Ubezpieczenia OC

Ile kosztuje przegląd samochodu w 2024?

Zdążyliśmy się przyzwyczaić, że związana z koronawirusem sytuacja gospodarcza na świecie, od dwóch lat powoduje stale rosnące ceny za dobra i usługi. Nawet branże, które do końca wstrzymywały podwyżki, szukając cięć kosztów gdzie indziej, w końcu musiały poddać się panującej drożyźnie. Podwyżki zapowiadano także dla branży diagnostyki pojazdów, jednak ta nie doszła do skutku. 

 

Przegląd samochodu

  1. Prawie każdy samochód poruszający się po polskich drogach musi posiadać dokument potwierdzający, że przeszedł on w ciągu ostatniego roku okresowy obowiązkowy przegląd diagnostyczny. Z tego obowiązku zwolnieni są właściciele nowych samochodów z salonu. Przez trzy lata nie muszą dokonywać przeglądu, a po upływie trzech lat, wystarczy jeden przegląd, zapewniający na dwa lata dalsze poruszanie się po drogach. Po upływie pięciu lat przegląd jest już corocznie obowiązkowy. Zwolnieni są także właściciele samochodów zabytkowych, które przechodzą przegląd przed rejestracją żółtych tablic.

 

Czy przeglądy samochodów podrożeją?

Istotną kwestią jest fakt, że ceny za okresowy przegląd techniczny pojazdu wynikają z przepisów prawnych, a ich wysokość jest ustalana w drodze wydania rozporządzenia przez Ministra Infrastruktury. Ciekawostką jest, że ceny przeglądu technicznego pojazdów pozostają stałe od 2004 r. w przypadku samochodów osobowych cena takiego przeglądu wynosi 98 zł, a dla samochodu z instalacją gazową 162 zł, co związane jest z dodatkowym przeglądem butli. Ceny te dotyczą przeglądów dokonanych w terminie, natomiast jeśli właściciel pojazdu spóźni się 30 dni i więcej, wówczas zapłaci dwukrotność stałej ceny. Cena za przegląd motocykla to 62 zł, a koszt przeglądu samochodów ciężarowych, autobusów i innych pojazdów to wydatek powyżej 132 zł. Ceny te również są stałe i ustalone prawnie. Biorąc pod uwagę inflację oraz wzrost płacy w Polsce, podwyżek cen za przegląd domagają się właściciele stacji kontroli pojazdów oraz zrzeszająca ich Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów. Wnioskowano podniesienie cen do 184 zł, ale ministerstwo nie wprowadziło tych zmian. 

Warto dodać, że ceny za przegląd pojazdu w Polsce należą do jednych z najniższych w Unii Europejskiej. Aby uniknąć dodatkowych kosztów jakim jest zapłata mandatu, dobrze jest pamiętać o terminie przeglądu okresowego pojazdu a także o ubezpieczeniu OC naszego samochodu.

The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!