Zadzwoń teraz:

Jak uchronić się przed kleszczami?

Lato to czas pikników i aktywności na świeżym powietrzu. Bardzo łatwo więc się narazić na ugryzienie kleszcza. Jeśli zareagujemy w porę – ryzyko problemów jest mniejsze. Jednak niezauważony kleszcz może być powodem trudnej do zdiagnozowania choroby, która może być poważnym problemem na lata. 

Jak wygląda kleszcz?  

Te niewielkie pajęczaki uaktywniają się kiedy temperatura podnosi się powyżej 50C. Są więc zagrożeniem od wczesnej wiosny – ale wtedy jeszcze nosimy grubsze ubrania zasłaniające większą część ciała i ryzyko ugryzienia jest niewielkie. Latem natomiast, kiedy odsłaniamy więcej – należy bardzo uważać. Rozpoznać kleszcza jest stosunkowo łatwo – ale jest on na tyle mały, że często po prostu można go nie zauważyć. Poza tym na świecie istnieje ponad 900 gatunków tych pajęczaków, może się więc zdarzyć, że pomylimy go z innym owadem.  

Kleszcz, w zależności od gatunku i płci, może mierzyć od 1do 4 milimetrów. Posiada cztery pary odnóży i szczękoczułki. Samo ugryzienie kleszcza nie jest zbyt bolesne dlatego po każdym spacerze czy pikniku – należy dokładnie obejrzeć skórę aby się upewnić, że do niego nie doszło.  

Aby się ochronić przed kleszczami zwykle wystarczy odpowiednia odzież – długie spodnie czy rękawy. Ale w gorące dni może to być kłopotliwe – wtedy z pomocą przychodzą środki odstraszające owady. Taka profilaktyka nie daje jednak stuprocentowej pewności, że uda się uniknąć ugryzienia.  

Jak się uchronić się przed kleszczami?

Borelioza 

Jeśli mimo środków ostrożności znajdziesz na ciele kleszcza – koniecznie usuń go możliwie szybko. Najgroźniejszym bowiem skutkiem kontaktu z owadem jest ryzyko zarażenia boreliozą. Na szczęście kleszcz nie zaraża od razu – dochodzi do tego dopiero po 24-48 godzinach, jest więc sporo czasu na znalezienie i usunięcie intruza.  

Niestety mimo wszystko każdego roku w Polsce dochodzi do kilkunastu tysięcy zarażeń. Te statystyki z roku na rok się pogarszają – ale może wynikać to z faktu coraz częściej stawianej właściwej diagnozy.  

Borelioza jest bardzo podstępną chorobą, której niejednoznaczne objawy utrudniają właściwe rozpoznanie. Leczenie trwa kilka tygodni i jest skuteczne w około 90% przypadków – jednak tylko wtedy, kiedy zostanie rozpoczęte przed upływem 4 tygodni od zarażenia. Później leczenie jest znacznie trudniejsze a trudne wykrycie choroby czasem uniemożliwia wystarczająco szybką reakcję. Szczególną uwagę należy więc zwracać na występujący po ugryzieniu rumień. Jest on jedną z oznak choroby i jeśli się pojawi – należy niezwłocznie udać się do lekarza. Niestety jeśli kleszcz był niezauważony – również na rumień możemy nie zareagować. Wówczas sprawa się komplikuje, postawienie diagnozy może być trudne a leczenie bardzo długie. Objawami mogą być zmiany skórne, zapalenie stawów, mięśni lub zaburzenia neurologiczne. 

Długotrwałe leczenie i poszukiwanie podstępnej choroby może przełożyć się na ogromne koszty i niezdolność do pracy. Wówczas pomóc może dobre ubezpieczenie – niestety na rynku niewiele polis, w których borelioza nie wyklucza wypłaty świadczenia. Kilka ubezpieczeń na życie umożliwia wykupienie dodatkowej ochrony, która może pomóc ale na szczególną uwagę zasługuje oferta Play – Gryzący Problem. Jest to ubezpieczenie stworzone specjalnie dla ochrony przed boreliozą. Taką polisę kupimy przez internet a składki są niewielkie – w zależności od wybranego pakietu zapłacisz kilka do kilkunastu złotych miesięczne. Suma ubezpieczenia jest co prawda niska, wynosi do 2000 złotych, ale taką ofertę można potraktować jako uzupełnienie ubezpieczenia na życie – taki pakiet da nam dość kompletną ochronę na wypadek zachorowania.  

  Ubezpieczenie na życie 

Jak uchronić się przed kleszczami?
5 (100%) 2 glos[y]
The following two tabs change content below.
Karolina Burzyńska

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!