Ogólne

Ile cukru dziennie można zjeść?

W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie zdrowymi nawykami żywieniowymi – wykluczanie cukru z codziennej diety staje się coraz popularniejszą praktyką. Ile cukru dziennie można zjeść, aby zachować zdrowie? Czy powinno się całkiem rezygnować z cukrów?

Skąd się bierze cukier?

Przede wszystkim warto wiedzieć, skąd się bierze cukier. Jest on pozyskiwany z buraków cukrowych albo trzciny cukrowej. I choć obie te rośliny zawierają wiele potrzebnych człowiekowi związków, otrzymywany cukier pozbawiony jest ich wszystkich – eliminuje się się je w procesie oczyszczania – znanego jako rafinowanie. W efekcie powstaje jedynie dwucukier, czyli sacharoza. Ma ona bardzo wysoki indeks glikemiczny i dostarczona do organizmu powoduje zwiększenie stężenia glukozy we krwi, a trzustka produkująca insulinę zostaje gwałtownie pobudzona do pracy. Niestety uczucie nasycenia po zjedzeniu cukru szybko znika i znów pojawia się głód. Tymczasem cukry stanowią najczęściej występujące źródło energii we współczesnym pożywieniu. Producenci żywności wzbogacają nim niemal każdy produkt – a przecież cukry występują także w postaci naturalnej. Jest to powodem niemożności całkowitego wyeliminowania węglowodanów z diety – są zbyt powszechne i występują niemal wszędzie. 

Źródła cukru

Produkty żywnościowe można podzielić na takie, w których duża ilość węglowodanów występuje naturalnie – i te, do których cukier dodano. Z naturalnych źródeł można wymienić:

  • makarony,
  • kasze,
  • pieczywo,
  • ryż,
  • owoce,
  • warzywa,
  • produkty mleczne.

Cukry są więc obecne niemal wszędzie. W owocach i warzywach dużo jest natomiast cukrów prostych, które znajdziemy także w:

  • miodzie,
  • syropie klonowym,
  • wyrobach cukierniczych,
  • żywności przetworzonej, do której dodano cukier.

Ile cukru dziennie można zjeść?

Dzienne spożycie cukru jest kwestią sporną. Na pewno nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie go z diety, natomiast najrozmaitsze diety – zarówno zdrowotne jak i te, których jedynym celem jest utrata zbędnych kilogramów – zalecają ograniczenie spożycia cukru. Ile cukru dziennie można zjeść przy tak różnych zaleceniach? Instytut Żywności i Żywienia ustalił średnią normę na poziomie 45-65% wartości energetycznej diety. Dorosły człowiek według tej instytucji powinien zjadać dziennie 130 g węglowodanów. Organizacja wskazuje jednak, że cukier dodany – a więc cukry proste, które można znaleźć w przetworzonej żywności – nie powinny stanowić więcej niż 5% wartości energetycznej diety. 

Jak ułożyć dietę, żeby była zdrowa?

W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się dieta ketogeniczna, która zakłada maksymalne obniżenie spożywanego cukru. Organizm szukając źródeł energii w pierwszej kolejności sięga po cukier, jeśli zaś go nie znajduje – szuka alternatywy. W przypadku osób na diecie ketogenicznej znajduje go w postaci tłuszczów, w które jest ona bogata. Pojawia się efekt ketozy, a więc sytuacja, w której tłuszcze (stanowiące 80% diety) zostają rozłożone. Pojawiają się ciała ketonowe we krwi, których stężenie jest znacznie wyższe niż glukozy. Dodatkowo niska ilość spożywanych węglowodanów hamuje uczycie głodu. W efekcie przez kilka pierwszych miesięcy diety osoba ją stosująca czuje się lekko, a samopoczucie się poprawia. Jednak ten stan szybko mija i po jakimś czasie zastąpiony zostaje bólami w dolnych partiach brzucha i ogólnym osłabieniem organizmu. Ponadto istnieje szereg przeciwwskazań do stosowania tej diety. Należą do nich:

  • choroby wątroby,
  • problemy z trzustką,
  • choroby nerek,
  • problemami hormonalnymi.

Długie stosowanie takiej diety wiąże się także ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na kamicę moczanową. 

Badanie poziomu cukru

 Ile cukru dziennie można zjeść?

Aby sprawdzić, czy w diecie jest odpowiednia ilość cukru i jak sobie z nim radzi organizm, najlepiej jest wykonać badanie poziomu cukru we krwi, a w razie potrzeby – także krzywą cukrową. U zdrowych osób badanie cukru we krwi wystarczy wykonywać raz w roku, ale niektóre sytuacje są wskazaniami do częstszych badań. Należą do nich:

  • nadwaga,
  • mała aktywność fizyczna, 
  • obciążenie genetyczne (cukrzyca w rodzinie),
  • nadciśnienie tętnicze,
  • zespół policystycznych jajników,
  • choroby układu sercowo-naczyniowego. 

Jeśli konieczne jest częste wykonywanie badania, warto korzystać z abonamentów zdrowotnych, dzięki którym nie trzeba na badanie czekać w kolejce ani dodatkowo za nie płacić. Wystarczy regularnie opłacać składkę – a wszystkie badania można wykonywać w niezbędnej ilości. Warto także sprawdzić, jakie badania zawiera abonament i w jakiej ilości – trzeba odpowiednio dopasować pakiet do potrzeb, aby móc korzystać z potrzebnej ilości świadczeń i konsultacji z lekarzem.

Ubezpieczenie na życie 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC