Ubezpieczenie zdrowotne

Jak sprawdzić czy ma się ubezpieczenie zdrowotne? 

Opłacanie składek zdrowotnych, chorobowych czy społecznych upoważnia Cię do korzystania z różnych świadczeń. Konstytucja zapewnia obywatelom Polski prawo do ochrony zdrowia – ale tylko opłacone składki zdrowotne umożliwią Ci bezpłatne korzystanie z usług medycznych. 

Jak sprawdzić ubezpieczenie zdrowotne  

Teoretycznie każdy jest gdzieś ubezpieczony – najpierw w szkole, później w pracy. Rzeczywistość bywa jednak nie tak prosta – o ubezpieczeniu trzeba pamiętać samodzielnie. Może się bowiem zdarzyć, że pracodawca nie odprowadza składek przez zaniedbanie lub rodzaj umowy, na podstawie której wykonujemy jakąś pracę – tego od niego nie wymaga. Jak dowiedzieć się, czy przysługuje Ci prawo do wizyty lekarskiej? Czy musisz obawiać się, że w razie nagłego wypadku szpital, do którego trafisz – wystawi rachunek? Wszystkie wątpliwości można rozwiać dzięki systemowi Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców – w skrócie e-WUŚ. Jest to baza danych, do której istnieje dostęp internetowy. Stworzona była po to, aby pielęgniarki i lekarze mogli szybko i w prosty sposób sprawdzić uprawnienia pacjenta do bezpłatnego świadczenia. Okazało się jednak, że pełni jeszcze jedną funkcję – umożliwia sprawdzenie, czy masz opłacone składki – czy też nie. 

 Jak uzyskać dostęp do danych? 

Aby skorzystać z bazy wystarczy zalogować się na stronie www.zus.pl. Logowanie niestety możliwe jest tylko dla osób posiadających tam konto – i tu występuje jedyna trudność w procesie sprawdzania swojej sytuacji. Sama rejestracja jest prosta, wystarczy wypełnić wszystkie pola wymagane przez formularz – jednak aby dokończyć proces trzeba potwierdzić wprowadzone dane za pomocą podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego ePUAP. Jeśli nie masz żadnego z powyższych – będziesz musiał złożyć wniosek z prośbą o jego stworzenie. ePUAP wymaga bardzo niewielkiej ilości formalności – po wypełnieniu stosownego formularza na stronie https://epuap.gov.pl należy udać się do Punktu Potwierdzania (zwykle można załatwić tę sprawę w Urzędzie Gminy, Urzędzie Miasta lub ZUSie), okazać dowód osobisty lub paszport – i podpisać wypełniony formularz. Warto to zrobić – gdyż możliwość korzystania z takiej formy podpisywania dokumentów przydaje się w wielu sytuacjach, za pośrednictwem platformy można odbierać i wysyłać korespondencję urzędową oraz logować się do wielu systemów elektronicznej administracji.  

Po stworzeniu konta eWUŚ i sprawdzeniu posiadanego prawa do świadczeń – może się okazać, że w systemie widniejesz jako „nieubezpieczony”. Niekoniecznie oznacza to, że za pobyt w szpitalu dostaniesz rachunek – ale sprawę należy wyjaśnić. Może się stać tak, że dane w systemie z powodu błędu nie zostaną zaktualizowane. Czasem jednak ubezpieczenie wygasa lub pracodawca nie zgłosił Cię do niego na czas. Bez względu na to, jaka jest przyczyna statusu w systemie – trzeba poznać powód braku możliwości korzystania ze świadczeń. Jeśli natomiast okaże się, że brak ważnego ubezpieczenia nie jest wynikiem błędu ale nie jesteśmy do niego zgłoszeni z żadnego tytułu – warto pomyśleć o Indywidualnym Ubezpieczeniu Zdrowotnym. Co prawda nie zastąpi ono składek opłacanych w ZUSie ale zapewni dostęp do wielu usług medycznych – zwykle na wyższym poziomie. 

 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC