ubezpieczenia grupowe

Grupowe ubezpieczenie zdrowotne

Wielu Polaków nie jest zadowolonych z usług, do jakich dostęp zapewnia NFZ. Najczęściej więc wybieramy prywatne wizyty lub samodzielnie opłacamy badania laboratoryjne. Tymczasem nie jest to jedyne rozwiązanie. Kiedy korzystne jest grupowe ubezpieczenie zdrowotne? Czy warto skorzystać z takiej oferty?

Kto może przystąpić do grupowego ubezpieczenia zdrowotnego?

Grupowe ubezpieczenie zdrowotne jest skierowane – jak wskazuje na to nazwa – do konkretnej grupy osób. Dlatego wybierają je przede wszystkim pracodawcy dla swoich pracowników. W zależności od oferty produkty mogą być dostępne dla różnej wielkości grup. Można znaleźć polisę nawet dla najmniejszej firmy – wystarczy, że przedsiębiorstwo zatrudnia 3 osoby, aby kupienie polisy było możliwe. Nie zawsze jednak wszyscy pracownicy chcą przystąpić do ubezpieczenia – polisa jest dobrowolna i nie można nikomu nakazać jej posiadania. Warto jednak wiedzieć, co daje ochrona, aby przekonać zatrudnione w firmie osoby do jej posiadania. Grupowe ubezpieczenie zdrowotne zapewnia:

  • bezpłatne wizyty u specjalistów z różnych dziedzin,
  • pakiet badań diagnostycznych,
  • brak konieczności posiadania skierowania,
  • brak kolejek – krótki czas oczekiwania na wizytę,
  • wizyty domowe lekarza i pielęgniarki.

Jak długo trwa ochrona ubezpieczeniowa?

Decyzja o przystąpieniu do grupowego ubezpieczenia grupowego powoduje, że ubezpieczony chroniony jest polisą przez cały rok. Możliwe jest jednak przedłużenie dostępu do pakietu na kolejne dwanaście miesięcy – wystarczy zgłosić takie zapotrzebowanie pracodawcy. Znacznie częściej jednak pojawia się pytanie dotyczące skrócenia trwania ochrony. Jest to możliwe, jeśli stosunek pracy wygaśnie. Rozwiązanie umowy z pracodawcą powoduje, że polisa przestaje działać – nie trzeba jej zatem dalej opłacać. Takie rozwiązanie nie zawsze jednak jest porządane – czasem osoby rezygnujące z pracy chcą kontynuować ochronę. Wielu ubezpieczycieli umożliwia takie rozwiązanie – proponując w takiej sytuacji indywidualną kontynuację ubezpieczenia.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie grupowe – czy można kontynuować po zmianie pracy?

Osoby przystępujące do ochrony nie muszą być zatrudnione w firmie

Większość osób przystępujących do grupowego ubezpieczenia zdrowotnego to pracownicy firmy. Ale nie tylko oni mają taką możliwość – z polisy często korzystają także  ich rodziny. Zarówno małżonkowie jak i dzieci mogą być dopisane do ubezpieczenia mimo że nie pracują w danej firmie. Co ciekawe – wielu ubezpieczycieli umożliwia dopisanie do ubezpieczenia także osoby, z którą pracownik pozostaje w nieformalnym związku (do takich firm należy na przykład LUXMED czy PZU).

Grupowe ubezpieczenie zdrowotne

Kto ponosi koszty grupowego ubezpieczenia zdrowotnego?

Możliwość przystąpienia do grupowego ubezpieczenia zdrowotnego w pracy rodzi podstawowe pytanie: kto ponosi koszty ubezpieczenia? Zwykle odpowiedź na nie decyduje o tym, czy pracownik będzie chciał przystąpić do polisy. Nie jest ona jednak jednoznaczna – wszystko zależy od pracodawcy. Możliwe są trzy scenariusze:

  • koszty ubezpieczenia pokrywa pracownik, są one potrącane z jego wypłaty;
  • za ubezpieczenie płacą wspólnie pracownik i pracodawca;
  • koszty w całości pokrywa pracodawca – jest to pozapłacowy benefit.

Przeczytaj także: Grupowe ubezpieczenie na życie – czy pracodawca pokryje część kosztów?

Wady i zalety grupowego ubezpieczenia zdrowotnego

Trzeba pamiętać, że grupowe ubezpieczenie zdrowotne – podobnie jak każda grupowa polisa – nie jest dopasowane do indywidualnych potrzeb kupującego. Polisa jest jednakowa dla wszystkich, dlatego musi brać pod uwagę potrzeby zarówno młodych pracowników, którym może na przykład urodzić się dziecko – jak i tych starszych, którzy częściej korzystają z konsultacji medycznych czy badań laboratoryjnych. Choć oferta jest uśredniona – niewątpliwą korzyścią pozostaje jej cena. Jest ona zwykle nieporównywalnie niższa niż indywidualne ubezpieczenie zdrowotne. Dlatego tak wiele osób decyduje się na przystąpienie do ubezpieczenia nawet w sytuacji, gdy koszt w całości pozostaje po stronie pracownika.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie grupowe dla pracowników – czy warto?

ubezpieczenie grupowe

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC