Ubezpieczenia AC, Ubezpieczenia OC

Gdzie w Polsce dochodzi do największej ilości wypadków? Niebezpieczne miejsca

Choć nowoczesne samochody posiadają wiele udogodnień, które mają ułatwić jazdę kierowcom, na polskich drogach wciąż dochodzi do ogromnej iloci wypadków. Tylko w 2018 roku zgłoszono policji 31 674 wypadki na drogach. Gdzie w Polsce dochodzi do największej ilości wypadków?

Niebezpieczne miejsca na polskich drogach – gdzie jest największe ryzyko wypadku?

Choć w porównaniu z wcześniejszymi latami wypadków zanotowano mniej, ponad 31 tysięcy kolizji w ciągu dwunastu miesięcy to wciąż bardzo dużo. Gdzie dochodzi do wypadków najczęściej? Czy niebezpieczne miejsca można wyeliminować? Całkiem na pewno nie. Zwłaszcza biorąc pod uwagę specyfikę miejsc, w których dochodzi do największej ilości kolizji. Choć kluczowe węzły drogowe czy też ronda na pewno zwiększają ryzyko wypadku, do największej ich ilości dochodzi wbrew pozorom na… prostej drodze. Statystyki pokazują, że najczęściej są to tereny zabudowane, gdzie prędkość jest graniczona ze względu na dużą ilość uczestników ruchu i pieszych. Okazuje się jednak, że prosta droga powoduje pewniejszą jazdę kierowców, co z kolei jest przyczyną zwiększania przez nich prędkości i w trudnej sytuacji uniemożliwia zahamowanie na czas. 

Trudne miejsca na drogach

Niebezpieczne są szczególnie wzniesienia i spadki terenu na drodze, która wydaje się być łatwym odcinkiem do pokonania. Złudne bywają także nawet niewielkie zakręty. Wyprzedzanie na drodze, na której ten manewr tylko z pozoru jest bezpieczny, powoduje ogromną ilość wypadków. Dlatego policjanci i straż miejska apelują o zachowanie dopuszczalnej prędkości, co może okazać się kluczowe dla uniknięcia wypadku –  zwłaszcza podczas złej pogody i ograniczonej widoczności.

Gdzie w Polsce można znaleźć niebezpieczne miejsca na drogach?

Aby ocenić bezpieczeństwo na drogach w poszczególnych województwach należy wziąć pod uwagę fakt, że nie wszędzie jest takie samo zagęszczenie samochodów, w niektórych częściach kraju nie ma dużych miast więc ruch jest mniejszy. W świetle tych różnic między poszczególnymi województwami, stworzono wskaźnik liczby osób zabitych na 100 wypadków drogowych. Dane na temat aktualnych statystyk publikuje każdego roku policja. Wynika z nich, że w 2018 roku najwyższy wskaźnik zabitych odnotowano w województwie kujawsko-pomorskim. Natomiast biorąc pod uwagę wyłącznie ilość zdarzeń, sytuacja wygląda najgorzej w  województwie Łódzkim. Tutaj odnotowano aż 3 759 wypadków w ciągu minionego roku. Warto także przyjrzeć się najbardziej kolizyjnym ulicom w miastach wojewódzkich. Na liście znajdują się nie tylko te położone w zatłoczonych centrach miast, ale też wiele dróg dojazdowych. To z nich bowiem korzysta codziennie ogromna ilość kierowców wjeżdżających do miasta – w dodatku poranki to czas, kiedy większość z nich spieszy się do pracy, co z kolei wpływa na ilość niebezpiecznych manewrów i zbyt dużą prędkość. Na pierwszym miejscu wśród niebezpiecznych miejsc jest bez wątpienia ulica Pułaska w Warszawie. Ale niewiele mniej wypadków odnotowano na ulicy Roździeńskiego w Katowicach.

 Gdzie w Polsce dochodzi do największej ilości wypadków? Niebezpieczne miejsca

Co jest najczęstszą przyczyną wypadków?

Niebezpieczne miejsca istnieją i choć każdy stara się uniknąć wypadku, zdarza się, że jest to niemożliwe. Najczęściej jednak kolizji można uniknąć. Jako przyczyny wypadków wskazuje się przede wszystkim nieostrożność kierowców i niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drogach. Często także samochody są zaniedbane, właściciele omijają kolejne naprawy, aby zaoszczędzić pieniądze. Zły stan techniczny, trudna trasa i zbyt wysoka prędkość są więc najczęstszymi przyczynami kolizji. O tym, jak należy dbać o samochód, przeczytasz w artykule: Jak dbać o samochód? Dobre nawyki kierowcy. Warto także znaleźć dobre ubezpieczenie Autocasco. Wbrew pozorom podstawowa ochrona nie musi kosztować dużo, a w razie problemów na drodze, AC bywa jedyną możliwością uniknięcia wysokich kosztów naprawy.

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC