Ubezpieczenia mieszkania

Jak ubezpieczyć dom od burzy i powodzi? Co powinna zawierać polisa?

Tegoroczne lato pokazało, że pogoda wakacyjnych miesięcy nie musi oznaczać jedynie upałów. Problemem są także wichury, burze i powodzie. Aby zabezpieczyć się przed tymi żywiołami warto zachować szczególną ostrożność – ale polisa jest koniecznością. Jak ubezpieczyć dom od burzy i powodzi? Co powinna zawierać dobra polisa, która chroni przed żywiołami? Jak zminimalizować szkody?

Jak zapobiegać szkodom spowodowanym przez burzę i powódź?

Przede wszystkim warto sprawdzić, czy kupiona działka budowlana leży na terenach zalewowych. A jeśli nieruchomość jest już kupiona, warto sprawdzić historię wybranego miejsca. Najważniejsze jest, czy w tej okolicy wcześniej dochodziło do wylewów rzek i czy zdarzały się podtopienia. Jeśli tak – trzeba uważnie słuchać komunikatów dotyczących poziomu wód i sprawdzać prognozy pogody. Należy także bezwzględnie stosować się do alertów przeciwburzowych i przeciwpowodziowych. 

Przeczytaj także: Alerty pogodowe – czy należy im wierzyć? Jak korzystać z systemów wczesnego ostrzegania?

Jak zminimalizować szkody w przypadku powodzi?

Przede wszystkim trzeba zastanowić się wcześniej, co należy uratować w pierwszej kolejności, gdy dojdzie to tragedii – to może być powódź, ale tak samo należy postąpić w przypadku pożaru. Warto najcenniejsze przedmioty, takie jak dokumenty, trzymać w jednym miejscu i wiedzieć gdzie są – w nagłej sytuacji nie będzie czasu na szukanie potrzebnych rzeczy. Wśród nich powinny znaleźć się także leki – najlepiej umieścić je na przykład w pudełku, aby łatwo było je szybko zabrać. Jeśli ważne jest codzienne ich przyjmowanie, czas potrzebny na zorganizowanie nowych recept może być zbyt długi. Warto także sprawdzić, gdzie znajdują się centralne wyłączniki prądu i wody. Takie informacji powinni mieć wszyscy domownicy.

Co zrobić, gdy woda przekracza stan alarmowy?

Jeśli powódź jeszcze nie wybuchła, ale istnieje takie zagrożenie, trzeba przygotować się na stan klęski żywiołowej. W domu powinna znajdować się butelkowana woda oraz zapas żywności z długim terminem przydatności do spożycia. Warto też kupić wszystkie przydatne medykamenty do apteczki oraz środki higieniczne. W razie powodzi może być problem z ich dostępnością, nawet dla osób, których bezpośrednio nie dotyka kataklizm, bo na przykład mieszkają na wysokim piętrze, gdzie jest bezpiecznie. Kiedy pojawia się fala powodziowa może też być problem z prądem. Trzeba się więc przygotować na sytuację, w której go nie będzie. Dlatego należy mieć w domu żywność niewymagającą gotowania, naładowany telefon i power bank, pod ręką trzymać latarkę (mogą także przydać się zapasowe baterie), koce i ciepłą odzież.

Jak zadbać o samochód w razie zagrożenia burzą lub powodzią?

Jeśli woda w najbliższej rzece przekroczy stan alarmowy, najbezpieczniej jest zatankować samochód i zostawić go w bezpiecznym miejscu, nawet jeśli jest oddalone od domu. Każde wzniesienie będzie lepsze niż podziemny garaż. Jeśli z kolei nadciąga burza i nie ma ryzyka powodzi, przede wszystkim trzeba zadbać o to, aby samochód nie został uszkodzony przez upadające gałęzie drzew. Także w tej sytuacji odległość od domu nie powinna być priorytetem. Warto także zadbać o dobre ubezpieczenie AC, które gwarantuje ochronę przed skutkami złej pogody. Nawet zostawienie auta w bezpiecznym miejscu, ale na otwartej przestrzeni nie gwarantuje bowiem bezpieczeństwa – burzom może towarzyszyć na przykład grad, który uszkodzi karoserię. W takiej sytuacji warto liczyć na pomoc ubezpieczyciela.

Co powinno znajdować się w polisie mieszkaniowej, aby nieruchomość była chroniona przed burzą i powodzią?

Przede wszystkim warto o to zadbać już wcześniej, zanim pojawią się pierwsze ostrzeżenia. Trzeba także wiedzieć, że według ubezpieczyciela powódź jest czymś innym niż zalanie. Definicje obu pojęć znajdują się na samym początku Ogólnych Warunków Ubezpieczenia i należy je sprawdzić. Część ubezpieczycieli gwarantuje ochronę przed powodzią już w podstawowym wariancie. Do takich należy Compensa, Concordia czy Link4. W wielu innych towarzystwach ubezpieczeniowych trzeba kupić odpowiednie rozszerzenie. Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli ochrona jest już w wariancie podstawowym, bezpieczne będą tylko mury i elementy stałe. Wyposażenie nieruchomości zawsze trzeba ubezpieczyć dodatkowo. Taka sama zasada dotyczy ubezpieczeń od burzy i wszystkich innych zdarzeń losowych.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie od powodzi

kalkulator ubezpieczeń nieruchomości

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC