Ogólne

Jak poprawić wzrok? Co można zrobić, zanim potrzebne będą leki?

Dziś, kiedy coraz więcej osób pracuje przed monitorem komputera, wiele osób narzeka na problemy ze wzrokiem. Często zaniedbania wymagają używania okularów, a niejednokrotnie także przyjmowania leków. Jak poprawić wzrok w domowym zaciszu, zanim potrzebna będzie wizyta u okulisty?

Czy wiesz, jak poprawić wzrok używając jedynie naturalnych metod?

Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że tak jak na funkcjonowanie całego organizmu, tak i na wzrok ma wpływ odpowiednia dieta. 

  • Luteina

Pierwszą rzeczą, o jakiej należy pomyśleć zastanawiając się, jak poprawić wzrok, jest luteina. Gromadzi się ona w plamce żółtej i w soczewce oka. Dzięki niej oko jest chronione przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Ale to nie jedyne jej zalety – badania dowodzą, że luteina skutecznie zmniejsza ryzyko zachorowania na zaćmę! 

  • Jak dostarczyć luteinę do organizmu?

Niestety organizm nie wytwarza luteiny – jedyną możliwością zadbania o jej właściwy poziom jest dostarczanie jej z pożywieniem. Co zatem jeść? Przede wszystkim szpinak, jarmuż, natkę pietruszki, brokuły, paprykę, dynię, jeżyny czy nektarynki. Choć na tym lista dobroczynnych warzyw i owoców się nie kończy – można sięgnąć po suplementy diety zawierające luteinę.

  • Witamina A, znana także jako beta-karoten

Witamina A pomaga dobrze widzieć o każdej porze dnia, poprawiając działanie fotoreceptorów siatkówki oka. Duża ilość beta-karotenu w diecie może zatem pomóc osobom cierpiącym na tak zwaną kurzą ślepotę, czyli gorsze widzenie o zmierzchu. Dobrymi źródłami witaminy A są: marchew, brokuły, papryka czy pomidory.

  • Witamina E

Powinna zawsze iść w parze z beta-karotenem, dlatego że zwiększa jego wchłanianie. Zapobiega także utlenianiu witaminy A. Ponadto pomaga w walce z tak zwanym złym cholesterolem, a jego obecność często prowadzi do miażdżycy i zatkania naczyń krwionośnych oka. Poszukując jej w pożywieniu warto sięgnąć przede wszystkim po orzechy i pestki, a także oleje tłoczone na zimno (w procesie przemysłowego wytwarzania oleju niszczone jest aż 75% witaminy).

  • Witamina C

Ta bardzo popularna witamina, stosowana w dużych ilościach przy przeziębieniach, może mieć ogromne znaczenie dla jakości widzenia. Jej niedobór powoduje bowiem kruchość naczyń krwionośnych, także tych w oczach, co z kolei może prowadzić do wylewów i uszkodzenia wzroku. Choć witamina C jest powszechnym składnikiem wielu owoców i warzyw, szczególnie ważnymi jej źródłami są: czerwona papryka, natka pietruszki, cytrusy, maliny czy dzika róża.

  • Cynk, selen i miedź

Te mikroelementy także mają ogromne znaczenie w prawidłowym widzeniu, zwłaszcza problemom związanym z wiekiem. Warto także wiedzieć, że widzenie w złych warunkach – czyli wspomniane już widzenie w porze zmierzchowej, można poprawić dbając o właściwy poziom tych mikroelementów. Co jeść, aby dostarczać ich właściwą ilość? Przede wszystkim aby uzupełniać potrzebne ilości cynku, warto sięgać po ostrygi, jednak te rzadko występują w jadłospisie przeciętnego Polaka. Dlatego z powodzeniem można je zastąpić pestkami dyni czy olejem lnianym. Aby z kolei zadbać o właściwy poziom selenu, także nie można zapominać o rybach – najwięcej tego pierwiastka znajduje się bowiem w tuńczyku i łososiu. W obawie przed zanieczyszczeniem ryb – alternatywą mogą być orzechy brazylijskie. Także miedź można z powodzeniem znaleźć na półkach sklepu spożywczego – znajduje się w wątrobie, ale osoby niejedzące mięsa także mogą znaleźć jej sporą zawartość w kakao, płatkach owsianych czy nasionach słonecznika.

Ćwiczenia dla oczu

Poza właściwą dietą niezbędne jest także ćwiczenie oczu. Opracowano wiele praktyk, które mogą pomóc w walce z utratą wzroku. 

Ćwiczenie 1

Usiądź wygodnie i staraj się nie ruszać głową. Ćwiczenie wykonuj powoli, a pomiędzy kolejnymi seriami zamykaj oczy. Spójrz w prawo, później w lewo, na dół i do góry. Teraz spróbuj wykonywać okręgi.

Ćwiczenie 2

Weź do ręki ołówek, trzymaj go na wyciągniętej dłoni i skup wzrok na rysiku. Bardzo powoli zbliżaj go do czubka nosa, nie spuszczając wzroku z rysika.

Ćwiczenie 3

Umieść dwa przedmioty w zasięgu wzroku – jeden dalej, a drugi bliżej. Skupiaj wzrok na zmianę najpierw na jednym, później na drugim.

Jak poprawić wzrok?

 

Badania

Niezastąpione także w trosce o zdrowe oczy jest wykonywanie regularnych badań. Sprawdzanie poziomu poszczególnych witamin i minerałów jest proste – wystarczy zgłosić się do odpowiedniego laboratorium. Ale konieczne jest także okresowe odwiedzanie okulisty. Nie za wszystkie świadczenia trzeba jednak płacić z własnej kieszeni – pomocne okazuje się prywatne ubezpieczenie zdrowotne, często dostępne w pracy jako polisa grupowa. Warto z niej korzystać, nawet jeśli pracodawca tylko ją dofinansowuje i trzeba dołożyć brakującą część z własnych środków.

Przeczytaj także: Prywatne ubezpieczenie zdrowotne coraz częściej oferowane przez pracodawców

Ubezpieczenie na życie

The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC