Ubezpieczenia AC, Ubezpieczenia OC

Jak przejeżdżać przez progi zwalniające, aby nie uszkodzić samochodu?

Zbyt duża prędkość pojazdów w miejscach, gdzie zachodzi szczególne ryzyko potrącenia pieszego powoduje, że inżynierowie szukają rozwiązań wymuszających wolniejszą jazdę. Nie wszystkie są właściwe, ale przyświeca im jeden cel. Tymczasem kierowcy powinni wiedzieć jak przejeżdżać przez progi zwalniające, aby nie uszkodzić samochodu. Nie jest to bowiem dla wszystkich oczywiste.

Progi zwalniające – jak powinny być zbudowane?

Celem tworzenia na drogach progów zwalniających jest zmuszenie kierowców do wolniejszej jazdy w miejscach, gdzie ryzyko potrącenia pieszego jest największe. Powstają zatem na osiedlowych drogach, w pobliżu szkół czy przedszkoli. Jednak nie wszystkie są jednakowe – niektóre niestety nie spełniają swojego zadania, a wręcz zmniejszają bezpieczeństwo. O jakich progach mowa? Otóż dobrze zaprojektowany próg zwalniający jest szeroki. Na tyle, aby samochód wjechał na niego przednimi i tylnymi kołami, zanim z niego zjedzie. W ten sposób za wolną jazdę pojawia się nagroda w postaci gładkiego przejazdu. Im wolniej porusza się kierowca, tym łagodniej pokonuje próg zwalniający. Nie jest to jednak normą.  W wielu miejscach pojawiają się wąskie, wysokie progi zwalniające, które wbrew pozorom mogą spowodować odwrotny skutek. Jest tak dlatego, że im wolniej samochód pokonuje taki próg, tym bardziej szarpie samochodem, co zmniejsza komfort podróżnych. Najpierw bowiem na przeszkodę najeżdżają koła, a sprężyny zawieszenia się uginają. Ich rozprostowanie powoduje wyrzut nadwozia do góry. Im dłuższy ma na to czas – tym bardziej podskoczy samochód. Zatem przejeżdżając przez taki próg z dużą prędkością co prawda będzie można usłyszeć głośny dźwięk pokonywania przeszkody, jednak komfort podróżujących będzie znacznie większy. Takie progi są ewidentnie złym rozwiązaniem i przynoszą odwrotny do zamierzonego skutek.

Jak przejeżdżać przez progi zwalniające?

Progi zwalniające umieszczone są często bardzo blisko siebie – jeden za drugim. W niektórych miejsca nie sposób wybrać alternatywnej trasy – trzeba przejechać przez przeszkody. Można to jednak zrobić w taki sposób, aby uniknąć ewentualnego uszkodzenia samochodu. O czym trzeba pamiętać przejeżdżając przez próg zwalniający?

Jak przejeżdżać przez progi zwalniające?

  • Nie hamuj przed progiem zwalniającym

Przede wszystkim przez próg zwalniający należy przejeżdżać z możliwie małą prędkością, ale nie należy hamować bezpośrednio przed nim. Lepiej zredukować prędkość wcześniej. Nagłe hamowanie powoduje bowiem obniżenie się przedniej części samochodu. Zbyt późne wciśnięcie hamulca może więc być powodem uderzenia zderzakiem o próg zwalniający. To jednak nie jedyne zagrożenie. Znacznie gorszy problem może pojawić się wtedy, gdy z powodu zbyt późnego hamowania uszkodzona zostanie obudowa skrzyni biegów lub miska olejowa. 

  • Nie jedź na półsprzęgle

Druga zasada, o której bezwzględnie należy pamiętać jest taka, że progów zwalniających nie należy pokonywać z nawet lekko wciśniętym sprzęgłem. Może to spowodować uszkodzenie sworzni.

  • Nie hamuj na progu

Najwięcej osób ma problem z zapamiętaniem właśnie tej zasady. Jeśli zbyt późno zostanie zauważony próg zwalniający, wiele osób hamuje, przejeżdżając przez przeszkodę z wciśniętym hamulcem. Tymczasem jest to bardzo niebezpieczny odruch. Zaciśnięte szczęki hamulcowe przy przejeździe przez próg mogą bowiem uszkodzić tarcze hamulcowe i zaciski. Siła uderzenia przeniesiona zostanie na sztywne elementy zawieszenia, a amortyzatory nie zadziałają. Lepiej więc dla zawieszenia przejechać przez próg nieco zbyt szybko, niż z wciśniętym hamulcem.

  • Przejeżdżaj każdym kołem osobno

Choć przejazd przez wąski próg zwalniający w taki sposób, aby pokonywać przeszkodę każdym kołem osobno, jest często zbyt czasochłonnym zadaniem, jeśli jest taka możliwość – warto zadać sobie ten trud. Należy w tym celu skręcić koła o 45 stopni. Jeśli jest za mało miejsca, aby pokonać próg zwalniający na raz, wtedy, kiedy znajduje się on pomiędzy przednią a tylną osią, należy skręcić koła w przeciwną stronę. Nie należy jednak tego robić w trakcie przejazdu!

Przeczytaj także: Poduszki berlińskie – pomysł na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC