ubezpieczenia grupowe

Grupowe ubezpieczenie na życie – czy pracodawca pokryje część kosztów? 

Ubezpieczenie na życie, do którego można przystąpić w pracy, ma wiele zalet. Przede wszystkim grupowa oferta jest dużo tańsza – składka za indywidualnie wybraną polisę o takich samych parametrach kosztuje znacznie więcej. Czy warto zdecydować się na taką ofertę? Kto pokryje koszty ubezpieczenia? 

Grupowe ubezpieczenie – kto pokrywa koszt składek? 

Dla Polaków odpowiedź na to pytanie wydaje się być oczywista – większość firm umożliwiających przystąpienie do grupowego ubezpieczenia nie pokrywa jego kosztów. Znacznie częstszą praktyką jest obniżanie wynagrodzenia o wysokość składki. Czy to jednak jedyna możliwość? Nic bardziej mylnego. Przepisy zostawiają w tej kwestii dużą dowolność – zarówno pracownik jak i pracodawca mogą w całości opłacać składki na ubezpieczenie, dopuszczalna jest także forma mieszana, kiedy firma pokrywa część opłat, a reszta potrącana jest z wynagrodzenia. W Polsce jednak rzadko zdarza się, żeby ubezpieczenie było finansowane z budżetu przedsiębiorstwa. Nie jest tak jednak na całym świecie – wystarczy zwrócić uwagę na sytuację w krajach anglosaskich, gdzie powszechnym zwyczajem jest opłacanie składki ubezpieczeniowej pracownika przez firmę, w której pracuje. Stanowi to dodatek do pensji i nie jest jedynym pozapłacowym benefitem – często także można liczyć na opłacanie składek emerytalnych. O ile dla pracowników polskich konieczność opłacenia składki z własnej kieszeni jest oczywista, osoby powracające zza granicy mają problem z przystosowaniem się do takiego systemu. Różnice pomiędzy świadczeniami mogą być ogromne, podobnie jak różnić się będzie zasadniczo wysokość pensji. W Polsce wciąż jeszcze legalne zatrudnienie i opłacane w związku z tym składki na ubezpieczenie zdrowotne nie są oczywistością. Specjaliści są jednak zdania, że o ile sytuacja ulega stopniowej poprawie, o tyle nie należy spodziewać się rewolucji w najbliższym czasie – sam fakt umożliwienia przystąpienia do grupowego ubezpieczenia to oznaka firmy, w której warto podjąć pracę. 

Grupowe ubezpieczenie – czy warto opłacać składkę? 

Jeśli nie można spodziewać się opłacania składek przez pracodawcę to czy warto skorzystać z oferty? W wielu przypadkach tak – jednak sprawa powinna być każdorazowo oceniana indywidualnie. Przede wszystkim wybór oferty należy do pracodawcy, a te bywają lepsze i gorsze. Warto więc przed podjęciem ostatecznej decyzji dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU), aby dowiedzieć się, jaki zakres ochrony można otrzymać za ustaloną stawkę. Tego typu polisy są zwykle bardzo atrakcyjne cenowo, jednak nie dają możliwości indywidualnego dopasowania oferty. Dlatego w niektórych przypadkach mogą okazać się bardzo korzystne, a dla niektórych osób lepszym rozwiązaniem jest wybór indywidulnej polisy. 

 ubezpieczenie grupowe

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC