Ubezpieczenia na życie

Dziedziczenie w ubezpieczeniach  – co trzeba wiedzieć?

Śmierć bliskiej osoby to nie tylko tragedia dla rodziny. W tym trudnym czasie trzeba się także zmierzyć z wieloma formalnościami. Potrzebna jest bowiem nie tylko organizacja pogrzebu, ale także uregulowanie zaległych spraw i przeprowadzenie procedury spadkowej. Jak wygląda dziedziczenie w ubezpieczeniach? Czy ubezpieczenie na życie podlega takiej samej procedurze, jak każdy inny składnik majątku? Czy od otrzymanego świadczenia trzeba więc zapłacić podatek?

Czy dziedziczenie w ubezpieczeniach to trudne zagadnienie?

Jak powszechnie wiadomo, po śmierci członka rodziny trzeba podzielić pozostawione przez niego aktywa, sprawdzić, czy nie zostawił długów do spłacenia oraz załatwić wszystkie niezbędne formalności. Co się dzieje, kiedy zmarły miał polisę ubezpieczeniową? Co trzeba wiedzieć o dziedziczeniu w ubezpieczeniach? Najważniejszym zadaniem jest ustalenie, jakim prawom podlega ubezpieczenie na życie i czy świadczenie wchodzi w skład masy spadkowej. W takiej sytuacji trzeba by się było przygotować na długą procedurę. Jak jest w praktyce?

Czy ubezpieczenie na życie może być dziedziczone?

Najważniejszą informacją jest zatem ta, że ubezpieczenie na życie nie wchodzi w skład masy spadkowej.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie na życie – o tym musisz pamiętać!

Dzięki temu procedura wypłacania świadczenia trwa bardzo krótko. Już po 30 dniach od zgłoszenia zdarzenia ubezpieczeniowego towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci świadczenie beneficjentom. Jak jednak ma się lista uprawnionych do odbioru świadczenia osób do prawa dziedziczenia? Otóż zupełnie nijak. Ubezpieczenie na życie rządzi się swoimi prawami, a środki z polisy nie podlegają dziedziczeniu. Jedyną sytuacją, kiedy znajomość przepisów dotyczących kolejności otrzymywania spadku w przypadku ubezpieczenia jest ta, kiedy ubezpieczony nie wypisał w polisie żadnych beneficjentów. W takiej sytuacji ubezpieczyciel nie wie, komu należy się świadczenie, w związku z tym pieniądze przekazane są zstępnym, czyli osobom uprawnionym do dziedziczenia. Warto więc zastanowić się, w jakiej kolejności majątek zmarłego będzie dziedziczony. W pierwszej kolejności aktywa otrzyma współmałżonek, a później:

  • dzieci (także adoptowane bądź przysposobione),
  • wnuki,
  • rodzice,
  • rodzeństwo,
  • dzieci rodzeństwa.

Jeśli zatem brak jest informacji w umowie ubezpieczenia na temat tego, komu mają być przekazane pieniądze – zostaną one rozdysponowane zgodnie z przepisami.

Co zrobić, gdy beneficjenci polisy nie żyją?

Problem dziedziczenia w ubezpieczeniach pojawia się nie tylko wtedy, gdy beneficjenci nie zostaną wskazani w polisie. Może wystąpić także wtedy, kiedy uposażone osoby stracą życie wcześniej lub rownocześnie z ubezpieczonym (na przykład zginą w tym samym wypadku samochodowym). Także wówczas środki przyznawane są osobom w takiej kolejności, w jakiej dziedziczy się majątek po zmarłych.

Podatek od spadku – czy ma zastosowanie w przypadku ubezpieczeń?

W związku z tym, że świadczenie wypłacane w ramach ubezpieczenia na życie nie wchodzi w skład masy spadkowej, nie trzeba zapłacić od niego podatku. Jest to sposób na uniknięcie konieczności oddania części otrzymanych pieniędzy . Jeśli bowiem osoba, która ma dostać majątek po zmarłym nie należy do I grupy podatkowej, czyli najbliższej rodziny – będzie musiała podatek zapłacić. Jedynym sposobem na ominięcie tego obowiązku jest właśnie wskazanie takiej osoby jako beneficjenta polisy, zamiast uwzględnianie jej w testamencie.

Przeczytaj także: Beneficjent polisy ubezpieczeniowej – jakie ma obowiązki?

 Dziedziczenie w ubezpieczeniach

Kiedy ubezpieczyciel ma prawo nie wypłacić świadczenia

Nie zawsze jednak uposażeni mogą otrzymać pieniądze z ubezpieczenia. Nawet jeśli wszystkie warunki umowy zostały spełnione i ubezpieczyciel musi wypłacić świadczenie – niekoniecznie trafi ono do beneficjentów. Stanie się tak wówczas gdy beneficjent polisy ma zaległości finansowe i ciąży na nim zajęcie komornicze. Nie w każdej jednak sytuacji, a jedynie wtedy, gdy zadłużenie dotyczy alimentów lub należności dla towarzystwa ubezpieczeniowego. Szczegóły zasad obowiązujących komornika znajdziesz w artykule: Czy odszkodowanie z ubezpieczenia na życie może być zajęte przez komornika?

Ubezpieczenie na życie 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC