Ubezpieczenia mieszkania

Jak obniżyć koszty utrzymania domu?

Trwająca pandemia koronawirusa oraz wojna na ukrainie wpłynęła na wiele dziedzin naszego życia. Niewątpliwie przyczyniła się także do stale rosnących kosztów utrzymania nieruchomości, a to za przyczyną rosnących cen dóbr i usług oraz gazu i energii elektrycznej. Warto tym samym zastanowić się, jakie można podjąć środki, by zmniejszyć wydatki domowego budżetu.

 

Ogrzewanie, zużycie prądu i wody

Koszty eksploatacji mieszkań i domów drastycznie urosły w ostatnim czasie. Wzrosły m.in. ceny za ogrzewanie, zużycie prądu, wywóz odpadów i nieczystości. O odpowiednim zminimalizowaniu kosztów życia warto pomyśleć już na etapie budowy domu lub zakupu mieszkania stosując w wykończeniu i remoncie takie produkty materiały, które przyczynią się do zmniejszenia rachunków. Tym samym, warto zainwestować w odpowiednie ocieplenie budynku, dachu i stolarki okiennej lub w mieszkanie na pośrednim piętrze, aby rachunki za ogrzewanie nie budziły lęku. Ponadto warto rozsądnie nim gospodarować, nagrzewać można popołudniami i wieczorem, a na noc i w dzień, gdy przebywamy w pracy i szkole po prostu je wyłączać. Warto pamiętać także o urządzeniach napędzanych prądem, które często ku naszej nieświadomości również generują wyższe opłaty. Stale podpięte ładowarki do telefonów i laptopów, oświetlenie włączone w pomieszczeniach, w których nikt z domowników nie przebywa, powinny być wyłączane, gdy są nieużytkowane. Warto zaopatrzyć pomieszczenia w energooszczędne żarówki oraz wyposażyć dom w sprzęty z niską klasą zużycia prądu, w miarę możliwości można też rozważyć inwestycję w panele fotowoltaiczne na dachu domu. Świadomie powinniśmy korzystać także z wody i nie zużywać więcej, niż potrzebujemy. Istotne są także remonty, warto pamiętać, że usterki wymieniane na bieżąco pozwolą zmniejszyć ryzyko większych usterek. Aby zapewnić sobie komfort oszczędzania i wsparcie w razie awarii, warto ubezpieczyć nieruchomość. Oferty polis są elastyczne i każdy właściciel mieszkania znajdzie idealną dla siebie. 

Na wszechobecne podwyżki wpływa sytuacja gospodarcza na świecie spowodowana pandemią i rosnące ceny paliw, energii elektrycznej oraz gazu. Przekłada się to również na wzrost cen żywności, usług, komunikacji itp. Podejmując się jednak świadomego oszczędzania i odpowiedzialnego korzystania z urządzeń codziennego użytku możemy sporo zaoszczędzić.

The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!