Ubezpieczenia mieszkania

Ile kosztuje prąd budowlany?

Od podjęcia decyzji o wybudowaniu domu do wprowadzenia się do wymarzonego lokum dzieli nas sporo czasu i ogromna ilość spraw do załatwienia. Jedną z nich jest rozwiązanie problemu podłączenia do prądu wszystkich maszyn, których będziemy używać podczas budowy. Tej sprawy nie uda się pominąć i warto pomyśleć o tym możliwie wcześnie, już na etapie wyznaczania granic i kupowania ubezpieczenia domu w budowie. 

Jeśli miałeś styczność z jakąkolwiek budową to wiesz, że prąd budowlany jest dużo droższy niż ten, którego używamy na co dzień. Dla gospodarstw domowych przeznaczona jest taryfa G – podczas budowy natomiast będziesz korzystać z taryfy C. Właściwie każdy dostawca energii ma w swojej ofercie taki prąd. Do wyboru są różne opcje: C11, C12a i C12b. Różnią się one ceną za pobór prądu w zależności od pory dnia. Można wybrać stałą stawkę przez całą dobę lub korzystać ze zniżek poza godzinami szczytu. Jednak trudno jest prowadzić prace tylko wieczorami i nocą dlatego najczęściej wybierana jest taryfa C11 o stałej cenie za kilowatogodzinę.   

Prąd budowlany – cena 

W zależności od dostawcy ta cena może się różnić. Trzeba jednak zwrócić uwagę na opłaty handlowe i abonamentowe – aby nie okazało się, że mimo atrakcyjnej stawki za 1 kWh całkowita wielkość opłaty nagle nie okazała się wyższa niż szacunki. 

W związku z tym, że prąd budowlany jest dużo droższy od tego, przeznaczonego do codziennego użytku – wiele osób decyduje się na czerpanie go od sąsiadów przez okres budowy. Mimo iż pozornie dobre – to rozwiązanie może mieć bardzo negatywne skutki zarówno dla Ciebie jak i dla użyczających swojego przyłącza sąsiadów. Bardzo często dochodzi na tym polu do konfliktu a nie warto się kłócić z sąsiadami jeszcze zanim się wprowadzimy. Sporu można co prawda uniknąć montując na przykład podlicznik i na tej podstawie się rozliczać – ale wciąż nie jest to legalne rozwiązanie i naraża na grzywnę. Jest tak dlatego, że sprzedażą energii mogą zajmować się wyłącznie podmioty gospodarcze o odpowiednich uprawnieniach – a w tym wypadku sąsiad „odsprzedaje” swoją energię. Aby więc uniknąć ryzyka problemów warto jednak takie rozwiązanie odrzucić. Można także pomyśleć o agregacie prądotwórczym zamiast podłączać prąd budowlany, ale w praktyce często takie urządzenia mają za małą moc aby z ich pomocą prowadzić prace budowlane.  Okazuje się więc, że prąd budowlany jest wydatkiem, którego nie unikniesz i warto uwzględnić tę pozycję planując budżet.  

 Ile kosztuje prąd budowlany?

Co zrobić kiedy skończysz budowę? Oczywiście możesz wówczas przełączyć się na taryfę G i zacząć korzystać z tańszego prądu, przeznaczonego dla gospodarstw domowych. Procedura będzie zależała od tego, czy podczas budowy korzystano z przyłącza tymczasowego czy stałego, ale ilość wymaganych dokumentów w obydwu przypadkach będzie taka sama. Niezbędne będzie zaświadczenie ze Starostwa Powiatowego zezwalające na użytkowanie obiektu. Nie obejdzie się także bez oświadczenia o wykonaniu instalacji elektrycznej i jej schematu. Ale jeśli budowa jest zakończona – ze zdobyciem takich dokumentów nie będzie problemu. 

ubezpieczenie domu w budowie

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC