Ubezpieczenia OC

Dlaczego OC dla młodego kierowcy jest tak drogie?

Do jakiego wieku kierowcę określa się mianem „młodego kierowcy”? Młody kierowca to osoba, która nie skończyła 26 roku życia i która posiada ważne prawo jazdy krócej niż 36 miesięcy. Kupując pierwszy samochód młody kierowca musi liczyć się z drogim OC auta.Dlaczego OC dla młodego kierowcy jest tak drogie? Drogie ubezpieczenie dla młodego kierowcy wynika z kilku powodów. Niekiedy wartość standardowego ubezpieczenia OC może wynosić nawet połowę wartości samochodu.

Czym jest ubezpieczenie samochodu OC i co obejmuje?

Ubezpieczenie samochodu OC to obowiązkowe ubezpieczenie, którego brak wiąże się z wysokim mandatem w momencie kontroli. Brak ubezpieczenia OC jest niebezpieczny nie tylko dla kierowcy, ale również dla osób trzecich w momencie wypadku i zdarzenia losowego, podczas którego doszłoby do uszkodzenia mienia innego kierowcy. W momencie braku ważnego OC sprawca wypadku musi wypłacić odszkodowanie z własnej kieszeni i bierze pełną odpowiedzialność za wyrządzone szkody. Z drugiej strony ubezpieczenie OC jest również gwarancją wypłaty świadczenia dla poszkodowanego.

Podstawowy zakres ubezpieczenia samochodu OC obejmuje:

  • Potrącenie pieszego
  • Kolizje z innym pojazdem
  • Zarysowania i obdarcia wynikające z naszej winy
  • Zadośćuczynienie za szkody osobom trzecim
  • Akcje ratunkowe
  • Odszkodowanie w momencie szkody całkowitej
  • Uderzenie w mur lub budynek
  • Wypłatę renty w momencie poważnego uszczerbku na zdrowiu

OC dla samochodu nie obejmuje natomiast:

-Zanieczyszczenia środowiska

-Uszkodzenia rzeczy znajdujących się w samochodzie

-Szkód wyrządzonych samym sobie

Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy?

Ubezpieczenie dla młodego kierowcy OC może wręcz zszokować, gdyż jego wartość wynosi nawet kilkaset złotych. Standardowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy w 2021 roku wynosi około 1800 zł, podczas gdy doświadczony kierowca zapłaci za to samo ubezpieczenie około 700 zł.

Dlaczego ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy jest tak drogie?

Ubezpieczenie OC dla kierowcy, który nie skończył 26 roku życia jest wysokie z kilku powodów. Przede wszystkim młodzi kierowcy nie mają jeszcze wystarczającego doświadczenia, przez co statystycznie mogą powodować więcej wypadków i kolizji na drodze. Potwierdzeniem tej teorii są prowadzone statystyki, z których jasno wynika, że najwyższy współczynnik wypadków dotyczy kierowców poniżej 26 roku życia. Młodzi kierowcy statystycznie jeżdżą szybciej i mniej bezpiecznej.

Kolejną kwestią wpływającą na wysokość składki jest brak zniżek za bezszkodową jazdę. Wykupując pierwsze ubezpieczenie nie możemy liczyć na rabaty wynikające z wcześniejszej, bezszkodowej jazdy, co znacząco wpływa na sumę ubezpieczenia.

Jak można obniżyć cenę OC młodego kierowcy?

Jest kilka możliwości obniżenia OC młodego kierowcy. Jeśli chcemy zarejestrować samochód na siebie, to jako współwłaściciela możemy wpisać osobę, która posiada zniżki. I odwrotnie. Zarejestrować samochód możemy na kogoś z rodziny, np. mamę lub tatę, a siebie wpisać jako współwłaściciela. Innym sposobem jest również wybór samochodu z mniejszą pojemnością silnika – im większa pojemność silnika tym większa składka ze względu na większe prawdopodobieństwo szybkiej jazdy i spowodowania wypadków.

Należy pamiętać, że na wysokość składki kierowcy wpłynie również rodzaj pojazdu, model, przebieg pojazdu, rok produkcji oraz informacje dotyczące samego kierowcy, takie jak: stan cywilny, miejsce zamieszania oraz data wydania prawa jazdy.

Tańsze OC dla młodego kierowcy uzyskamy również w momencie zakupu dodatkowego AC, NNW lub pakietu Assistance. Wykup pakietu obniża cenę obowiązkowego OC, dlatego jeśli zamierzamy wykupić dodatkową ochronę, najbardziej opłaca się ubezpieczyć w pakiecie.

The following two tabs change content below.

Adriana

Ostatnie wpisy Adriana (zobacz wszystkie)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!