Zadzwoń teraz:
Ubezpieczenia na życie

Fundusz kapitałowy

Chcesz pomnożyć swoje oszczędności? Zastanawiasz się, gdzie ulokować pieniądze? Jaki fundusz kapitałowy wybrać? Odpowiedź zależy od bardzo wielu czynników. Należy do nich kwota oszczędności, czas inwestycji oraz stopień ryzyka, na które jesteś w stanie się zdecydować. Na rynku istnieje bardzo wiele produktów inwestycyjnych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb, dlatego warto je znać. Jak inwestować, chroniąc swoją przyszłość?

Jaką formę inwestycji wybrać?

Z dostępnych form na rynku do dyspozycji masz lokaty bankowe, obligacje skarbowe, inwestowanie w kryptowaluty lub gry na giełdzie. Pierwsze dwie formy są obecnie bardzo nisko oprocentowane, natomiast drugie wiążą się z wysokim ryzykiem i możliwością straty dużej części oszczędności.

Inną dostępną formą inwestycji jest ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym (UFK). Fundusz kapitałowy z ubezpieczeniem na życie to rodzaj ubezpieczenia, które oprócz ochrony i wypłaty świadczenia w momencie uszczerbku na zdrowiu umożliwia inwestowanie w Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe.

Jak działa inwestycja w Fundusz Kapitałowy?

Fundusz Kapitałowy

Ta forma inwestycji ma charakter długoterminowy i zawiera się ją na okres od 10 do nawet 30 lat. Ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym pozwala na wybór wielkości składki. Twoje pieniądze z jednej strony idą na ubezpieczenie ochronne, a z drugiej część trafia na Fundusz Kapitałowy. Celem Ubezpieczeniowego Funduszu Kapitałowego jest pomnażanie oszczędności. Fundusze mają strukturę otwartą, a środki pieniężne zgromadzone w funduszu przeznaczane są na zakup akcji i obligacji. Suma ubezpieczenia jest gwarantowana, bez względu na przebieg i ewentualne niepowodzenie inwestycji.

Wyjątek stanowi wcześniejsza rezygnacja z polisy. W tym wypadku ubezpieczony dostaje równowartość kosztu wykupu ubezpieczenia z kwotą pomniejszoną o koszty związane z likwidacją polisy. Wpłacaną składkę na fundusz kapitałowy można dowolnie powiększać lub zmieniać częstotliwość wpłat przez cały okres trwania umowy.

Istotną informacją dla ubezpieczonego jest fakt, że sam nie decyduje o rodzaju i sposobach inwestycji, a robi to za niego ubezpieczyciel. Ma natomiast pełny wgląd do platformy internetowej funduszu inwestycyjnego.

Jak fundusz inwestycyjny wpływa na ubezpieczenie w polisie?

Składka ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym podzielona jest na dwie części, dlatego wypłata polisy w momencie śmierci lub uszczerbku na zdrowiu może zostać wypłacona na dwa sposoby. Suma ubezpieczenia może pochodzić ze środków ochronnych lub inwestycyjnych i zależy od okresu trwania umowy. W przeciwieństwie do prawa dziedziczenia wypłatę świadczeń otrzymuje osoba wskazana w polisie. W momencie, kiedy ubezpieczony nie wskaże osoby uprawnionej do otrzymania świadczeń, wypłatę otrzymują osoby zgodnie z kolejnością dziedziczenia.

Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu z Funduszu Kapitałowego?

Przede wszystkim zapoznaj się z umową i z punktami mówiącymi o kosztach związanych z zawarciem umowy oraz jej rozwiązaniem. Zwróć uwagę na koszty związane z prowadzeniem Twojego rachunku, konwersję i alokację jednostek. Alokacja składki oznacza możliwość przeniesienia % Twojej składki na zakup określonego funduszu. Konwersja składki umożliwia przeniesienie % Twojej składki z jednego funduszu na drugi. Obie zmiany wiążą się z opłatami, dlatego koszty związane z konwersją i alokacją składki warto sprawdzić jeszcze przed podpisaniem umowy.

Do zalet funduszów kapitałowych zaliczamy możliwość samodzielnej decyzji o wysokości składki oraz stopniu ryzyka inwestycji.

Masz więcej pytań? Porównaj oferty i dobierz rozwiązanie odpowiednie dla Ciebie.

 

The following two tabs change content below.

Adriana

Ostatnie wpisy Adriana (zobacz wszystkie)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC