Ubezpieczenia AC, Ubezpieczenia OC

Ile kosztuje rejestracja samochodu?

Zakup samochodu, czy to nowego, czy też z rynku wtórnego, to tak naprawdę dopiero początek różnego rodzaju formalności i spraw do załatwienia. W pierwszej kolejności należy bowiem opłacić podatek od zawartej umowy kupna sprzedaży, a w dalszych krokach zarejestrować auto i wykupić dla niego ubezpieczenie 

Rejestracja samochodu

Rejestracja samochodu jest obligatoryjna niezależnie od tego, czy kupowane jest nowe auto z salonu czy też jest ono odkupowane od poprzedniego właściciela. Na zarejestrowanie swojego auta nowy właściciel ma trzydzieści dni.  

Wniosek składa się w starostwie powiatowym w wydziale komunikacji właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby rejestrującej pojazd. Zaraz po złożeniu wniosku wydawany jest tak zwany miękki dowód rejestracyjny, który dopuszcza pojazd do ruchu drogowego. Wydawane są też nowe tablice rejestracyjne. Na właściwy dowód oraz nalepki oczekuje się trzydzieści dni. Informacja o terminie, w jakim należy się stawić po odbiór właściwego dowodu rejestracyjnego znajduje się na decyzji o wydaniu tablic oraz dowodu miękkiego.  

W dniu, w którym właściwy dowód rejestracyjny jest gotowy do odebrania, należy zwrócić otrzymany wcześniej miękki dowód i można już swobodnie poruszać się po mieście.  

Podczas składania wniosku urzędnik ma obowiązek sprawdzić dane personalne osoby składającej wniosek, trzeba więc pamiętać by mieć przy sobie swój dowód osobisty. Należy również zabrać dotychczasowy dowód rejestracyjny pojazdu, ponieważ należy go zwrócić urzędnikowi. Przed przyjęciem wniosku trzeba też okazać umowę kupna sprzedaży pojazdu, która jest dowodem na prawo własności do auta oraz oddać kartę pojazdu. Zostanie ona zwrócona w momencie odbierania przez właściciela nowego dowodu rejestracyjnego. Urzędnik poprosi też o okazanie dowodu wniesienia opłaty rejestracyjnej.  

Koszty rejestracji pojazdu

Ile kosztuje rejestracja samochodu ?

I tu właśnie należałoby się zatrzymać, ponieważ koszt rejestracji pojazdu zależny jest od wielu czynników.  

Przede wszystkim znaczenie ma to, czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne. Jeżeli auto jest kupowane od osoby, która mieszka w tym samym mieście – tablic nie trzeba zmieniać, więc nie trzeba za nie płacić, wnosi się opłatę wyłącznie za pozostałe elementy, o których za chwilę będzie mowa.  

Jeżeli tablice trzeba zmienić, kierowca ma do wyboru zwykłe, standardowe, które kosztują 80zł lub indywidualne, których koszt to 1000zł. 

Poza tablicami należy zapłacić również za: 

  • dowód rejestracyjny – 54 zł 
  • opłatę ewidencyjną – 2 zł
  • pozwolenie czasowe – 13,50 zł 
  • znaki legalizacyjne – 12,50
  • nalepkę kontrolną – 18,50 zł 

W sumie koszt wynosi 180,50 zł.

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Tomasz Litke

Specjalista ds. ubezpieczeń. Wciąż poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą klientom znaleźć najlepszą ofertę. Wspiera także agentów ubezpieczeniowych organizując szkolenia i dzieląc się swoją wiedzą. W wolnych chwilach pisze artykuły dla Poradnika, dzięki którym łatwiej odnaleźć się w świecie ubezpieczeń.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC