniowego. Może się okazać, że wysokość składki, która dodatkowo może być rozłożona na raty – nie jest niemożliwa do zapłacenia.

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC