Ubezpieczenie zdrowotne

Jak poprawić słuch? Co można zrobić w warunkach domowych?

Problemy ze słuchem dotyczą wielu Polaków – także tych, którzy nie zdają sobie sprawy z faktycznego stanu rzeczy. Tymczasem w porę zauważony ubytek w słuchu można naprawić – a przynajmniej powstrzymać rozwój choroby. Jak poprawić słuch w warunkach domowych?

Jak poprawić słuch i kiedy konieczna jest pomoc lekarza?

Największym problemem osób, które tracą słuch, jest to, że problem bywa – zwłaszcza w początkowej fazie – wypierany. Niedosłyszenie poszczególnych słów, trudności w rozmowach telefonicznych czy potrzeba zwiększania głośności w telewizorze to tymczasem pierwsze oznaki nadchodzących problemów. Utrata słuchu jest jednak stopniowa i postępuje często na przestrzeni wielu lat, dlatego tak niewiele osób reaguje w porę.

Jak reagować na problemy ze słuchem?

Problem ze słuchem jest powszechny i przede wszystkim nie należy się go bać ani unikać leczenia. Wbrew pozorom problem dotyka znacznej części społeczeństwa – zwłaszcza w starszym wieku. A im szybciej udzielona zostanie pomoc, tym mniejszy będzie kłopot w przyszłości. Warto także wiedzieć, że aparat słuchowy, choć jest niezastąpionym wynalazkiem, nie jest jedyną możliwością walki z utratą słuchu. Można zrobić znaczenie więcej.

Jak poprawić słuch w warunkach domowych?

Przede wszystkim zadbać o słuch należy jeszcze zanim pojawią się problemy. Właściwe dbanie o ten zmysł zwiększa szanse na to, że problemy się nie pojawią. Co zatem można zrobić?

  • Medytacja

Choć medytacja nie jest zakorzeniona w naszej kulturze, warto wiedzieć, że pewne jej elementy jak najbardziej są powszechnie znane także u nas, jednak nie noszą takiej nazwy. Pierwszą, pomocną w trosce o dobry słuch metodą, jest słuchanie muzyki klasycznej. Nauka koncentracji na dźwiękach i skupianie na nich swojej uwagi jest skuteczną metodą nie tylko na relaks, ale także na wyostrzenie zmysłu słuchu.

  • Lokalizacja źródła dźwięku

W procesie słyszenia biorą udział nie tylko uszy, jako narząd tego zmysłu, ale ogromną rolę odgrywa także mózg. Cały proces można więc także ćwiczyć. 

Ćwiczenie 

Włącz muzykę w jednym pokoju i przechadzaj się po całym mieszkaniu. Staraj się lokalizować źródło dźwięku i zwracaj uwagę na to, jak zmienia się Twój odbiór słyszanej muzyki wraz ze zmianą położenia

  • Tlenek azotu

W walce z utratą słuchu mogą także pomóc substancje chemiczne, takie jak tlenek azotu. Działa on na poszerzenie naczyń krwionośnych, w związku z czym pomaga ukrwić okolice narządu słuchu. Aby dostarczyć go do organizmu nie trzeba sięgać po leki – występuje on w naturalnym środowisku i trzeba tylko wiedzieć, jakie rośliny go zawierają. Najbogatszym źródłem tlenku azotu są:

  1. miłorząb japoński,
  2. żeń-szeń.

Ekstrakty z tych ziół znane są także ze swoich innych właściwości. Poprawiają ogólną pracę mózgu oraz korzystnie wpływają na wzrok.

Przeczytaj także: Jak poprawić wzrok? Co można zrobić, zanim potrzebne będą leki?

Ekstrakty z miłorzębu japońskiego i żeń-szenia dostępne są zarówno w postaci niezmienionych ziół, jak i suplementów. To bardzo wygodna forma – można bowiem pamiętać jedynie o połknięciu kapsułki każdego dnia. Dużo trudniej jest dostarczyć odpowiednią ilość właściwych substancji parząc herbatkę z ziół – ale taka forma również  jest polecana. 

  • Aparaty słuchowe

Nie należy także za wszelką cenę starać się unikać aparatów słuchowych. Stanowią one fantastyczną zdobycz nauki i mogą być zbawienne dla osób z poważnym ubytkiem słuchu. Nowoczesne modele pozwalają na wiarygodny odbiór własnego głosu, jak i usprawniają komunikację z otoczeniem. Jeśli kontakt z najbliższymi jest utrudniony – mały, niemal niewidoczny aparat na pewno nie sprawi wiele kłopotu.

Jak poprawić słuch?

Kiedy udać się do lekarza?

W przypadku problemów ze słuchem niezbędne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych. Pomocne może się okazać ubezpieczenie zdrowotne, które często oferują pracodawcy w ramach wynagrodzenia. Dzięki niemu do lekarza można się udać bezpłatnie i bez konieczności długiego oczekiwania w kolejce. Ale aby dowiedzieć się, że konsultacja jest potrzebna, pomocna okazuje się rozmowa z rodziną. Opinia osób trzecich jest zwykle bardziej wiarygodna niż własne odczucia, dlatego warto szczerze porozmawiać z najbliższymi. To oni bowiem w pierwszej kolejności zareagują na problem ze słuchem.

Ubezpieczenie na życie 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC