Zadzwoń teraz:
ubezpieczenia grupowe

Prowadzisz firmę? Przyda Ci się grupowe ubezpieczenie dla pracowników

W 2018 roku Polska osiągnęła tak niski poziom bezrobocia, że znalazła się w czołówce państw europejskim pod tym względem. Z jednej strony oznacza to, że mniej Polaków cierpi z powodu braku pracy, z drugiej stanowi to spory problem dla pracodawców. Miejsc pracy bowiem stale przybywa, a osób chętnych na ich objęcie brakuje. Jak zachęcić pracowników do pozostania w firmie lub znaleźć nowych? Warto pomyśleć o uatrakcyjnieniu oferowanych miejsc pracy, a jednym ze sposobów jest ubezpieczenie grupowe. 

Ubezpieczenie pracowników 

Ubezpieczenie pracowników to obowiązek pracodawcy. Wyjątek stanowi jedynie znalezienie podwykonawców, z którymi można rozliczać się na podstawie wystawionych przez nich faktur lub umowy o dzieło. Jednak tylko w niektórych przypadkach możliwa jest taka współpraca, każda rozwijająca się firma musi posiadać pracowników etatowych. Objęcie ich ubezpieczeniem jest obowiązkiem pracodawcy, ale tylko w zakresie wymaganym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Jeśli prowadzisz firmę, która zatrudnia przynajmniej kilka osób, możesz zapewnić pracownikom dodatkowe ubezpieczenie na życie, które nie musi być dużym wydatkiem. Grupowe ubezpieczenie dla pracowników umożliwia bowiem opłacanie składek przez pracodawcę, co jest popularnym rozwiązaniem w wielu krajach, w Polsce jednak powszechniejsze jest samodzielne ponoszenie kosztów ubezpieczenia przez pracowników. Wariantem pośrednim jest pokrywanie części składki przez pracodawcę, a reszty przez ubezpieczonego. W każdym jednak przypadku warto skorzystać z ofert grupowego ubezpieczenia. Czemu jest to tak ważne? 

Grupowe ubezpieczenie pracowników 

Grupowe ubezpieczenie na życie, które może wykupić firma dla swoich pracowników, niesie wiele korzyści. 

  • Atrakcyjne miejsce pracy 

Przede wszystkim możliwość przystąpienia do grupowego ubezpieczenia na życie jest dla pracownika zaczętą do podjęcia współpracy. Wciąż jeszcze nie każda firma oferuje taką możliwość, a pracownicy, nawet jeśli sami ponoszą koszty polisy, chętnie korzystają z oferty. Jeśli jako pracodawca zdecydujesz się na ponoszenie kosztów ubezpieczenia, możesz mieć pewność, że pracownicy nie będą chcieli rezygnować ze stanowiska z błahego powodu. Koszty znalezienia nowej osoby i przeszkolenie jej są zwykle spore, dlatego warto walczyć o jak najmniejszą rotację w firmie. 

  • Niskie koszty ubezpieczenia 

Chęć dobrowolnego przeznaczenia części wynagrodzenia na poczet grupowego ubezpieczenia wynika zwykle z atrakcyjnej wysokości składki. Indywidualne ubezpieczenie na życie to zwykle duży koszt. W przypadku ofert grupowych co prawda nie ma możliwości indywidualnego dopasowania oferty, jednak polisy w takim wypadku kosztują stosunkowo niewiele. Zwykle wśród indywidualnych ubezpieczeń nie ma możliwości znalezienia oferty w podobnej cenie. 

  • Karencja 

Indywidualne ubezpieczenie na życie objęte jest okresem karencji, który w najlepszym wypadku trwa sześć miesięcy. W przypadku przystąpienia do ubezpieczenia grupowego oferowanego przez pracodawcę, okres ten może być znacznie krótszy, w niektórych sytuacjach nie obowiązuje wcale. Jest to także powodem, dla którego pracownicy chętnie korzystają z oferty.   

Czy warto korzystać z grupowej oferty? 

Zalet wykupienia dla pracowników grupowego ubezpieczenia na życie jest wiele – przede wszystkim jednak trzeba pamiętać, że nie koliduje ono z żadnymi innymi polisami. Oznacza to, że jeśli pracownik podpisał już umowę na indywidualne ubezpieczenie na życie, nie wyklucza to możliwości przystąpienia przez niego do polisy grupowej oferowanej przez firmę. Co więcej, posiadając dwie umowy, można liczyć na podwójne świadczenie w przypadku wystąpienia zdarzenia objętego umową. Dzięki temu za niewielką sumę, jaką stanowi koszt przystąpienia do ubezpieczenia grupowego, można znacznie podnieść kwotę odszkodowania. 

ubezpieczenie grupowe

Prowadzisz firmę? Przyda Ci się grupowe ubezpieczenie dla pracowników
4.5 (90%) 2 glos[y]
The following two tabs change content below.
Karolina Burzyńska

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!