Ubezpieczenia AC, Ubezpieczenia OC

Jak rozliczyć koszty ubezpieczenia w firmie?

Ubezpieczenie kojarzy się przede wszystkim z ochroną życia czy polisą mieszkaniową, kupowanymi prywatnie. Jednak warto pamiętać, że przedsiębiorcy także mają wiele powodów do kupienia polisy. Czy składki mogą być kosztem uzyskania przychodu? Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak rozliczyć koszty ubezpieczenia w firmie! 

Ubezpieczenia w firmie – jakie polisy mogą być potrzebne?  

Każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest ubezpieczenie posiadane przez przedsiębiorstwo mienie oraz odpowiedzialność za świadczone usługi. Jakie polisy są najczęściej wybierane i jak rozliczyć koszt ubezpieczenia w firmie? 

Obecnie prawie żadna firma nie może obejść się bez posiadania samochodu. Czasem przedsiębiorcy korzystają z prywatnych aut, wiele jednak firm decyduje się na służbowy wóz. Jest on środkiem trwałym i jako taki stanowi majątek firmy. Warto wiedzieć że wydatki poniesione na utrzymanie samochodu mogą stanowić koszt uzyskania przychodu. A zatem jak zaksięgować koszty ubezpieczenia samochodu? Dowiesz się w dalszej części artykułu! 

Każdy przedsiębiorca powinien także zastanowić się, czy świadczone przez niego usługi nie wiążą się z koniecznością posiadania polisy OC. Może ona chronić firmę zarówno przed błędami spowodowanymi przez nieuwagę, jak i wszelkimi innymi roszczeniami klientów, żądających wypłacenia kary umownej za niewywiązanie się z umowy. 

  • Ubezpieczenie OC za produkt niebezpieczny 

Producenci takich artykułów, jak różnego rodzaju chemikalia, produkty spożywcze czy kosmetyki, powinni także rozważyć konieczność posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej na wypadek groźnych skutków, jakie mogą wywołać oferowane towary. Zatrucie salmonellą czy podrażnienie oczu przez środki chemiczne może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia, a zasądzone odszkodowania bardzo wysokie! Taka polisa może zagwarantować, że to ubezpieczyciel zaspokoi żądania poszkodowanych osób. 

  • Ubezpieczenie lokalu 

W wielu przypadkach warto także pomyśleć o ochronie nieruchomości, w której wykonywana jest działalność. Straty związane z wystąpieniem zdarzeń ubezpieczeniowych, takich jak pożar, mogą być dla przedsiębiorstwa jeszcze bardziej dotkliwe, niż dla osoby prywatnej. Jak rozliczyć koszty ubezpieczenia nieruchomości firmowej? Czy składka jest kosztem uzyskania przychodu? 

  • Ubezpieczenie należności 

Każdy przedsiębiorca może także zabezpieczyć się na wypadek niewpłynięcia środków finansowych od klientów. Niezapłacone faktury mogą przerwać płynność finansową firmy. Warto więc mieć pewność, że przedsiębiorstwo będzie mogło nadal funkcjonować, nawet, jeśli klienci będą winni firmie spore sumy. 

Jak rozliczyć koszty ubezpieczenia? 

Według ustawy z dni lipca 1991 roku  o podatku dochodowym od osób fizycznych, do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć wszystkie wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodu lub utrzymania źródła przychodu.  

Jak rozliczyć koszty ubezpieczenia

Za ubezpieczenie firmy przedsiębiorca nie posiada faktury, a jedynym dowodem poniesienia kosztu jest polisa. Przepisy jednak jasno wskazują, że aby wydatek uznany został za koszt uzyskania przychodu, wystarczy że dokument go potwierdzający zawiera: 

  • strony umowy (w tym wypadku będzie to ubezpieczyciel i ubezpieczony), 
  • data wystąpienia kosztu, a więc podpisania polisy, 
  • przedmiot umowy – a więc dokładny zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela, 
  • wartość polisy. 

Jak rozliczyć koszty ubezpieczenia, które nie może być w całości uznane za KUP? 

Istnieją jednak polisy, których nie można w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Należy do nich na przykład dobrowolne ubezpieczenie AC. Jak rozliczyć koszty ubezpieczenia w takiej sytuacji? Jako że samochód, który jest środkiem trwałym w firmie, może być zaliczony do KUP tylko wówczas, gdy nie przekracza wartości 20 000 euro – jeśli jest warty więcej – nadwyżka nie stanowi kosztu uzyskania przychodu. Ubezpieczenie Autocasco jest natomiast obliczane na podstawie wartości auta. Dlatego koszt polisy samochodu o większej wartości może być zaliczony do KUP tylko w proporcjonalnie mniejszej części. 

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Tomasz Litke

Specjalista ds. ubezpieczeń. Wciąż poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą klientom znaleźć najlepszą ofertę. Wspiera także agentów ubezpieczeniowych organizując szkolenia i dzieląc się swoją wiedzą. W wolnych chwilach pisze artykuły dla Poradnika, dzięki którym łatwiej odnaleźć się w świecie ubezpieczeń.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC