Ubezpieczenia AC, Ubezpieczenia OC

Jak zachować się po wypadku samochodowym?

Wypadki na drogach zdarzają się codziennie. Mniej lub bardziej groźne mogą być udziałem każdego kierowcy, dlatego warto wiedzieć, jak zachować się po wypadku samochodowym. Nawet najuważniejszy kierowca może bowiem być uczestnikiem kolizji – nie można przewidzieć wszystkich zachowań innych uczestników ruchu drogowego.

Co zrobić w razie wypadku samochodowego? Jak się zachować, aby zwiększyć bezpieczeństwo swoje i innych kierowców?

Nawet jeśli nigdy nie byłeś uczestnikiem żadnego wypadku, uzyskałeś maksymalną zniżkę ceny polisy OC za bezszkodową jazdę, gdyż nigdy nie spowodowałeś kolizji, powinieneś dowiedzieć się, co zrobić, gdy do wypadku jednak dojdzie. Któregoś dnia może się bowiem okazać, że wypadek zdarzy się nie z Twojej winy – mimo to będziesz brał udział w zdarzeniu. Takie sytuacje mogą przydarzyć się nawet najbardziej ostrożnym kierowcom. Co zatem zrobić w razie wypadku?

  • Zabezpiecz miejsce zdarzenia

Pierwszą rzeczą, o którą powinieneś zadbać, jest przywrócenie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jeśli pojazdy, które brały udział w kolizji tarasują przejazd – jak najszybciej postaraj się usunąć je z drogi. Możesz zjechać na pobocze, chodnik, pas zieleni – ważne, żeby w oczekiwaniu na pomoc droga była przejezdna. Nie rób tego jednak za wszelką cenę. Jeśli podejście do auta zagraża bezpieczeństwu i raczej nie uda Ci się przesunąć samochodu – nie rób tego. Ustaw trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości i poczekaj na pomoc.

  • Wypadek czy kolizja?

Aby zdecydować, czy samochody na pewno można usunąć z jezdni, powinieneś także ustalić, czy doszło do kolizji, czy też zdarzenie jest już wypadkiem. O kolizji mówimy wtedy, gdy w uszkodzone zostały tylko samochody. Wtedy zwykle można je usunąć. Znacznie trudniejsza sytuacja ma miejsce, gdy pasażerowie któregoś z aut doznali obrażeń. Wówczas należy uznać zdarzenie za wypadek. W takiej sytuacji konieczne będzie wezwanie policji i lepiej nie usuwać samochodów, może to bowiem utrudnić odtworzenie przebiegu zdarzenia.

  • Obowiązek pomocy

Przepisy wymagają, aby świadkowie zdarzenia udzielili potrzebnej pomocy uczestnikom wypadku. Nawet więc jeśli nie jesteś sprawcą ani poszkodowanym, powinieneś wiedzieć co robić – nieudzielenie pomocy jest bowiem karane.

Jak zachować się po kolizji samochodowej, aby uzyskać odszkodowanie?

Jeśli doszło tylko do kolizji, aby otrzymać świadczenie nie będziesz musiał wzywać policji. Wystarczy oświadczenie sprawcy spisane na miejscu zdarzenia. Taki dokument można sporządzić samodzielnie, bez konieczności korzystania z wzorów czy formularzy. Wystarczy bowiem, że oświadczenie będzie zawierało:

  • dane uczestników kolizji,
  • informacje dotyczące prawa jazdy sprawcy (numer, serię i organ, który wydał dokument),
  • dane posiadanej polisy (numer i firmę, która ją wystawiła),
  • opis zdarzenia z dokładnym oznaczeniem jego czasu,
  • podpis sprawcy i poszkodowanego.

Pamiętaj, że dane wpisane w oświadczeniu warto sprawdzić. Sprawca jest bowiem obcą osobą, do której należy mieć ograniczone zaufanie. Warto przede wszystkim sprawdzić posiadaną przez niego polisę OC. Możesz to zrobić za pośrednictwem dowolnego mobilnego urządzenia, na przykład telefonu – wystarczy, że będzie miał dostęp do internetu. O tym jak można uzyskać potrzebne informacje przeczytasz w artykule: UFG – sprawdź OC sprawcy wypadku!

Jedyną sytuacją, w której potrzebne jest wezwanie policji na miejsce kolizji i oświadczenie sprawcy nie wystarczy, jest takie zdarzenie, w przypadku trudne jest ustalenie sprawcy.

Jak zachować się po wypadku samochodowym, aby uzyskać odszkodowanie?

Znacznie trudniejsza jest sytuacja, gdy dochodzi do poważnego wypadku. Wówczas otrzymanie odszkodowania jest sprawą drugoplanową – i choć zdarzenie trzeba zgłosić na najszybciej, w pierwszej kolejności trzeba zadbać o bezpieczeństwo. Co po kolei trzeba zrobić?

  • Włącz światła awaryjne i ustaw trójkąt ostrzegawczy – dzięki temu inni kierowcy z łatwością zatrzymają się w bezpiecznej odległości.
  • Oceń stan osób biorących udział w wypadku – sprawdź, czy są przytomne i czy nie stało się nic poważnego.
  • Zadzwoń pod numer alarmowy 112 – działa w całej Europie.
  • Jeśli to możliwe, udziel pierwszej pomocy potrzebującym. O tym, jak to zrobić, przeczytasz w artykule: Pierwsza pomoc – wypadek samochodowy.

Postaraj się także zebrać dane kontaktowe od świadków zdarzenia, jeśli tacy są.

Jak zachować się po wypadku samochodowym, aby zminimalizować jego skutki?

Ważne jest, aby zasady działania poznać zanim dojdzie do stłuczki lub poważnego wypadku. Udział w takim zdarzeniu to bowiem ogromny stres. Tylko dobra znajomość zasad postępowania pozwoli na trzeźwą ocenę sytuacji. Warto także wiedzieć, jak ubiegać się później o odszkodowanie – niezgłoszenie szkody na czas może bowiem skutkować odmową wypłaty świadczenia.

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC