Ubezpieczenia turystyczne

Czym kierować się wybierając ubezpieczenie narciarskie? 

Zimowe miesiące to czas, kiedy wzrasta ruch w ośrodkach narciarskich. Popularnością cieszą się zarówno polskie stoki, jak i zagraniczne miejscowości. Jednak aby móc cieszyć się tym sportem, trzeba zadbać o właściwe ubezpieczenie – zarówno narty jak i snowboard to duże ryzyko urazu. Czym się kierować wybierając polisę? 

Ubezpieczenie narciarskie – dlaczego takie ważne? 

Szusowanie po stoku to wspaniała przygoda, ale także duże ryzyko. Nie ma znaczenia, czy trasy są sztucznie naśnieżane czy też leży na nich prawdziwy śnieg. Podobnie jak nie jest ważne, czy jesteś doświadczony w uprawianiu zimowych sportów, czy też stawiasz pierwsze kroki. W każdym przypadku istnieje ryzyko kontuzji. Na stoku najczęściej zdarzają się: 

  • Urazy kolan 

W takim wypadku należy unikać stawania na nodze i przykładać lód, aby zmniejszyć obrzęk i ból. Bezwzględnie jednak należy skontaktować się z lekarzem, nie każdy uraz kolana można wyleczyć zachowawczo, czasem potrzebna jest operacja. Nie obejdzie się także bez rehabilitacji. 

  • Urazy nadgarstka 

Podczas upadku bardzo narażone są nadgarstki – przewracając się każdy człowiek odruchowo asekuruje się rękami, aby osłonić głowę i kręgosłup. Uszkodzenie ręki jest mniejszym złem, jednak może spowodować skręcenie, uszkodzenie torebki stawowej lub więzadeł – wówczas niezbędne jest nastawienie i przywrócenie właściwego położenia stawu. 

  • Urazy kręgosłupa 

Na szczęście na stoku nie zdarzają się często, ale przy poważnych wypadkach i kolizjach trzeba liczyć się także z taką ewentualnością. Każdy ból karku po upadku powinien być traktowany poważnie – jeśli występuje po upadku może oznaczać problem z kręgosłupem. Jeśli natomiast doszło do poważnego wypadku i poszkodowany leży, zawsze zachodzi podejrzenie o uszkodzeniu. Nie powinien się ruszać aż do przybycia karetki. 

  • Urazy barków 

To z kolei problem najczęściej odnotowywany wśród snowboardzistów. W tym sporcie niemal każdy upadek obciąża ręce, jeśli jest poważny – może uszkodzić bark. W najgorszych przypadkach dochodzi nawet do złamania obojczyka czy kości ramiennej. 

najczęstsze urazy narciarzy

Każdy uraz wymaga szybkiej konsultacji lekarskiej – jeśli do wypadku dochodzi wysoko w górach, czasem konieczna jest akcja ratownicza. Nie w każdym państwie jednak jest ona bezpłatna, więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Ubezpieczenie górskie. Warto więc zadbać o to, aby wybrane ubezpieczenie pokrywało nie tylko koszty konsultacji lekarskich, niezbędnych badań, ale także, w razie potrzeby, ratownictwa górskiego. 

Ubezpieczenie na narty 

Wybierając ubezpieczenie na narty i snowboard, nie warto jego ceny traktować jako jedynego kryterium wyboru – najtańsza polisa może mieć zbyt niską sumę gwarancyjną, aby pokryć koszty wszystkich badań i niezbędnego leczenia. Warto o tym pamiętać zwłaszcza wtedy, gdy wyjeżdżasz za granicę. Koszty leczenia na przykład w Szwajcarii, mogą być bardzo wysokie, a nie zawsze jest możliwość transportu do polskiego szpitala. O tym, jak wysokie mogą być koszty leczenia za granicą, przeczytasz w artykule: Ile kosztuje leczenie za granicą, czyli wypadek, choroba na wakacjach. 

 ubezpieczenie narciarskie

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC