Ubezpieczenia mieszkania

Masz domek letniskowy? Ubezpiecz go i nie martw się szkodami poza sezonem!

Rozwój miast i przybywające osiedla, zarówno w centrum jak i na obrzeżach, świadczą o tym, że coraz więcej osób rezygnuje z domku na przedmieściach. Ale miejski zgiełk nie sprzyja wypoczynkowi – dlatego dużą popularnością cieszą się domki letniskowe, w których można spędzić urlop, a czasem nawet całe lato. Co dzieje się jednak z domkiem poza sezonem?  

Ubezpieczenie domku letniskowego 

Mieszkanie w mieście ma wiele zalet – jednak mimo oszczędności czasu potrzebnego na dojazd do pracy, częstym problemem jest brak miejsca do codziennego odpoczynku na świeżym powietrzu. Mroźne, długie zimy powoli odchodzą w zapomnienie, coraz większa część roku oferuje dobrą pogodę. Kto mieszka na wsi lub ma dom na przedmieściach, z łatwością korzysta z możliwości spędzania czasu na spacerach. Nawet picie porannej kawy na werandzie może mieć korzystny wpływ na zdrowie, zarówno psychiczne jak i fizyczne. Brak tego typu wypoczynku trzeba nadrobić – dlatego wiele osób decyduje się na posiadanie domku letniskowego. Jeśli nie znajduje się bardzo daleko, można w nim spędzać każdy urlop. Jednak pozostawiony na długi czas bez opieki narażony jest na wiele nieprzewidzianych zdarzeń, z których najgroźniejsze są pożary czy wichury. Dlatego każda nieruchomość, która pozostaje bez opieki, szczególnie potrzebuje ubezpieczenia. 

ubezpieczenie domku letniskowego

Ubezpieczenie domku letniskowego – jak kupić? 

Ubezpieczenie nieruchomości, która użytkowana jest tylko czasowo, zwykle stanowi dodatek do polisy mieszkaniowej – ale nie jest to regułą. Niektóre firmy, takie, jak na przykład PZU, oferują samodzielną polisę dla tego typu domków. W zależności od towarzystwa, jakie wybierzesz, umowa może mieć różną konstrukcję. Czasem wszystkie zapisy dotyczące ubezpieczenia znajdują się w osobnym rozdziale, w innych przypadkach informacje trzeba zebrać z całego dokumentu.  

Ubezpieczenie domku letniskowego – cena 

Polisa chroniąca domek letniskowy przed zagrożeniami nie zawsze kosztuje tyle samo. Wysokość składki będzie różna w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego, ale wpływ mają na nią także inne czynniki. Ubezpieczenie takie nie jest obowiązkowe, zatem każda firma ma prawo ustalić cenę na postawie innych czynników. Najczęściej są to: 

  • położenie nieruchomości, 
  • wielkość domku, 
  • konstrukcja (palna lub niepalna), 
  • zabezpieczenia, 
  • historia ubezpieczeniowa, 
  • zakres ochrony, 
  • suma gwarancyjna. 

W zależności od tych parametrów i wybranej umowy, cena może się znacznie różnić. Czasem tą samą nieruchomość można ubezpieczyć zarówno za 200zł rocznie, jak i za 2000zł. 

Ubezpieczenie domu letniskowego 

Wybierając polisę dla domu letniskowego warto wziąć pod uwagę różne opcje – najłatwiej na początku określić wymagania. Dla jakiej nieruchomości szukasz ochrony? Przed czym chcesz zabezpieczyć domek? Jaka suma gwarancyjna jest Ci potrzebna? Po znalezieniu kilku ofert spełniających ustalone kryteria, warto porównać oferty przynajmniej kilku firm. W tym celu należy dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU).  We wszystkich tego typu dokumentach znajduje się lista wyłączeń – czyli sytuacji, w których świadczenie, mimo opłacenia składki, nie będzie wypłacone. W przypadku domków letniskowych mogą być to bardzo różne sytuacje. Najczęściej powtarzają się: 

  • uszkodzenia wynikające z niedbalstwa, 
  • szkody wyrządzone umyślnie, 
  • zniszczenia spowodowane przez właściciela pod wpływem alkoholu. 

Ale w zależności od towarzystwa, lista może obejmować także inne przypadki. Niektóre polisy uwzględniają w wyłączeniach na przykład przedmioty szklane, rośliny doniczkowe czy kradzieże przedmiotów pozostawionych w domku, takich, jak telefon czy aparat fotograficzny. 

Ubezpieczenie domku letniskowego – odszkodowanie 

Wysokość odszkodowania zawarta jest w umowie – na podstawie oszacowania wielkości szkody i wysokości sumy ubezpieczenia, określona zostanie kwota do zapłaty. Jednak w niektórych sytuacjach ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia. Do obowiązków właściciela należy bowiem: 

  • dbanie o dobry stan nieruchomości, zwłaszcza instalacji gazowej i elektrycznej, 
  • dbanie o bezpieczeństwo – niektóre towarzystwa określają dokładnie ilość zamków i rodzaj drzwi, 
  • dbanie o właściwe zabezpieczenie nieruchomości przed wyjazdem – nie tylko zamknięcie drzwi ma znaczenie, trzeba także zadbać o uniemożliwienie wejścia przez niedomknięte okno czy inny otwór. 

Niedopełnienie tych obowiązków może być powodem odmowy wypłaty świadczenia i uznane za rażące niedbalstwo, które jest podstawowym wyłączeniem odpowiedzialności. 

kalkulator ubezpieczeń nieruchomości

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC