Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego

Fakty i mity – ochrona przed burzą

Czy telefon ściąga pioruny? Czy jestem bezpieczny pod drzewem podczas burzy? Czy ilość sekund między błyskiem a grzmotem jest równoznaczna z odległością liczoną w kilometrach? Burza często budzi lęk. Prawdopodobnie strach zmniejszy się, jeśli posiądziemy odpowiednią wiedzę na temat tego zjawiska. Dzisiaj dowiesz się kilku słów prawdy i uspokoisz myśli, gdy poznasz naukowe argumenty na temat burzowych mitów. 

 

  • Należy wyłączyć telefony i laptopy na czas burzy. 

MIT – telefon czy laptop może być włączony pod warunkiem, że nie jest podłączony do prądu. Nie powinno się natomiast używać komputera stacjonarnego, który wymaga stałego zasilania. Piorun nie uderza w urządzenie lecz w instalację elektryczną, która ma doskonałą przewodność. W taki właśnie sposób przez gniazdko może uszkodzić podłączone do niego urządzenia. Nie trzeba zatem wyłączać wszystkich urządzeń, lecz odłączyć je od prądu.

 

  • Na czas burzy należy zamykać okna. 

PRAWDA – w przyrodzie znane jest zjawisko piorunów kulistych, które wpadają do domu przez okno – aby zaspokoić ciekawość zachęcamy do obejrzenia relacji świadków na YouTube. Nie tylko pioruny zagrażają domowi podczas nawałnicy. Silny wiatr może uszkodzić okno. Istnieje również zagrożenie zalaniem pomieszczenia wodą deszczową. 

 

  • Ilość sekund między błyskiem a grzmotem jest równoznaczna z odległością liczoną w kilometrach.

MIT – istnieje wzór matematyczny pozwalający obliczyć odległość dzielącą nas od grzmotu. Należy policzyć sekundy pomiędzy błyskiem a piorunem i podzielić je przez trzy. Dla przykładu, jeśli są to 3 sekundy, znajdujemy się 1 km od grzmotu (analogicznie 10 sekund/3 = 3,33 – grzmot uderzył 3,33 km dalej). 

 

  • Pod drzewem jest bezpiecznie podczas burzy.

MIT – pioruny uderzają w najwyżej położone punkty, dlatego bezpieczniejszym schronieniem są miejsca obniżone lub zagłębienia terenu. 

 

  • Samochód jest bezpiecznym schronieniem na czas burzy. 

PRAWDA– metalowa obudowa samochodu tworzy osłonę chroniącą przed polem elektrostatycznym (klatka Faradaya), dzięki czemu prąd wytworzony przez pioruny spływa po karoserii do ziemi. Należy jednak pamiętać, że okna samochodu są gorszymi przewodnikami prądu.

 

The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC