Ubezpieczenie dla dziecka

Dziecko w samochodzie – jak zapewnić mu bezpieczeństwo?

Jazda samochodem zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem – nigdy nie ma gwarancji, że nie zdarzy się żaden wypadek. Można jednak zwiększyć bezpieczeństwo podróżujących. Jak zadbać o dziecko w samochodzie? Co sprawi, że będzie ono mniej narażone na skutki ewentualnej kolizji?

Jak zadbać o bezpieczeństwo kobiet w ciąży? Czy powinny one zapinać pasy?

Myśląc o bezpieczeństwie dzieci w samochodzie warto zacząć rozważania od tego, co może zrobić kobieta już na etapie ciąży, aby zmniejszyć ryzyko groźnych skutków wypadku. Powszechnie uważa się, że nie musi ona zapinać pasów bezpieczeństwa. Czy tak jest naprawdę?

Dziecko w samochodzie - jak zapewnić mu bezpieczeństwo?

Choć przepisy dopuszczają jazdę samochodem kobiet w widocznej ciąży bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, takie postępowanie nie jest absolutnie zalecane. Zapięte pasy zwiększają bezpieczeństwo w razie szarpnięcia czy zderzenia, a kobiety w ciąży przecież powinny podlegać specjalnej ochronie. Wystarczy więc jedynie prawidłowo zapiąć pasy w tym wyjątkowym czasie, aby nie rezygnować z bezpieczeństwa na rzecz wygody. Warto pamiętać, że – jak pokazują statystyki – w wypadkach samochodowych ginie więcej nienarodzonych dzieci niż tych, które są przewożone w specjalnych fotelikach.

Jak zapiąć pasy w zaawansowanej ciąży?

Przede wszystkim pasy należy zapinać bez względu na zajmowane w samochodzie miejsce. Nie ma znaczenia, czy ciężarna kobieta jest kierowcą czy tylko pasażerem auta. Oczywiście w żadnym wypadku pas nie powinien uciskać brzucha – biodrowa część pasa powinna przechodzić jak najniżej, pod brzuchem. Na rynku dostępne są także specjalne adaptery, które ułatwią kobietom w ciąży zapięcie pasów. Nie wszystkie jednak zwiększają bezpieczeństwo – przed wyborem właściwego można jednak sprawdzić opinie o produkcie.

Jak przewodzić niemowlę?

Po okresie ciąży przychodzi czas, kiedy do samochodu zabierane jest bardzo malutkie dziecko. Jak zadbać o jego bezpieczeństwo? Przede wszystkim powinno ono jechać w specjalnym foteliku. Dla niemowląt przeznaczone są te, w których dziecko podróżuje w pozycji półleżącej. Dlatego w przypadku planowania dłuższej podróży, najlepiej wybrać porę jego snu. Dziecko w samochodzie najłatwiej przewozić w nocy. Wówczas zwiększy się prawdopodobieństwo, że maluszek prześpi większość trasy i nie będzie nią zmęczony ani zestresowany. Na podróż także koniecznie należy zabrać wodę – długie przebywanie w samochodzie to większe ryzyko odwodnienia maluszka.

Dziecko w samochodzie - jak zapewnić mu bezpieczeństwo

Starsze dziecko w samochodzie – jak zwiększyć jego bezpieczeństwo?

Wbrew pozorom nie jest tak, że tylko przewożenie najmłodszych dzieci jest kłopotliwe. O ile niemowlę, przy odrobinie szczęścia, prześpi całą podróż – o tyle starsze dziecko będzie się po prostu nudzić. A dla własnego bezpieczeństwa nie może opuścić fotelika. Nie może tego zrobić także ze względu na przepisy ruchu drogowego, które nakazują przewożenie dzieci w fotelikach.

Dziecko w samochodzie - jak zapewnić mu bezpieczeństwo

Przepisy powinny być przestrzegane ze względu na bezpieczeństwo dziecka, ale za ich złamanie można także zostać ukaranym. Za niewłaściwe przewożenie dziecka w samochodzie grozi bowiem mandat wysokości 150 zł oraz aż 6 punktów karnych. Dlatego na czas podróży należy zabrać takie zabawki, które nie wymagają opuszczania miejsca. Przydatna może okazać się książeczka lub gra.

Przeczytaj także: Gdzie najlepiej ubezpieczyć dziecko?

Jaki fotelik wybrać dla dziecka?

Choć przepisy tego nie precyzują, nie jest obojętne, jaki fotelik zostanie zamontowany dla dziecka w samochodzie, ani w jaki sposób to nastąpi. Wybór właściwego fotelika jest kwestią bezpieczeństwa, dlatego nie powinien być podyktowany ani ceną ani wspaniałym designem. Nie zawsze także foteliki powinny być przekazywane młodszemu rodzeństwu. Na przestrzeni lat zmieniają się dostępne technologie i fotelik, który był najlepszy kilka lat temu, może już nie spełniać oczekiwań rodziców. Przede wszystkim należy zatem zwracać uwagę na wynik testów zderzeniowych. Drugą ważną sprawą jest system mocowania fotelika. Najlepszym rozwiązaniem jest obowiązkowy we wszystkich samochodach wyprodukowanych po 2006 roku system ISOFIX. Specjalne zaczepy służące do zamontowania fotelika znajdujące się w samochodzie uniemożliwiają jego przesuwanie. Jeśli jednak samochód jest starszy i nie posiada systemu ISOFIX, należy pamiętać o dokładnym przypięciu fotelika pasami bezpieczeństwa.

Ubezpieczenie dla dziecka

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC