Ubezpieczenia na życie

Jak wybrać ubezpieczenie na życie?

Polisa na życie to obciążenie finansowe na długie lata. Warto więc ostrożnie dokonać wyboru – inaczej istnieje ryzyko, że za kilkadziesiąt lat mimo regularnego opłacania składek – Ty lub Twoja rodzina nie otrzymacie takiej pomocy, na jaką liczyłeś. 

Jakie ubezpieczenie na życie wybrać? 

Przed podjęciem tej decyzji stoi każdy, zwłaszcza ten, kto ma zależnych od siebie członków rodziny. Jeśli decydujesz się na podstawowy wariant ochrony – to właśnie bliscy otrzymają świadczenie w przypadku Twojej śmierci. Ale mało kto decyduje się na taką opcję – zwykle przy okazji zakupu ubezpieczenia na życie wybierane są dodatki, które chronią zdrowie i ciągłość pracy. Jakie ubezpieczenie na życie będzie najlepsze? Takie, które spełnia oczekiwania kupującego i jest w zasięgu jego możliwości finansowych – a wynikające z niego korzyści adekwatne do poniesionego kosztu. 

Jak wybrać ubezpieczenie na życie?

Wybierając ubezpieczenie dobrze kierować się kilkoma prostymi zasadami: 

  • Daj sobie czas do namysłu. 

Jeśli spotykasz się z doradcą ubezpieczeniowym – a jest to bardzo dobre rozwiązanie gdyż do niczego nie zobowiązuje, jest bezpłatne i możesz wybrać miejsce i termin spotkania tak, żeby nie kolidowały z Twoimi obowiązkami – wysłuchaj jego propozycji. Dokładnie opowiedz o swojej sytuacji rodzinnej, zdrowotnej i o tym czego oczekujesz od polisy. CTA Ale nie poprzestawaj na tym spotkaniu. Wybierz kilka ofert, które wydają Ci się najlepsze i dokładnie przeczytaj OWU. Kiedy Twoja selekcja ograniczy wybór do dwóch, trzech ofert – umów się na spotkanie z agentem danego Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Odpowie na wszystkie Twoje pytania i wyjaśni te kwestie, które nie są dla Ciebie zrozumiałe po przeczytaniu OWU. Przed potkaniem możesz także skorzystać z porównywarki ubezpieczeń – będziesz wiedział o co pytać i więcej przydatnych danych wyniesiesz ze spotkania. 

  • Ustal, jaki zakres ochrony jest Ci potrzebny 

Warto zdać sobie sprawę z faktu, czym taka naprawdę jest polisa, jaką znasz pod nazwą Ubezpieczenie na Życie. Już po krótkiej chwili namysłu zorientujesz się, że jest to tak naprawdę ochrona na wypadek śmierci i tylko złe odbieranie tego słowa każe specjalistom od marketingu zmieniać sformułowanie pasujące do definicji na takie, które jest łatwiejsze w odbiorze dla klientów Towarzystw Ubezpieczeniowych. Bo o śmierci nikt nie chce myśleć – każdy liczy na długie życie w zdrowiu i dostatku. Statystyki niestety są nieubłagane – według danych Głównego Urzędu Statystycznego na rok 2012 – średnio na każdych 10 000 mężczyzn w wieku około 35 lat – 109 nie przeżyje najbliższych pięciu lat. Oczywiście są to dane statystyczne – a więc jeśli jesteś zdrowy, prowadzisz higieniczny tryb życia i nie podejmujesz niepotrzebnego ryzyka – Twoje szanse na dłuższe życie rosną. Ale tylko rosną – gwarancji nie ma nigdy. Warto więc przed wyborem polisy przyjrzeć się, jakie zagrożenia mogą być prawdopodobne. Nie można przewidzieć przyszłości – ale można zwiększyć swoje statystyczne bezpieczeństwo – a to już dużo. 

Kiedy już określisz, jaka ochrona jest Ci potrzebna (prawdopodobnie oprócz ubezpieczenia na wypadek śmierci wybierzesz także ochronę przed skutkami trwałego inwalidztwa i niezdolności do pracy oraz ubezpieczysz zdrowie dodając do polisy umowy dodatkowe) – koniecznie przeczytaj ten fragment OWU, w którym podane są definicje. Jest to bardzo trudny fragment ale przeanalizowanie go da Ci gwarancję, że opłacane składki faktycznie będą dla Ciebie pomocne. Sprawa jest dość skomplikowana i bardzo łatwo się pomylić – nawet słowo Inwalidztwo może być inaczej określone w różnych polisach. 

  • Przemyśl, na jaką kwotę chcesz się ubezpieczyć i jaką składkę jesteś w stanie opłacać 

W zależności od sytuacji życiowej – na przykład ilości dzieci w rodzinie – inna suma ubezpieczenia będzie Ci potrzebna. Kiedy Ciebie zabraknie i zostawisz tylko żonę z niemal dorosłym dzieckiem – dużo mniejsza kwota będzie niezbędna, aby sobie ułożyli życie na nowo. W znacznie gorszej sytuacji będzie wdowa pozostawiona z trójką malutkich dzieci i kredytem hipotecznym. W takiej sytuacji warto zainwestować w lepszą polisę – opiewającą na wyższą sumę ubezpieczenia, nawet jeśli budżet domowy będzie nieco nadwyrężony przez wysoką składkę.  

Spełniając te najważniejsze punkty przybliżasz się do właściwego wyboru i ryzyko rozczarowania maleje. Nawet, jeśli musiałbyś poświęcić wiele godzin na wybór umowy– pamiętaj, że ubezpieczenie na życie to wydatek, który będziesz ponosił przez wiele lat i wpłacane pieniądze to czasem spory majątek. Warto więc poświęcić czas, aby pieniądze nie przepadły. 

Ubezpieczenie na życie 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC