Ubezpieczenia OC

Ekonomiczna jazda – jak jeździć, by zaoszczędzić na paliwie?

Od tego jaki sposób jazdy wybierze kierowca zależy ilość zużytego paliwa – a co za tym idzie, koszt przejazdu. Co to jest ekonomiczna jazda? Jakich zasad należy przestrzegać, aby zużywać mniej paliwa? 

Czy ekonomiczna jazda jest trudna? O jakich zasadach trzeba pamiętać, by zaoszczędzić na paliwie?

Utrzymanie samochodu jest kosztowne. O ile jego zakup może być stosunkowo tani i jest jednorazowym wydatkiem, o tyle już regularne serwisowanie, ubezpieczenie OC czy tankowanie to spory, regularny wydatek. Dlatego nie każdy może sobie pozwolić na posiadanie auta, jeszcze mniej osób ma ich kilka. Jednak ekonomiczna jazda pozwala zredukować przynajmniej niektóre koszty związane z utrzymaniem samochodu. Jak zatem jeździć, by oszczędzać paliwo?

  • Mity na temat ekonomicznej jazdy

Przede wszystkim trzeba zapomnieć o tym, że warto jeździć powoli i szybciej niż to konieczne zmieniać bieg na wyższy. Nie warto też bez końca szukać stacji benzynowej, na której paliwo jest o kilka groszy tańsze. Trzeba pamiętać, że koszt utrzymania auta to nie tylko tankowanie – ekonomiczna jazda to także utrzymanie samochodu w dobrym stanie. Będzie wówczas wymagał mniejszej ilości napraw, a więc do zapłacenia będzie mniej rachunków.

  • Ciśnienie w oponach

Ważną sprawą, o której zapomina wielu kierowców, jest pilnowanie właściwego ciśnienia w oponach. Jeśli powietrza jest zbyt mało – nie tylko bieżnik zużywa się szybciej – a więc częściej potrzebne są nowe opony. Ale nie tylko tutaj pojawia się koszt – O,5 bara mniej to nawet 5% wyższe zużycie paliwa. Pilnowanie tej sprawy to więc dwie oszczędności. Warto jednak pamiętać, że przed wyjazdem na urlop, kiedy auto jest znacznie bardziej obciążone bagażami niż zazwyczaj, trzeba nieco zwiększyć ciśnienie. 

  • Start

Po ruszeniu z miejsca nie warto od razu uzyskiwać wysokiej prędkości. Ekonomiczna jazda wymaga, aby przez kilka pierwszych kilometrów jechać spokojnie.

  • Jazda w długiej trasie

Nadrzędną zasadą jest także unikanie zbyt wysokich obrotów. Trzeba pamiętać, że im są one wyższe, tym większe będzie zużycie paliwa. Także żywotność elementów zespołu napędowego będzie krótsza.

  • Zmiana biegów

Po ruszeniu z miejsca pierwszy bieg powinien być wrzucony możliwie krótko. Później zmiana biegów powinna być płynna, a przyspieszanie powinno trwać możliwie jak najkrócej. Lepiej więc nieco mocniej docisnąć pedał gazu, niż przyspieszać długo, ale powoli, na wyższym biegu.

  • Płynna jazda

Najbardziej ekonomiczna jazda to taka, która jest pozbawiona gwałtownego hamowania i szybkiego ruszania. Najważniejsze to bowiem zachować płynność. Dlatego jeśli masz do wyboru krótszą trasę przez zakorkowaną drogę lub dłuższy objazd – wbrew pozorom mniej kilometrów to żadna oszczędność. Lepiej jechać dłużej, ale płynniej.

  • Bagaże

W trosce o oszczędność paliwa powinieneś też zadbać o to, aby samochód był lekki  i unikać zbędnego oporu powietrza. W tym celu wypakuj wszystkie niepotrzebne rzeczy – na przykład ciężkie łańcuchy śniegowe, które nie są Ci potrzebne latem. Dobrze jest też pozbyć się dużego zapasu płynów, które nie będą potrzebne na trasie. Jeśli zbiornik jest pełny, a Ty nie jedziesz daleko – wyjmij więc butlę z płynem do spryskiwaczy. Niepotrzebne obciążenie samochodu powoduje zwiększenie zużycia paliwa. Podobnie jest ze wszystkimi elementami samochodu, które źle wpływają a jego aerodynamikę. Jeśli z bagażnika rowerowego lub dachowego korzystasz rzadko – lepiej go zdemontować.

  • Dobra jakość paliwa

Wbrew pozorom ekonomiczna jazda nie ma też wiele wspólnego z tankowaniem najtańszego paliwa. Przede wszystkim niska cena powinna wzbudzać wątpliwość co do jego jakości. Trzeba pamiętać, że stosowanie niskiej jakości paliwa może powodować powstawanie osadów i zanieczyszczeń w silniku. Narażanie się na drogą naprawę to mało ekonomiczne rozwiązanie. Poza tym testy wykazały, że droższe, bardziej ekskluzywne paliwa pozwalają na przejechanie dłuższego dystansu, niż zwykłe, spełniające minimum polskiej normy.

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC